جراحی اصلاح اپن بایت و جراحی فک

اصلاح اپن بایت با جراحی فک

جراحی اصلاح اپن بایت جراحی جهت اصلاح ناهنجاری مربوط به فک استفاده می شود. طی این روش ابتدا برشی روی فک ایجاد می شود، سپس قسمتی از استخوان فوقانی که روی دندان قرار گرفته خارج می شود. سپس به وسیله پیچ و صفحه هایی در محل خود فیکس می شود.


با مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح فک اصفهان همراه باشید :


جراح بینی اصفهان | جراحی اصلاح اپن بایت و جراحی فک .

اصلاح اپن بایت دارای انواع مختلفی است که عبارتند از :

اصلاح جلو آمدگی فک

درصورتی که فک پایین جلو آمده باشد، استخوانی که در ناحیه عقب فک قرار گرفته است اصلاح می شود که جراحی فک پایین گفته می شود. در این جراحی قسمتی از فک که دندان روی آن قرار گرفته به عقب برده می شود. با این روش محل فک تغییر کرده و کاملا با فک بالا هم تراز می شود.

اصلاح عقب رفتگی فک

دراین روش استخوانی که در قسمت پایینی فک قرار دارد، شکسته شده و به عقب برده می شود .سپس قسمتی از فک پایین که دندان روی آن قرار گرفته است و بخشی از چانه، به جلو حرکت داده می شود.

استئوتومی فک پایین

این جراحی مانند استئوتومی فک بالا از طریق یک برش در انتهای فک در لثه، کنار دندان‌های آسیای بزرگ انجام می‌شود که از طریق آن، فک پایین بصورت مورب بریده و بطور کنترل شده شکسته می شود تا به محل جدیدی که پیش از انجام جراحی توسط مدل های دندانی تعیین شده، حرکت داده ‌شود.

سپس یک قطعه پلاستیکی کوچک به دندان‌ها متصل می شود تا محل جدید فک پایین تعیین شود و توسط صفحات فلزی کوچک و پیچ‌هایی در سر جای خود محکم می‌شوند. در آخر، لثه توسط بخیه‌های قابل جذب، بخیه زده می‌شود.

استئوتومی فک بالا

در این عمل ابتدا برشی بر روی لثه فوقانی دندان ها در فک بالا زده می شود. برای شکستن فک و تغییر محل آن ، فک بالا با وسیله ای اره مانند بریده می شود. این فک به محلی که قبلا پزشک با بررسی آن را اندازه گیری کرده انتقال پیدا می کند. ( این کار از طریق مدل های طراحی که محل دندان ها و فک را به طور فرضی مشخص می کند ، پیش از جراحی انجام می شود.)

برای مشخص کردن محل دقیق فک قطعه پلاستیکی کوچکی به دندان ها متصل می شود. برای اتصال به محل جدید از صفحه و پیچ های از جنس تیتانیوم ( ضد حساسیت و سازگار با بدن ) استفاده می شود. بدین ترتیب با این جراحی بخشی از فک پایین و بخشی از چانه به جلو حرکت داده می شوند. سپس برشی که در لثه ایجاد شد با بخیه های قابل جذب ترمیم می شود.

ژنیوپلاستی

به عمل جراحی زیبایی چانه، ژنیوپلاستی گفته می شود که به منظور دستیابی به زیبایی و ساختار مطلوب صورت و اصلاح عقب رفتگی چانه انجام می شود. در این روش، جراح یک برش از میان استخوان چانه ایجاد می کند که با آزاد کردن استخوانی که مشکل دارد، جراح می تواند این ناحیه را اصلاح کند. یک صفحه کوچک از جنس تیتانیوم جهت محکم کردن چانه در محل جدید خود بر روی استخوان فک، قرار داده می شود. پیچ‌هایی کوچک جهت نگه داشتن دائمی صفحه در محل خود استفاده می‌شوند. این روش می‌تواند به طور چشمگیری تناسب و هارمونی اجزای صورت را بهبود بخشد.

جراحی ارتفاع فک فوقانی

در افرادی که هنگام لبخند زدن، قسمت زیادی از لثه آن ها مشخص می شود جراحی ارتفاع فک فوقانی انجام می شود.این جراحی با کاهش فک فوقانی و برداشت استخوان اضافی و ثابت کردن آن در محل مورد نظر، باعث کاهش نمای لثه هنگام لبخند می شود.

جراح بینی اصفهان | کشیدن دندان عقل در شهر اصفهان.

استخراج دندان

هنگامی که دندان عقل در موقعیتی قرار می گیرد که نمی تواند به خوبی رشد کند و یا در موقعیتی که قرار می گیرد که تحت تاثیر دندانهای دیگر قرار می گیرد در این هنگام جراحی کوچکی برای حذف دندان های استفاده می شود. خوشبختانه این روش معمول و ساده ای است و اغلب در مطب دندانپزشکی با استفاده از تکنیک های دندانپزشکی انجام می شود.

جراحی اصلاحی

گاهی اوقات ارتودنسی برای اصلاح ناهمواری دندان مناسب نیست . در این موارد از درمان جراحی برای رفع ناهنجاری های مادرزادی (نقایص زایمان) ، درمان بیماری های ارتودنسی شدید، مشکلات اسکلتی و سایر اختلالات از جراحی اصلاحی استفاده می شود. در این روش، درمان معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود . استخوان های چهره و فک تغییر شکل و یا تغییر مکانمی دهند و فک ها و دندان ها هم تراز می شوند.

جراحی بازسازی

نوع خاصی از جراحی است که اغلب توسط جراحان دهان و فک و صورت انجام می شود . تا تغییرات ساختار صورت که ناشی از این نقص تولد است را تصحیح کند. جراحی بازسازی ممکن است پس از آسیب دندان مصنوعی یا آسیب های دیگر صورت گیرد . در واقع جراحان دهان و فک و صورت در ترمیم و بازسازی ساختارهای صورت تخصص فراوانی دارند.

این متخصصان همچنین می توانند پایه های جامد برای کارهای زیبایی و ترمیم دندان شامل قرار دادن ایمپلنت های دندانی، سیستم جایگزینی دندان که توسط بسیاری از بیماران مورد ارزیابی قرار می گیرند، تعیین کنند. بسته به شرایط فک، برای قرار دادن ایمپلنت ها در فک، ممکن است . از روش های پیوند استخوان استفاده شود. اگر نیاز به استفاده از پروتزها باشد. جراحان دهان می توانند. در صورت لزوم، بافت استخوان آلوئولار (فک) را صاف می کنند. تا این پروتزها راحت تر در دهان قرار گیرند.

.جراح فک اصفهان  | .عمل گرافت پوست و جراحی فک و صورت

نتیجه جراحی فک چگونه است؟

جراحی فک و صورت می تواند نتایج خوشایندی برای فرد به همراه داشته باشد. از جمله این نتایج به موارد زیر اشاره خواهیم کرد:

  1. سهولت در فرآیند جویدن و به طور کلی بهبود عملکرد دندان‌ها.
  2. تعادل اجزای صورت.
  3. بهبود خواب و تنفس.
  4. بهتر شدن اختلالات گفتاری.
  5. زیبایی ظاهری و افزایش اعتماد به نفس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *