آیا عمل بینی جایگزین دیگری نیز دارد؟

ار سوالات متداول مراجعه کنندگان و کابران شبکه های مجازی آقای دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان این هست که:

آیا کوچک کردن بینی فقط توسط عمل بینی و جراحی بینی امکان دارد؟ آیا عمل بینی جایگزین دیگری نیز دارد؟

در تبلیغات ماهواره ای صحبت از روشهای مختلف کوچک کردن بینی می شود مانند کرم کوچک کننده بینی، چربی سوزی، چربی بری بینی آیا این ها موثر است؟ آیا برای کوچک کردن بینی راه حل دیگری متصور است؟ حتی در چند سال اخیر تزریق ژل به بینی جهت اصلاح شکل بینی و یا کوچک کردن بینی مطرح شد. سعی می کنم در این مقاله در حد توان پاسخ دهم.

در اوایل قرن بیستم و اواخر قرن نوزدهم همزمان با کارهای جراحان در زمینه جراحی بینی عده ای اقدام به تزریق پارافین به بینی کردند. به منظور پر کردن چاله و چوله های بینی و صاف کردن سطح پشت بینی از پارافین بهره جستند. نتیجه نکروز و آسیب دایمی پوست بینی بود. پوست بینی ضخامت متفاوت دارد قسمت وسطی یا آن قسمتی که روی رینیون است بسیار نازک است اما قسمت بالایی یا قسمت فوقانی که روی رادیکس است کلفت است. ضخامت پوست پره ها و نوک بینی با هم متفاوت است. تزریق به بینی می تواند با بسته شدن عروق بینی همراه باشد و نتیجه آن نکروز و آسیب دایمی پوست و غضروف می باشد. در این مدل برای کوچک کردن بینی از روش تزریق استفاده میکردند.

در سالهای اخیر بعد از سال دو هزار، تزریق ژل هیالورونیک اسید و هیدروکسی آپاتیت به بینی شیوع یافت، به طوری که اسم این روش را راینوپلاستی بدون جراحی گذاشتند و از این روش برای کوچک کردن بینی استفاده کردند. رولن دانیل جراح بزرگ آمریکایی و نویسنده کتابهای مشهوری در زمینهعمل بینی و جراحی بینی می گوید شاید من از آخرین نسل های جراح واقعی بینی باشم ولی واقعیت کوچک کردن بینی با تزریق ژل  این است که اولا کوچک کردن بینی با تزریق ژل نهایتا دو سال کوچک میماند و ثانیا کوچک کردن بینی با روش تزریق ژل عوارض وحشتناکی روی پوست و بینی شما خواهد گذاشت.

در مورد روشهای کوچک کردن بینی مانند کوچک کننده گیره مانند هیچ مرجع علمی این روشها را تایید نمی کند و نخواهد کرد.(چون واقعیت ندارد) در مورد سایر روشهای کوچک کردن بینی ادعایی مانند کرم کوچک کننده بینی از توضیحات بالا فکر کنم همه دوستان متوجه خلاف واقع بودن این ها بشوند.

بعضی افراد آمدند و با تزریق مواد ضد چربی (لیپولیز کننده) اقدام به کوچک کردن بینی کردند. اولاً بینی یک بافت واقعی است نه مجموعه ای از چربی ثانیاً غضروف دارد، عضله دارد، استخوان دارد، زیر جلد دارد و مسایل دیگر. فقط چربی نیست و نمی شود به عنوان مثال بافت بینی را با تزریق ضد چربی کوچک کرد.حالا بعضی افراد به اشتباه اسم روش را مزوتراپی بینی می نامند ولی فکر کنم این روش نتیجه مناسب نمی دهد.

به طور خلاصه روشهایی مثل کرم کوچک کننده بینی و گیره بینی وتزریق ماده لیپولیز کننده به بینی و روشهای مشابه علمی نیستند و جواب نمی دهند. علمی ترین روش کوچک کردن بینی فقط و فقط عمل بینی و جراحی بینی است. اما روشهایی مثل تزریق ژل استاندارد به بینی در بعضی موارد خاص به خصوص فرورفتگیهای پشت بینی در مواردی که بیمار قبلا عمل بینی کرده باشد شاید تاکید میکنم شاید مفید باشد. (به طور موقت)

امید وارم که پاسخ سوال آیا عمل بینی جایگزین دیگری نیز دارد؟ را گرفته باشید.

اگر سوالی دارید میتوانید از طریق دیدگاه ها برای ما ارسال نمایید.

آقای دکتر بهنام خرمی از بهترین پزشکان جراحی بینی اصفهان می باشد. برای آشنایی بیشتر شما با آقای دکتر و جواب این سوال که چرا باید آقای دکتر بهنام خرمی رو برای جراحی بینی خود انتخاب کنیم یک مقاله با عنوان جراح بینی اصفهان برای شما نوشته شده که تمام سوالات و ابهامات شما رو را برای انتخاب جراح بینی اصفهان برطرف می کند.

مطالعه مقاله جراح بینی اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *