ارتودنسی متحرک

بریس‌ متحرک دندان، که گاهی به آن‌ها ردیف کننده  گفته می‌شود، یکی از انواع پلاک ارتودنسی است و هنگامی تجویز می‌شوند که دندان‌ها تنها نیاز به جابجایی افقی دارند و بیمار قصد دارد که از رژیم درمانی (غذایی و تمرینی) دقیقی پیروی کند. از ارتودنسی متحرک دندان در تمام مدت، به جز مواقع خوردن و آشامیدن، یا مسواک زدن و کشیدن نخ دندان استفاده می‌شود. این به این معنی است بیماران باید زحمت چندین بار جاگذاری بریس‌ها در روز را علاوه بر هزینه ارتودنسی به جان بخرند. اگر بریس‌های متحرک، در هر روز کمتر از آنچه نیاز است نصب شوند، زمان درمان با ارتودنسی متحرک طولانی‌تر خواهد شد.

5

انواع مختلفی از بریس‌های متحرک با هزینه ارتودنسی متفاوت در بازار موجود است.

ارتودنسی نامرئی

در وسایل ارتودنسی نامرئی از یک سری ردیف کننده شفاف استفاده می‌شود که مطابق اندازه‌های دندان‌هایتان قالبگیری و ساخته می‌شوند. این ردیف کننده‌های کاملاً نامرئی به تدریج دندان‌هایتان را به وضعیت مطلوب هدایت می‌کنند. در ارتودنسی نامرئی هیچ‌گونه سیم فلزی یا کشی وجود ندارد که دهانتان را اذیت کند و بهتر از همه اینکه اکثر افراد متوجه نخواهند شد که در حال طی مراحل ارتودنسی قرار دارید. وضعیت ردیف کننده‌ها هر چند هفته یکبار تغییر داده می‌شود تا دندان‌هایتان به تدریج جابجا شوند. همچنین، می‌توان آن‌ها را برای خوردن، نوشیدن هر چیزی به جز آب، مسواک زدن و نخ کشیدن یا شرکت در یک مراسم به خصوص از دهان خارج کرد. ارتودنسی نامرئی دندان برای اشخاصی که خواهان یک بریس کم جلوه‌تر بوده و مشکلات دندانی کمتری برای اصلاح دارند گزینه بی‌نظیری هستند.

60

پلاک متحرک

عموماً از پلاک متحرک ارتودنسی زمانی استفاده می‌شود که بیمار دارای یک قوس دندانی V شکل باشد. انواع پلاک ارتودنسی مطابق با قوس دندان‌های بیمار ساخته شده و متشکل از یک پلیت اکریلی دارای گیره  و فنر و در صورت لزوم، بایت پلن، می‌باشند. این گیره‌ها و فنر‌ها در انواع پلاک ارتودنسی به طور مرتب تنظیم می‌شوند تا قوس دندان‌ها به شکل U در بیاید.

7

بریس‌های فانکشنال

گاهی اوقات می‌توان نحوه رشد فک را تغییر داد، که برای این کار از بریس‌های فانکشنال استفاده می‌شود. این بریس‌ها با استفاده از نیروی عضلات فک کار کرده و می‌توانند به رفع انواع خاصی از مشکلات فک کمک کنند.

بریس‌های فانکشنال می‌توانند یک تکه یا دو تکه باشند، اما ما از یک بریس فانکشنال دو تکه به نام بلوک دوقلو  استفاده می‌کنیم، زیرا معمولاً بیماران با رغبت بیشتری از آن‌ها استفاده می‌کنند. بریس فانکشنال کمک می‌کند که فک پایین در هنگام بسته شدن در وضعیت بهتری قرار بگیرد. نیروهایی که عضلات تحت کششِ فک بر دندان‌ها اعمال می‌کنند باعث می‌شوند که استخوان‌ها و دندان‌ها در وضعیت مطلوب‌تری رشد کنند.

بریس‌های فانکشنال زمانی بهترین نتیجه را می‌دهند که از آن‌ها در تمام مدت استفاده شده و بیمار نیز در حال رشد باشد. آن‌ها را باید تنها در زمان خوردن، انجام ورزش‌های برخوردی و شنا کردن از دهان بیرون آورد. این نوع بریس، زمانی که برای اولین بار روی دندان‌ها نصب می‌شود باعث دردناک شدن عضلات فک می‌شود زیرا در زمان استفاده از این بریس این عضلات به صورت مداوم تحت کشش قرار دارند. با این حال، حتماً باید بدون وقفه از بریس‌ فانکشنال استفاده کنید و برای دردتان هم می‌توانید از همان مسکن‌های ساده مورد استفاده برای سردرد مصرف کنید. پس از حدود یک هفته، آن‌قدر به این بریس‌ها عادت می‌کنید که نبود آن‌ها در دهانتان احساس عجیبی به شما می‌دهد و همچنین در همین زمان متوجه شروع تغییراتی در وضعیت قرارگیری دندان‌هایتان خواهید شد.

8