بیهوشی در عمل جراحی بینی

بررسی بیهوشی در عمل جراحی بینی

چه نوع بیهوشی در جراحی بینی استفاده می شود؟

جراحی زیبایی بینی یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی است که امروزه افراد زیادی آن را انجام میدهند. چه به دنبال بهبود ظاهر بینی خود باشید و چه بخواهید برای اصلاح مشکلات تنفسی یا سینوسی عمل زیبایی بینی انجام دهید ، این جراحی می تواند تعادل و زیبایی را به صورت شما داده و سلامت شما را بازگرداند. قبل از انجام جراحی زیبایی بینی ، بهتر است در مورد انواع بیهوشی استفاده شده در بیشتر روشهای جراحی پلاستیک بدانید: بیهوشی عمومی و بیهوشی با ارام بخش که هر کدام کاربردها و ویژگی خود را دارند.

انواع بیهوشی برای جراحی بینی (رینوپلاستی):

بیهوشی با آرام بخش تزریقی

یکی دیگر از انواع بیهوشی این است که معمولاً با تزریق داخل وریدی داروهایی که متخصص تجویز می‌کند صورت می‌گیرد و باعث به خواب رفتن فرد در حین جراحی می‌گردد .

معمولاً در کنار آن از تجویز بی‌حسی موضعی در خود بینی نیز استفاده می‌شود تا درد به حداقل برسد.

داروها و سطح بیهوشی به‌گونه‌ای تنظیم می‌شوند که بیمار می‌تواند خودش نفس بکشد و درنتیجه نیازی به گذاشتن لوله در راه هوایی ندارد.

در جراحی زیبایی بینی طولانی مدت که چندین ساعت طول می کشد این روش مناسب نیست زیرا بیماران می توانند بی قرار شوند و دچار درد عضلانی یا پر شدن مثانه شوند.

محل انجام :

بیمارستان یا مرکز جراحی معتبر.

مزایا:

بدون نیاز به بیهوشی عمومی و لوله گذاری تنفسی. حالت تهوع و استفراغ کمتر، زمان بهبود سریع ؛ احتمال خونریزی کمتر در حین جراحی بینی.

معایب :

این روش در برخی قسمت‌های عمل مثل شکستن استخوان‌های بینی ممکن است باعث ناراحتی بیمار پس از عمل گردد

بیهوشی در عمل جراحی بینی | جراح بینی اصفهان

بیهوشی عمومی:

یکی از انواع بیهوشی این روش است یعنی بیمار کاملاً بیمار غیر هوشیار می‌شود .ونیازمند قرار دادن لوله در راه هوایی و تنفس به‌وسیله دستگاه بیهوشی است. بیهوشی عمومی نسبت به دو نوع قبلی خود دارای قدرت بی حسی و بیهوش کنندگی بسیار بالاتری بوده و پزشکان معمولا از آن برای افرادی استفاده می کنند که نیاز به ایجاد تغییرات عمده و تهاجمی تری دارند.

در واقع در این نوع از بیهوشی فرد به طور کامل هوشیاری خود را از دست می دهد و به خواب عمیقی فرو می رود. از بسیاری جهات بیهوشی عمومی کنترل شده ترین وضعیت ممکن را در طی جراحی زیبایی بینی ایجاد می کند. با وجود لوله های تنفسی ، متخصص بیهوشی می تواند از نشت خون یا مایعات به داخل مجرای تنفسی بیمار جلوگیری کند.

همچنین در این روش متخصص نظارت و کنترل کاملی بر تنفس شما با استفاده از دستگاه تنفسی دارد. علاوه بر این سطح بیهوشی عمیق تری را می توان تنظیم کرد که بتواند فشار خون را پایین نگه دارد تا خونریزی ، کبودی و تورم به حداقل برسد.این روش برای زمانی به کار می رود که جراحی نیاز مدت زمان بیشتری دارد و ممکن است ساعت ها طول بکشد.

محل انجام :

بیمارستان یا مرکز جراحی معتبر.

مزایا :

روش بدون درد ، کنترل بیشتر بر فعالیت های تنفسی حین عمل توسط متخصص بیهوشی ، محافظت از مجاری تنفسی توسط لوله تنفسی.

معایب :

طولانی بودن دوره بیهوشی ، حالت تهوع ، احساس خستگی پس از به هوش آمدن

بی حسی موضعی

صرف نظر از اینکه کدام نوع بیهوشی انتخاب شده باشد ، جراحی زیبایی بینی همیشه با بی حسی موضعی (لیدوکائین مخلوط با اپی نفرین) انجام می شود تا بینی به طور مستقیم بی حس شود و میزان خونریزی حین جراحی کاهش یابد.

  • برای انجام جراحی بینی نیاز به بیهوشی میباشد تا بیمار در زمان انجام تغییرات بر بینی دردی احساس نکند.
  • نوع بیهوشی با توجه به روش جراحی بینی و مدت زمانی که قرار است جراحی طول بکشد مشخص می شود.
  • به عنوان مثال بی حسی موضعی برای جراحی که نیاز به مدت زمان کمتری دارد مورد استفاده قرار می گیرد .
  • بیهوشی عمومی برای زمانی به کار می رود که جراحی نیاز مدت زمان بیشتری دارد و ممکن است ساعت ها طول بکشد.

دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان|


مطالب پیشنهادی :

عمل جراحی پولیپ بینی

کرم های رفع جای بخیه عمل بینی

ترمیم جای زخم بعد از عمل بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *