بررسی ناهنجاری های بینی

ناهنجاری های بینی چیست؟

ناهنجاری های بینی در شکل و یا عملکرد بینی ممکن است تداخل ایجاد کند. این مشکل نسبتاً شایع است و بسیاری از آنها هیچ علائمی ایجاد نمی کنند. اگرچه بسیاری از بیماران به دلیل فرم بینی خود از ظاهر خود راضی نیستند. با این حال ، در برخی موارد ، ناهنجاری های بینی می تواند باعث دشواری در تنفس شود و برای بهبود عملکرد ممکن است به درمان نیاز باشد.

آیا تمام ناهنجاری های بینی نیاز به درمان دارند؟

درمان ناهنجاری های بینی ضروری نیست زیرا اغلب تحدید جدی برای زندگی افراد نخواهد بود. اما مسئله این است که رینوپلاستی سبب بهبود کیفیت زندگی، اصلاح فرم بینی، افزایش اعتماد به نفس و گاهاً بهبود نفس کشیدن از راه بینی می شود.

برخی از انواع ناهنجاری های بینی عبارتند از:

انحراف تیغه بینی : غضروف هایی که سوراخ های بینی را تقسیم می کند (یک طرفه) خم می شود.
آدنوئیدهای بزرگ شده: غدد لنفاوی پشت بینی (آدنوئیدها) می توانند بزرگ شوند و راه هوایی را مسدود کرده و باعث آپنه خواب شوند.
شاخک یا توربین های متورم : توربین های کنار هر سوراخ بینی هوای تنفسی را تمیز و مرطوب می کنند. تورم این شاخک ها، مانع تنفس می شوند.
بینی زینی شکل : در بخشی از پل بینی فرورفتگی وجود دارد. عوامل مختلفی از جمله ضربه ممکن است باعث ایجاد آن شود.
قوز بینی : برآمدگی بینی نسبتاً شایع است و بسته به جایی که برآمدی ایجاد شده است، استخوان یا غضروف اضافی وجود دارد. اغلب این نوع ناهنجاری ارثی است و یا می تواند به علت ضربه باشد.

انواع دیگری از ناهنجاری های مادرزادی بینی نیز وجود دارد که برخی از آنها مانند شکاف کام ، چیزی بیش از بینی را تحت تأثیر قرار می دهد.

بررسی ناهنجاری های بینی | جراح بینی اصفهان

آیا ناهنجاری های بینی قابل درمان است؟!

در مورد اکثر افراد، چیزهایی در ظاهر آنها وجود دارد که برایشان آزاردهنده است و آرزو دارند که بتوانند آن را تغییر دهند! این عامل ممکن است مربوط به چهره و لبخند آنها، وزن یا اندام آنها باشد. در حقیقت ، وقتی از افراد مختلف راجع به این مسئله سوال می شود، افراد بیشتری اصلاح ظاهر بینی خود را در اولویت قرار می دهند.

شاید شما هم یکی از افرادی باشید که ظاهر بینی خود را دوست ندارد. و ممکن است شما تصمیم گرفته باشید که جراحی زیبایی بینی را انجام دهید تا ظاهر بینی شما کوچکتر ، بزرگتر ، باریک تر یا هر طور که میخواهید تغییر کند. جراحی زیبایی بینی یک عمل جراحی ایمن است که می تواند به طور دائمی ظاهر بینی شما را تغییر دهد و چهره مورد نظر شما را ایجاد کند.

ناهنجاری های بینی می تواند ژنتیکی و یا اکتسابی باشد.

علل اکتسابی:

در موارد اکتسابی، شایع ترین علل، جراحات است. آسیب های ورزشی، تصادفات، درگیری ها و به طور کلی هر نوع ترومایی می تواند سبب ناهنجاری بینی گردد.

علل مادرزادی (ژنتیکی):

رایج ترین دلایل مراجعه افرادی که به متخصص جراحی بینی مراجعه می کنند. این است که آنها می گویند ” بینی من شبیه پدر / مادرم است و آن را دوست ندارم”. بیماران گاهی اوقات فرم بینی خود را دوست ندارند، که می تواند تحت تأثیر قومیت های مختلف باشد.

به طور کلی ، هنگام بررسی ظاهر بینی فرد ، می توان فهمید که این مسئله مادرزادی است. یا اکتسابی ، زیرا عدم تقارن صورت بسیار شایع است. با این وجود، درمان ناهنجاری ها، به هر علتی، بسیار شبیه است. برخی بیماران از قوز و برجستگی های بینی خود ناراضی هستند. برخی دیگر افتادگی نوک بینی دارند، برخی پوست ضخیم بینی خود را دلیل بر جراحی میدانند و برخی عرض زیاد بینی و پره های بزرگ و…

دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان|


مطالب پیشنهادی :

مراحل جراحی زیبایی بینی

بیهوشی در عمل جراحی بینی

ترس از عمل جراحی بینی چیست؟