تحلیل استخوان فک با از دست دادن دندان

عوارض از دست دادن دندان

پس از از دست دادن دندان، حجم استخوان فک کاهش می یابد و فک شروع به تحلیل رفتن می کند. از دست دادن دندان باعث می شود استخوانی که قبلا اطراف ریشه ی دندان ها را پوشانده بود شروع به تحلیل رفتن کند. تحلیل رفتن استخوان فک در صورت ادامه یافتن بی دندانی و درمان نکردن آن پیشرفت می کند. کاهش حجم استخوان فک که همیشه جز جدا نشدنی از دست دادن دندان است، باعث چروکیدگی صورت و لبخندی نا زیبا خواهد شد.

عوارض تحلیل استخوان فک

 1. کاهش ارتفاع صورت
 2. ایجاد خط عمودی در کناره لب پایین
 3. گود شدن خطوط عمودی روی لب و‌صورت
 4. چرخش چانه به سمت جلو
 5. پایین افتادن گوشه لب ها و ایجاد ظاهر غمگین
 6. کاهش توان عضلات فرم دهنده صورت
 7. نازک شدن قسمت قرمز لب
 8. گود شدن خط مایل کنار بینی تا دهان
 9. عقب رفتن لب بالا
 10. افزایش طول لب بالا و کاهش میزان دیده شدن دندانهای فک ‌بالا
 11. چانه جلو آمده و تیز (شبیه جادوگر)
 12. ایجاد غبغب کنار صورت

جراح بینی اصفهان | تحلیل استخوان فک با از دست دادن دندان


مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :


جلوگیری از کاهش حجم استخوان فک

از دست دادن یک و یا تعدادی از دندانها شروع دوره ای از مشکلات است . که عواقب فیزیکی و زیبایی جبران ناپذیری به دنبال دارد و اصلی ترین آن از دست رفتن لبخند زیبای شماست . و مهمترین عارضه ای که کمتر به آن توجه می شود . از بین رفتن قدرت جویدن و عدم استفاده از یک رژیم غذایی کامل و مفید است . که تاثیر به سزایی بر سلامتی شما دارد و با وجود موضوعی به این مهمی، موضوع جدی تری در بطن مسئله نهفته است . و آن تحلیل و از بین رفتن استخوانهای فک می باشد.

از دست ریشه دندان باعث می شود که استخوان فک یا آرواره محرک خود را از دست داده . و دچار تحلیل (آتروقی) گردد، بصورت ساده تر همانند اتفاقی است . که برای عضلاتی که مدتی در گچ بی حرکت می مانند، می افتد. از آنجایی که استخوان های صورت شما تکیه گاه پوست و عضلاتی هستند . که بروی آنها قرار دارد، از بین رفتن حجم استخوان باعث می شود که صورت شما مانند افراد سالخورده بنظر برسد. خیر خوب این است که ایمپلنت های دندانی راه حل مناسبی برای جلوگیری از تحلیل توده استخوانی هستند.

جهت جلوگیری و به حداقل رساندن تحلیل استخوان و پیشگیری از پیشرفت آن، باید از ایمپلنت استفاده کرد. ایمپلنت می تواند از پیشرفت تحلیل استخوان جلوگیری کند. ایمپلنت به این دلیل که داخل استخوان قرار داده می شود . باعث جلوگیری از تحلیل استخوان می شود . و بهتر می تواند استخوان باقی مانده ی فک را حفظ و نگهداری کند. ایمپلنت با استخوان اتصال برقرار کرده . و به حفظ سلامت و کاهش نیافتن میزان و حجم استخوان فک کمک می کند.

جراح فک اصفهان 
 | .تحلیل استخوان فک با از دست دادن دندان4

راه حل های جایگزینی دندان

راه حل سنتی برای جایگزین دندان از دست رفته، روکش (بریج) و دست دندان کامل و یا نیمه می باشند که همه بصورت کوتاه مدت مشکل آن را از جنبه زیبایی حل می کنند ولی راه حلی برای جلوگیری از تحلیل توده استخوان نمی باشد و اگر با دقت به این موضوع توجه کنیم افرادی که به نوعی از دست دندان استفاده می کنند با تغییر وزن و گذشت زمان همیشه دچار مشکل جدی می باشند.

برای استفاده از روکش (بریج) همیشه یک یا دو دندان سالم بعنوان پایه روکش مورد استفاده قرار می گیرند که می تواند خود احتمال پوسیدگی و مشکلات ریشه را در دندان های پایه افزایش دهد. اگر دندان پایه با مشکلی مواجه شود، دندانهای سالم دیگری سالم دیگری باید در نقش پایه های جدید قربانی شوند این در حالی است که توده استخوانی فک همچنان رو به تحلیل است.

ولی با روش ایمپلنت، نیازی به دندانهای سالم شما نیست و ایمپلنتهای دندانی، مانند دندانهای دارای ریشه، نیروی جویدن را به استخوان فک انتقال داده و باعث تحریک آن می گردد و فرآیند تحلیل استخوانی متوقف و در نتیجه از تغییر فرم صورت جلوگیری بعمل می آید. به همین علت امروزه بسیاری از مراکز معتبر علمی ایمپلنت های دندانی را، راه حل استاندارد جایگزینی دندان های از دست رفته می دانند.

مزیت بریج تمام فک و یا دست دندان متکی بر ایمپلنت بر دست دندان معمولی چیست؟

ایمپلنتها مزایای زیادی نسبت به روش های دیگر جایگزینی دندان کشیده شده یا از دست رفته دارند. بریج و دست دندان کامل متکی بر ایمپلنت، علاوه بر اینکه ظاهر (رنگ و فرم) و عملکرد آن مشابه دندان طبیعی است، به شکلی طراحی می شوند که زمان ماندگاری طولانی داشته باشند. بریج کامل و یا دست دندانی که متصل به ایمپلنت باشد علاوه بر اینکه از دست دندان معمولی راحت تر و با ثبات تر هستند، به شما امکان جویدن طبیعی غذا را می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *