رفع دفورمیته ها و بدشکلی بینی 

با بدشکلی بینی چه باید کرد ؟

بدشکلی بینی | ممکن است طی جراحی بینی اولیه به دلیل ضعف در جراحی یا تجربه کم جراح و یا مراقبت های نامناسب پس از جراحی فرم بینی تغییر کرده و شاهد بروز دفورمیته های ناشایست باشیم. برخی از فرم های نامطلوب ایجاد شده و روش های درمانی جراحی بینی به شرح زیرند:

  • فرم زین اسب

در این حالت بخش هایی غضروفی از بافت های وسط بینی حد فاصل نوک تا قوز، دچار تورفتگی می شود . علت این عارضه ، کمبود و ضعف غضروف در بخش نامبرده است . به منظور برطرف نمودن فرم زین اسبی بینی ، گرافت های لازم از بخش های دیگر بدن برداشت گشته و در نواحی فاقد غضروف به نحو موثری جای می گیرند.

رآکوتان برای کاهش ورم بینی پس از جراحی | جراح بینی اصفهان

  • فرم منقار طوطی

در این حالت نوک بینی دچار افزایش حجم زیادی می شود. که احتمال افتادگی سر آن در این مورد زیاد است . گاه در بینی های گوشتی به دلیل مراقبت های ناصحیح پس از جراحی یا برداشت حجم زیادی از بافت های غضروفی ، نوک بینی دچار گوشت اضافه شده . در نتیجه فرم کلی بینی همانند منقار طوطی به نظر می رسد.

  • عدم تقارن سوراخ های بینی

این حالت به دلیل ناشی بودن جراح بینی قبلی و عدم رعایت تکنیک های ظریف جراحی ایجاد می شود. البته لازم به ذکر است که عدم قرینگی کم و محدود عادی است . در صورتی که ناهماهنگی سوراخ ها به وضوح مشهود باشد. به این عدم قرینگی عارضه می گویند. با تقویت بافت های غضروفی پره ها و ظرافت در جراحی می توان عدم تقارن های شدید را پوشش داد. گاه لازم است پیوند های غضروفی از بدن خود بیمار تهیه شده . گاه می توان از پروتز های آماده استفاده نمود.

  • انحراف بینی

این عارضه دلایل زیادی دارد ، مواردی چون کج بودن تیغه بینی از ابتدا و عدم اصلاح آن از سوی جراح ، شکستن استخوان بینی در جای ناصحیح و در نهایت انحراف کلی بینی ، مراقبت های ناشایست پس از جراحی و . . . برای درمان این مشکل در جراحی ترمیمی بینی ، بافت های تیغه بینی دستکاری گشته و حین ارزیابی های دقیق پزشکی در جایگاه صحیح خود قرار می گیرند.

جراح بینی اصفهان | احتمال خطر مرگ با جراحی بینی

  • کوتاهی بینی

چنانچه در اثر جراحی بینی قبلی ، طول بینی به میزان زیادی کوتاه شده باشد و تعادل صورت فرد به هم بخورد لازم است جراحی های متعددی بر روی بینی بیمار انجام شود زیرا این جراحی ترمیمی از نوع جراحی های بسیار پیچیده است ؛ علاوه بر تامین غضروف پزشک جراح بینی نیازمند بافت های پوستی یا کشیدگی پوست نیز می باشد.

  • فرم وی معکوس (V معکوس)

بافت های غضروفی بخش فوقانی بینی در چنین وضعیتی در زیر استخوان آن نشست کرده. از روبرو فرم بینی دو تکه می شود.  و لبه بینی فرم V  معکوس به خود خواهد گرفت بروز مشکلات حاد تنفسی برای بیماران در این حالت  شایع است . می توان با رفع این نقصان ، تامین غضروف طبیعی و ترمیم بخش های ضعیف اولین اقدام جراح بینی بوده ، سپس کانال های هوایی و تنفسی تنظیم و درمان می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *