استفاده از گرافت در جراحی ترمیمی بینی

استفاده از گرافت (پیوند بافت) در جراحی ترمیمی بینی

گرافت در علم پزشکی و در روند جراحی به انتقال بافت از یک ناحیه از بدن فرد به ناحیه دیگر گفته می شود. این انتقال بافت می تواند از بدن شخص دیگری هم صورت پذیرد. در راینوپلاستی ترمیمی در اکثر موارد نیاز است تا از گرافت استفاده شود و بافت غضروفی برای پیوند به بینی برداشته شود. گرافت ارتباطی به کوچک یا بزرگ بودن بینی ندارد و اگر نیاز باشد، در بینی های کوچک نیز از گرافت استفاده می شود. با توجه به ارزیابی جراح از بدن بیمار، سه ناحیه امکان انتقال بافت غضروفی به بینی را دارند که در ادامه به بررسی استفاده از گرافت در جراحی ترمیمی بینی خواهیم پرداخت.

سپتوم (تیغه میانی بینی)

جراح عموماً سعی می کند تا انتقال غضروف از سپتوم یا همان تیغه وسط بینی صورت گیرد. زیرا احتمال جذب این غضروف در بدن بسیار کم است. اما در اکثر موارد، غضروف های این ناحیه در جراحی اولیه برداشته شده اند. و جراح ناچار به انتقال غضرووف از نواحی دیگری است.

گوش

بعد از سپتوم، برداشتن غضروف از گوش رایج ترین تکنیک در گرافت است. جراح با ایجاد برشی کوچک در قسمت پشت گوش، مقداری غضروف از این ناحیه برمی دارد. باید گفت که این کار بدون هیچ گونه تغییری در ظاهر گوش انجام می شود.

دنده ها

گاهی بنا به تشخیص جراح، انتقال غضروف به بینی از طریق دنده ها انجام می شود. در این روش، برش کوچکی زیر سینه ایجاد می شود و سپس غضروف به میزان مورد نیاز از این ناحیه خارج می شود.

جراح بینی اصفهان | استفاده از گرافت در جراحی ترمیمی بینی

چه زمانی جراح از پروتز برای ترمیم استفاده می کند؟

زمانی که جراح نتواند از غضروف های تیغه بینی برای تقویت غضروف ها استفاده کند. و به رفع مشکلات بینی بپردازد و همچنین غضروف ناحیه گوش و دنده را از نظر ضخامت بافت، خمیدگی و بدفرم بودن برای ترمیم مناسب نداند، از پروتز یا همان غضروف مصنوعی استفاده خواهد کرد.

پروتزهایی که برای اصلاح بینی استفاده می شود، از جنس سیلیکون هستند. و با کیفیت ها و برندهای مختلفی در بازار عرضه می شوند. اگر کیفیت این پروتزها مناسب نباشد، بدن مستعد عفونت خواهد بود. اهمیت انتخاب جراح خوب بینی در این مرحله نیز مشاهده می شود. اگر پزشک در کار خود حاذق باشد، پروتزهای با کیفیت را در بستری سالم از بافت در بدن قرار می دهد.

چه مدت بعد از انجام جراحی بینی اولیه می‌توانم جراحی مجدد انجام دهم؟

بهترین زمان برای عمل ترمیم زمانی است که زخم ها و اسکارهای اولیه کاملاً ترمیم شده و از بین رفته باشند. به همین دلیل، بعد از عمل اولیه باید صبور باشید. تا هم فرم نهایی بینی مشخص شود و هم زخم ها بهبود پیدا کند. گاهی بیمار به دلیل ورم ها و التهابات ناشی از جراحی، تصور می کند که بینی به خوبی جراحی نشده و نقص هایی دارد. در حالی که با گذشت زمان و بهبود زخم ها و کاهش ورم ها، دیگر نقصی مشاهده نمی شود.

اکثر متخصصان جراحی پلاستیک ایران معتقدند که بینی های استخوانی بعد از 1 سال و بینی های گوشتی بعد از 2 سال می توانند فرم نهایی بینی خود را قضاوت کنند. در واقع تورم بینی بعد از این مدت از بین می رود و زخم های جراحی قبلی نیز کاملاً بهبود می یابد.


دکتر بهنام خرمی

جراح بینی اصفهان

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر بهنام خرمی متخصص و جراح بینی اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

احساس بوی بد بینی بعداز عمل

حرف زدن بعد از عمل بینی

خمیازه کشیدن بعداز عمل بینی

آرایش صورت بعداز عمل بینی

مسواک زدن بعداز جراحی بینی

بهترین جراح راینوپلاستی ترمیمی

مراقبت های قبل از رینوپلاستی مجدد

سرماخوردگی قبل از جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *