علایم و عوامل بروز اختلالات بایت

از اختلالات بایت چه می دانید ؟

در صورتی که دندان ها صاف و مرتب و همراستا نباشد باعث بروز مشکللات جدی در سلامت افراد می شود که به آن مال اکلوژن یا اختلالات بایت گفته می شود. در واقع باید بگوییم که این عارضه به این معنا است که دندان ها به درستی با یکدیگر ارتباط نداشته و جفت نیستند. دندان های ایده آل در حالت طبیعی صاف و مرتب بوده و جلو زده ، منحرف و فشرده یا فاصله دار نیستند.


مطالب پیسنهادی و خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح فک اصفهان :


جراح فک اصفهان | دوره نقاهت بعد از جراحی فک

آشنایی با انواع اختلالات بایت

آشنایی با اختلالات بایت باعث می شود که شما نوع مشکل خود را دانسته و از اهمیت درمان آن آگاه شوید. اختلالات باید عبارتند از :

 1. کراس بایت : این نوع مال اکلوژن زمانی رخ می دهد که دندان های بالایی با سطح داخلی دندان های پایینی تماس پیدا کند و این تماس باعث بروز لایه لایه شدن دندان ها رشد نامتقارن فک شود.
 2. اوربایت : دندان های جلو فک بالا خیلی پایین تر ازحد نرمال بوده و باعث هم پوشانی زیاد دندان های پایین می شود که در این وضعیت بخش کمی از دندان های پایین دیده می شود ، از جمله مشکلات این نوع ناهنجاری ، لبخند لثه ای ، جلوزدگی لب ها و سایش دندان ها می شود.
 3. آندربایت : به وضعیتی اطلاق می شود که در آن دندان های فک پایین جلوتر از حد نرمال باشد.
 4. اوپن بایت : در این وضعیت دندان های فک بالا و پایین به یکدیگر نمی رسند و ممکن است در اثر این عارضه مشکلات جدی ایجاد شود.
 5. اورجت : در این نوع از اختلالات بایت ، دندان های بالا خیلی جلوتر از دندان های پایین قرار می گیرند و زیبایی و عملکرد دندان ها را تاثیر قرار می دهند.
 6. کجی و به هم ریختگی دندان ها : در صورتی که فضای کافی برای رشد دندان ها وجود نداشته باشد دندان دچار فشردگی و بهم ریختگی می شوند.

در صورتی که مبتلا به یکی از مشکلات فوق باشید دندان های تان عملکرد صحیحی نخواهند داشت و توصیه می شود برای درمان آن به یک متخصص ارتودنسی و جراح فک اصفهان مراجعه کنید.

چه عواملی باعث بروز اختلالات بایت در افراد می شود ؟

در بیشتر موارد ، اختلالات بایت ژنتیکی می باشد به این معنا که از یک نسل به نسل دیگر انتقال پیدا می کند. همچنین ممکن است برخی عادات های غلط و بیماری ها موجب تغییر شکل و ساختار فک شود که می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • شکاف کام و لب
 • استفاده از پستانک به صورت طولانی مدت و مکرر بعد از 3 سالگی
 • مکیدن انگشتان دست
 • استفاده از شیشه شیر در اوایل دوران کودکی به صورت طولانی مدت
 • نا همراستایی فک ها که بر اثر ایجاد جراحات ایجاد شده است.
 • تومورهای فک و دهان
 • نهفتگی دندان ها و یا ناهنجاری هایی در شکل دندان ها
 • عدم مراقبت صحیح از دندان ها و مراجعه به دندانپزشک خوب در کرج ، برای اصلاح و ترمیم
 • تنفس از راه دهان که معمولا به دلیل بزرگ بودن لوزه ها و یا آلرژی اتفاق می افتد.
 • وراثت و غیره.

علائم اختلالات بایت چه می باشد ؟

با توجه به نوع مال اکلوژن ، علائم این وضعیت و شدت آن متفاوت می باشد. از جمله علائم اختلالات بایت باید عبارت هستند از :

 1. تغییر پیدا کردن شکل صورت
 2. احساس ناراحتی و درد در هنگام جویدن
 3. گاز گرفتن لب ها و یا زبان و گونه به صورت مکرر
 4. نوک زبانی صحبت کردن و مشکلات گفتاری
 5. تنفس از راه دهان

جراح فک اصفهان | کشیدن دندان عقل در شهر اصفهان..

تشخیص و دسته بندی انواع اختلالات بایت

از طریق معاینه کامل دهان توسط دندانپزشک ، نوع اختلال تشخیص داده می شود. ممکن است نیاز باشد تا عکس رادیولوژی از دندان ها تهیه شود. اگر متخصص جراح فک اصفهان ، تشخیص اختلال بایت بدهد ، به صورت کلی مال اکلوژن ها را به سه دسته اصلی تقسیم بندی می کنند :

 • کلاس یک : به وضعیتی گفته می شود که دندان های پایینی با دندان های بالایی ، همپوشانی زیادی داشته باشند. وضعیت بایت در این مال اکلوژن ، نرمال می باشد و همپوشانی کم است. این نوع مال اکلوژن بسیار شایع می باشد.
 • کلاس دو : اوربایت شدیدی در اختلالات بایت ، کلاس دو وجود دارد. در واقع اوربایت به معنی جلو بودن فک دندان های جلویی بالا از دندان های جلویی می باشد و بین آن ها فاصله افقی زیادی وجود دارد.
 • کلاس سه : به وضعیتی که چانه جلو زدگی داشته باشد ، مال اکلوژن کلاس سه گفته می شود. به این شرایط آندربایت نیز گفته می شود و ممکن است به دلیل رشد بیش از حد فک یا عقب ماندگی فک بالا اتفاق بیفتد. این وضعیت باعث می شود تا دندان های پایینی از دندان هایی بالایی ، جلوتر قرار بگیرند.

مال اکلوژن را چگونه درمان می کنند ؟

افرادی که به مال اکلوژن خفیف دچار هستند ، نیازی به درمان ندارند. تشخیص و درمان این موضوع به نظر ارتودنتیست بستگی دارد و ممکن است درمان های مختلفی برای انواع کلاس ها ارائه شود. به صورت کلی درمان اختلالات بایت ، با روش های زیر امکان پذیر است :

 1. برای انتقال دادن دندان ها به موقعیت بهتر از براکت ارتودنسی استفاده می شود.
 2. برای اصلاح به هم فشردگی دندان ها و اصلاح مشکل کمبود فضا ، دندان کشیده می شود.
 3. روکش کردن دندان ها ، تغییر شکل و باندینگ
 4. کوتاه کردن فک و جراحی تغییر شکل
 5. برای پایداری استخوان فک می توان از پلیت یا سیم استفاده نمود.

حال پس از آشنایی با اختلالات بایت این سوال در ذهن تان ایجاد می شود که چگونه می توان از بروز آن جلوگیری کرد ؟
در پاسخ به این سوال باید بگوییم باید عواملی که باعث ایجاد اختلالات بایت می شود را محدود کرد و از سنین کودکی به طور مرتب برای معاینه و چکاپ به دندانپزشکی مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *