انواع پل بینی

انواع پل بینی

منظور از پل بینی چیست؟

در جواب به این سوالات باید گفت پل بینی به انگلیسی nose bridge ناحیه‌ای به شکل زین که شامل ریشه بینی (پایین‌ترین قسمت فوقانی بینی در امتداد برآمدگی بینی) و قسمت‌های جانبی بینی می‌شود. بین گلابلا (به فاصله میان دو ابرو که بالای بینی قرار دارد اَبرومیان نام علمی (glabella) گفته می‌شود) و مرز تحتانی استخوان بینی قرار دارد و به صورت جانبی تا کانتی داخلی امتداد می یابد. در تصویر نیز تمام قسمت‌های بینی مشخص شده است.

انواع پل بینی

متقاضیان جراحی پل بینی عموما در سه دسته تقسیم بندی می‌شوند.

  • افرادی که پل بینی پهن دارند. (فاصله بین دو ابرو زیاد نشان داده می‌شود)
  • افرادی که پل بینی برآمده دارند. (اصطلاحا برآمدگی پل بینی یا قوز بینی و یا حتی ممکن است پل بینی بلند باشد ولی قوز نداشته باشد.)
  • افرادی که پل بینی فرو رفته دارند. (اصطلاحا پل بینی کوتاه یا پل بینی صاف )

البته ممکن مثلا فرورفتگی هم‌زمان با پهن بودن پل بینی، در یک نفر به عنوان مشکل مطرح شود.

  • پل بینی قلابدار

داشتن بینی قلاب شده ممکن است به فرد ظاهری پیر و مردانه بدهد. با خلاص شدن از شر برآمدگی روی پل بینی، مشتریان می توانند ظاهری جوان تر و نرم تر داشته باشند.
برای یک برآمدگی کوچک، دکتر هم استخوان قلاب شده و هم غضروف را برمی دارد تا از اصلاح برآمدگی جلوگیری کند.
برای یک برآمدگی بزرگتر، برآمدگی برداشته می شود و به دنبال آن غضروف روی نوک بینی بسته می شود. یک ایمپلنت اضافی برای تکمیل خط صاف پل بینی ساخته خواهد شد.

 

  • خم شدن غضروف تیغه بینی

در بین بینی هایی که به نظر کج می رسند، مواردی وجود دارد که غضروف تیغه بینی خمیده است. کار دکتر برای این مثال انجام عمل بر روی غضروف است تا به مشتری بینی صافی بدهد.
این علامت می تواند به شدت بر تنفس تاثیر بگذارد و باید این مشکل برطرف شود.
استئوتومی خمیده غضروف تیغه بینی شامل برداشتن و جابجایی غضروف است. پس از بررسی بینی هر مشتری، دکتر طراحی می کند و تصمیم می گیرد که چه مقدار از غضروف باید برداشته و جایگزین شود.

انواع پل بینی | جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان

دکتر بهنام خرمی ، جراح بینی اصفهان – جراح فک اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید.

  • پل بینی و غضروف کج

انحراف پل بینی ممکن است به دلیل کج بودن پل بینی و غضروف ایجاد شود. در این صورت جراح بینی هم پل بینی و هم غضروف را درمان می‌کند.
صاف نبودن پل بینی و غضروف ممکن است باعث ایجاد ناراحتی‌های متعدد در عملکرد بینی و عدم اعتماد به نفس زیبایی شود.
جراح بینی غضروف تیغه بینی را از استخوان جدا می‌کند و آن را در محل مناسبی برای تشکیل یک خط مستقیم قرار می‌دهد.

 

  • پل بینی کج

در مورد پل بینی کج، استئوتومی بر صاف کردن آن متمرکز است.
پل بینی کج ممکن است به طور ذاتی، به دلیل تصادف یا خم شدن پروتز در اثر عمل بینی قبلی ایجاد شود. این ممکن است باعث ناراحتی در تنفس یا سایر مشکلات مرتبط با عملکرد بینی شود.
جراح بینی پل بینی انحرافی را با شکستن قسمتی که بیرون زده است، اصلاح می‌کند و استخوان باقی مانده را هم تراز می‌کند.

 

  • پل بینی صاف (پل بینی کوتاه)

بینی صاف معمولاً به دلیل پایین بودن پل بینی، ناحیه استخوانی بالای بینی شما ایجاد می‌شود. درجه صافی بسته به فرد ممکن است متفاوت باشد، اما داشتن پل بینی کوتاه به این معنی است که این ناحیه به اندازه اکثر افراد بیرون زده نمی‌شود.

بینی صاف اغلب ارثی است، اما پایین بودن پل بینی نیز می‌تواند ناشی از یک بیماری عفونی یا اختلال ژنتیکی در بدو تولد باشد. این معمولا مدت کوتاهی پس از تولد نوزاد درمان می‌شود و ممکن است پل بینی در طول زمان ظاهر طبیعی‌تری پیدا کند یا نکند. این عارضه معمولاً به هیچ وجه تنفس را مختل نمی‌کند، اما برخی تصمیم می‌گیرند که بینی صاف خود را برای اهداف زیبایی تغییر دهند.

اگر شما یا فرزندتان پل بینی پایینی دارید، این وضعیت معمولاً تنفس را مختل نمی‌کند. اگر ظاهر پل بینی شما را آزار می دهد، می توانید با جراحی پلاستیک شکل آن را تغییر دهید.

 


مطالعه بیشتر:

پل بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *