باید ها و نباید های استحمام بعد از رینوپلاستی

استحمام بعد از عمل جراحی بینی

در هفته اول بعد جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) به علت گچ و چسب و پانسمان به هیچ وجه نباید پانسمان خیس شود چون چسبها بالا می آیند و ارزش خود را از دست می دهند، لذا در هفته اول پس از عمل بینی از دوش تلفنی و وان برای شستن از گردن به پایین استفاده می شود ، اگر نمی دانید که مدت زمان جراحی بینی چقدر است ؟

قبل از مراجعه به پزشک جراح بینی در پایان هفته اول به منظور خروج پانسمان و چسب زدن باید بیمار حمام برود و کاملاً صورت و سر را با شامپو بشوید و حتی روی چسبها آب بریزد تا آماده برداشتن در مطب توسط پزشک جراح بینی  شود.

بعد از نحوه چسب زدن بینی توسط پزشک جراح بینی ، بیمار میتواند به طور معمول حمام کند. منتها بعد از حمام وخیس خوردن چسبها آنها را به آهستگی خارج کند ومجدداً طبق دستورالعمل ارائه شده چسب بزند. تاکید میکنم چسب زدن دقیق هفته ای دو بار در مطب توسط پزشک تا دو ماه ضروری است.

آیا استحمام بعد از عمل بینی ممنوع است؟

بعد از عمل جراحی بینی تا یک هفته پانسمان روی بینی دارید و نباید اجازه دهید پانسمانتان خیس شود. بنابراین نمی توانید مطابق عادت معمول به حمام بروید. در این یک هفته اگر نیاز به حمام رفتن پیدا کردید، باید از یک نفر بخواهید تا شما را در حمام همراهی کند و به شما کمک کند. زیرا وقتی به تنهایی اقدام به شستن موها می کنید مجبورید سرتان را رو به جلو خم کنید و ممکن است اسپیلینت بینی را خیس کنید.

نحوه صحیح حمام رفتن بعد از جراحی بینی

برای شروع حمام گرفتن به نکات زیر توجه کنید:

در ابتدای استحمام در نظر داشته باشید که شما پس از عمل برای تسکین درد از مسکن های زیادی استفاده نموده اید و این موضع باعث خواب آلودگی در شما می شود پس مراقب باشد زمین نخورید و به بینی خود ضربه وارد نکنید.
از آب ولرم با درجه حرارت پایین استفاده کنید تا دچار سرگیجه نشوید .
حتی الامکان از خم کردن سر خود به سمت پایین چلوگیری کنید .
اما بهترین کار این است که قبل از عمل حمام کرده تا بعد از انجام جراحی بینی تا چند روزی به حمام نروید و از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

اما در صورت نیاز به حمام بعد از عمل در نظر داشته باشید که حتماً دو روز گذشته باشد سپس برای شستشوی موهای خود از شخص دیگری بخواهید به کمک شما بیاید و شما خودتان بعد از نشستن بر روی یک صندلی، سر خود را بالا و عقب خم کرده تا موهای شما را بشویند و باز هم به دمای آب توجه داشته باشید اما با این وجود از تماس مستقیم سر خود با آب تا آنجا که می توانید جلوگیری کنید و برای شستشوی بدن خود اگر امکان داشت از وان بهره ببرید و یا از دوش هایی که به صورت متحرک و تلفنی هستند استفاده کنید.

جراح بینی اصفهان | رابطه جنسی

اما بهتر است شب قبل از برداشتن آتل اسپلینت به حمام بروید و اجازه دهید تا آب به آتل برسد و شل گردد اما به هیچ عنوان به آن دست نزنید تا روز بعد که به پزشک جراح خود مراجعه کردید برای برداشتن آتل بینی شما اقدام کند.
بعد از برداشتن آتل و طی مدت زمانی که چسب بر روی بینی شما قرار دارد به راحتی می توانید حمام کنید اما اگر چسب بینی شما خیس و نمناک شد سریعاً بعد از حمام از سشوار استفاده کنید و با باد درجه خنک آن چسب را خشک کنید.
اما در صورتی که چسب بینی خیس شود می توانید در حمام آن را به طور کامل بردارید و بینی را صابون شستشو دهید تا چربی از سطح پوست زدوده شود و بعد از آن که از حمام خارج شدید بلافاصله بینی را چسب بزنید و یا به پزشک خود مراجعه کنید تا بینی را شما چسب بزند .

جراح بینی اصفهان | استحمام بعد از رینوپلاستی .

چه زمان می توان به طور نرمال دوش گرفت؟

تعیین زمان دقیق برای از سر گرفتن دوش گرفتن یا استحمام کردن نرمال، در بیماران مختلف متفاوت می باشد. این امر به جراحی آنها و سرعت پیشرفت شان در فرایند ریکاوری وابسته است. گاهی یک هفته یا بیشتر زمان لازم است تا بتوان دوش گرفتن به طور نرمال را از سر گرفت. حتماً در این خصوص با جراح خود گفتگو کرده و دستورالعمل های او را با دقت دنبال کنید.

نکاتی در خصوص اولین دوش گرفتن بعد از جراحی

وقتی اولین دوش های خود را بعد از جراحی پلاستیک بینی  می گیرید، حتماً به نکات زیر توجه کنید:

ناحیه جراحی را خشک نگه دارید- محل برش ها را بپوشانید و از قرار گرفتن ناحیه جراحی در معرض آب مستقیم خودداری کنید. برای انجام این کار، دقیقاً آموزش های جراح خود را دنبال کنید. باید ناحیه جراحی شده، خشک بماند.
از دوش های دستی استفاده کنید- دوش دستی در مقایسه با دوش های ثابت، گزینه بهتری می باشد. چون با استفاده از دوش های دستی، ناحیه جراحی شده بینی که در صورت واقع است، مرطوب یا خیس نمی شود.
زمان دوش گرفتن خود را کوتاه کنید- اولین دوش گرفتن ها بمنظور پیشگیری از بروز التهاب، و برای خشک نگه داشتن ناحیه جراحی، باید کوتاه و مختصر باشد.

خودتان را به طور کامل خشک کنید- بعد از دوش گرفتن مختصر و کوتاه، خودتان را به طور کامل خشک کنید. ناحیه درمان را با حوله، محکم مالش ندهید و بسیار آرام و با ملایمت، آن را خشک کنید تا از عدم وجود هر گونه رطوبت در آن ناحیه اطمینان حاصل شود. سپس اجازه بدهید تا ناحیه درمان در هوای آزاد به طور کامل خشک شود.

 

بیشتر مطالعه کنید : 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *