چگونه دندان های عقل روی دندان های دیگر تاثیر می گذارند؟

تاثیر دندان عقل و ارتودنسی دندان

آیا باید در مورد دندان عقل و حرکت دندان هایمان نگران باشیم؟ آیا باید این دندان ها رو حتما کشید؟ و چه زمانی باید این کار را انجام داد؟ دندان های عقل مولر سوم و آخر هستند که در پشت هر طرف از فکین بالا و پایین یافت می شوند و دندان های اخر هستند که از لثه ها بیرون می زنند. معمولا زمانی که فرد در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست سالگی ست ظاهر می شوند. این دندان ها اغلب بدون مشکل بوده؛ با این حال، گاهی اوقات این دندان ها فضای کافی برای بیرون زدن ندارند و تحت تاثیر قرار می گیرند.


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | لزوم انجام جراحی دندان عقل نهفته

آیا همه دندان عقل دارند؟

نه، همه ممکن است این دندان نداشته باشند. اکثر بزرگسالان به طور طبیعی چهار دندان عقل دارند، اما حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از مردم هستند که حداقل یکی از این چهار دندانشان بیرون نمی زند. انسان شناسان بر این باورند که این دندان ها در ابتدا برای کمک به هضم مواد غذایی بوده.

که شامل مواد غذایی درشت و خشن مانند سبزیجات، آجیل و گوشت هستند، تکامل می یابند. از لحاظ تاریخی، اجداد ما فک های بزرگ و قدرتمند داشتند تا بتوانند این غذاها را بخورند. فکین انسانهای مدرن به تدریج تکامل یافتند و بسیار کوچکتر از اجداد نئاندرتال می باشند. که به این معنی است که بسیاری از ما این دندان ها را به راحتی نمی توانیم ببینیم. همانطور که رژیم غذایی ما به طور چشمگیری بیش از هزاره ها تغییر کرده، دندان های عقل دیگر برای بقای ما ضروری نیستند.

علائم رشد دندان های عقل چیست؟

نشانه هایی هست که به شما نشان می دهند دندان های عقلتان از لثه ها دارند بیرون می زنند. شامل :

  1. درد، یا قرمزی لثه
  2. درد مداوم یا خونریزی در دهان
  3. دشواری در بازکردن دهان و بلعیدن
  4. سینوس ها و چالش های تنفسی
  5. بوی بد دهان
آیا همیشه زمان روییدن اسیب می بینند؟

نه همیشه! برای برخی از افراد، این دندان ها به درستی رشد کرده. در حالی که احتمال می رود برخی از ان ها حساسیت اطراف لثه ها و دندان را تجربه کنند. زیرا دندان ها که از لثه بیرون می زنند، لزوما دردناک نیستند. در چنین شرایطی نیازی به اقدام خاصی نیست. اما تجربه متفاوتی ست که هر کسی شاید تجربه کند.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | جراحی دندان عقل نهفته .

آیا باید دندان های عقل رو قبل از ارتودنسی کردن دندان کشید؟

در برخی افراد در اواخر دوره نوجوانی و اوایل دهه ۲۰سالگی، دندان های عقل به مراحلی از پاکسازی و کشیدن می رسند. با این حال، دندان عقل خودش چالشی بوده و به یک منبع درد یا عفونت تبدیل خواهند شد. در نتیجه یک مسئله سلامت دندانی به شمار می روند. اگر احساس می کنید دندان های عقل تان دارند رشد می کنند، دندانپزشک خانواده یا متخصص ارتودنسی تان را در جریان بگذارید. آنها می توانند نگاهی دقیق تر به وضعیت دندان های عقل تان انداخته. با رادیولوژی دندان و فکین. سپس توصیه می شود که شما باید کدام اقدام را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *