ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت در تمام مدت روی دندان‌ها قرار دارند و تنها یک ارتودنتیست می‌تواند آن‌ها را بردارد. انواع ارتودنسی ثابت برای بزرگسالان و کودکان در بازار وجود دارد که به توضیح آن همراه با مراحل ارتودنسی دندان می‌پرداریم.

بریس‌های فلزی متعارف

بریس های فلزی متعارف رایج‌ترین نوع بریس بوده و امروزه نسبت به قبل راحت‌تر شده‌اند. بریس‌ های فلزی دندان که از فولاد ضد زنگ مرغوب ساخته می‌شوند، با استفاده از براکت‌ها و سیم‌های قوس‌دار دندان‌هایتان را صاف و مرتب می‌کنند. در طی مراحل ارتودنسی ثابت با بریس‌های فلزی می‌توانید از ارتودنتیست بخواهید که به آن‌ها تکه لاستیک‌های رنگی (کش‌های لاستیکی) اضافه کند تا لبخند بی‌نظیرتر و زیباتری داشته باشید.

قیمت ارتودنسی ثابت نکته بسیار مهمی برای تصمیم‌گیری در مورد استفاده از آن است. در مورد ارتودنسی ثابت دندان نیز به مانند هر درمان ارتودنسی دیگر، هزینه بریس‌ها و لوازم ارتودنسی به ویژگی‌ها و شرایط خاص شما از قبیل پیچیدگی وضعیت ناهنجاری دندان‌ها و طول دوره درمان مورد نیاز بستگی دارد. بنابراین برای اطلاع از هزینه ارتودنسی ثابت لازم است که حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.1

ارتودنسی به روش دایمون(دیمون)

در ارتودنسی دیمون، بریس ها از همان جنس بریس‌های متعارف ساخته می‌شوند. البته، در بریس‌های دایمون نیازی به استفاده از تکه‌های لاستیک نیست، به همین دلیل تعداد جلسات مراجعه کمتر بوده و دندان‌ها کمتر مورد اصطکاک قرار می‌گیرند. می‌توان در این بریس‌ها از براکت‌های ارتودنسی سرامیکی، شفاف یا فلزی متعارف استفاده کرد. بریس‌های دایمون هم‌اندازه بریس های فلزی دندان هستند، اما در این بریس‌ها به جای لاستیک، یک گیره (کلیپ) مخصوص به سیم قوس‌دار کمک می‌کند تا دندان‌ها به وضعیت صحیحشان هدایت شوند. این گیره در ارتودنسی به روش دیمون به کاهش فشار وارده بر دندان‌ها کمک کرده و به تنظیم کمتری نیاز دارد زیرا در اینجا نیاز به جایگذاری و تعویض هیچ لاستیکی نیست. ارتودنسی ثابت به روش دیمون از تیوب محکمی بهره می گیرد که وایرهای ارتودنسی می توانند به خوبی داخل آن حرکت کرده و عمل کنند. تمامی فعالیت وایرهای اولیه دراین سیستم روی سطح بیرونی تیوب و نه کف آن می باشد که کاملا” برعکس نحوه عملکرد براکت های معمولی است. در براکت های سنتی سیم ارتودنسی روی قاعده براکتها برای کنترل دندانها بسته می شود. در حالیکه فعالیت روی سطح بیرونی تیوب ها با نیروهای اندک اجازه می دهد ناردیفی دندانها خیلی سریعتر برطرف شده و همزمان رفع چرخش های دندانی و عمودی کردن دندانهای خوابیده صورت گیرد. این امر در سیستم دیمون نسبت به براکت های معمولی به لحاظ مکانیکی کارآمدتر است.

20

ارتودنسی همرنگ دندان یا سرامیکی

بریس های شفاف ارتودنسی یا بریس‌های سرامیکی از موادی شفاف ساخته می‌شوند که به این خاطر پس از نصب نسبت به بریس‌های فلزی دندان کمتر به چشم می‌آیند. به همین دلیل، از بریس‌های سرامیکی بیشتر برای نوجوانان بزرگتر و بزرگسالانی استفاده می‌شود که نگران دیده شدن بریس خود هستند. اگر چه بریس های شفاف ارتودنسی سرامیکی کمتر به چشم می‌خورند اما در موقع استفاده از آن‌ها باید بیشتر به سلامت دهان توجه شود، زیرا این بریس‌ها نسبت به نوع فلزی‌شان بزرگتر و شکننده‌تر هستند. به همین دلیل، معمولاً از بریس‌های سرامیکی بیشتر برای دندان‌های بالایی استفاده می‌شود.

3

ارتودنسی زبانی (ارتودنسی لینگوال)

بریس‌های ارتودنسی زبانی پشت دندان‌ها پنهان می‌شوند و بنابراین وقتی لبخند می‌زنید دیده نمی‌شوند. این بریس‌ها، ۱۰۰% منطبق با شکل دندان‌هایتان طراحی شده و قطعات فلزی آن‌ها مطابق با شرایط دندان‌هایتان ساخته می‌شوند. بریس‌های زبانی نوعی ارتودنسی مخفی بوده و گزینه بسیار معقولی برای ورزشکاران، بازیگران، مدل‌ها، نوازندگان سازهای بادی و سایر افراد دارای مشاغلی از این دست می‌باشند. اصطلاح «لینگوال» به معنی زبان است. بریس های ارتودنسی زبانی (که تحت عنوان بریس های نامرئی نیز شناخته می شوند) به سطوح داخل دندان ها که در کنار زبان قرار دارند، متصل می شوند. این نوع بریس ها بطور خاص از خارج و از فاصله نزدیک قابل مشاهده نیستند.

4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *