ترمیم جای زخم بعد از عمل بینی

نحوه ترمیم  جای زخم بعد از عمل بینی

بیشتر متقاضیان ما برای عمل جراحی بینی در جلسه مشاوره از نتایج جراحی سوال می کنند. یکی از مسائلی که متقاضیان با آن درگیر اند جای بخیه بعد از عمل است.

البته چون بینی در مرکز توجه قرار دارد نگرانی این افراد بخاطر جای بخیه یک امر منطقی است. اگر شما هم این دغدغه را دارید این مطلب را از دست ندهید و بخاطر یک نگرانی کوچک زیبایی را از خود نگیرید.

جای بخیه بعد از عمل بینی

بعد از جراحی بینی به دلیل ایجاد فیبروز در محل برش، کمی اختلاف بین پوست و سطح برش داده شده مشاهده می شود که البته این جای بخیه به مرور زمان بهتر می شود.

توجه داشته باشید که بسته به نوع پوستتان ممکن است مقداری از این جای زخم باقی بماند که برای جلوگیری از این امر، جراح پماد و کرم هایی را تجویز می کند.

نکته مهم: از پمادهایی استفاده کنید که جراح تجویز می کند هیچگاه سر خود از هیچ پمادی استفاده نکیند چرا که جراح کاملا به نوع پوست شما آشنا است.

ترمیم جای زخم بعد از عمل بینی | جراح بینی اصفهان

از بین بردن جای بخیه بعد از جراحی بینی

جراحی بینی یک عمل پیچیده است و برای دیدن نتایج کامل آن ممکن است به یک سال زمان نیاز باشد. شما باید در این مدت مراقبت هایی را که جراح توصیه کرده است را به خوبی اجرا کنید تا دوره نقاهت کمتری داشته باشید.

یکی از این مراقبت ها که باید به آن دقت داشته باشید مراقبت از بخیه ها است که نحوه صحیح مراقبت از آن ها می تواند جای بخیه را از بین ببرد.

اما نحوه مراقبت از این بخیه ها چگونه است؟ در ادامه به طور کامل به آن می پردازیم.

چگونه از بخیه های بعد از عمل بینی مراقبت کنیم؟

مراقبت و تمیز نگه داشتن بخیه ها بینی هم برای کم کردن دوره نقاهت و هم جلوگیری از عفونت مهم است سعی کنید بخیه های خارجی را تمیز و خشک نگه دارید.

بخیه های داخل بینی در حدود یک هفته بعد از عمل بینی حل می شوند. برخی از پمادها به خطوط بخیه داخل بینی کمک می کنند مثل پراکسیدهیدروژن و پماد آنتی بیوتیک.

نحوه استفاده از پماد آنتی بیوتیک به این صورت است که باید دو بار در روز به سوراخ بینی و ناحیه برش زده مالیده شود. البته توجه داشته باشید که رطوبت به بخیه های خارجی نرسد و باعث ایجاد عفونت نشود.

برای این کار در حین حمام بهتر است بینی خود را با یک تکه پلاستیک بینی بپوشانید سپس دوش بگیرید.

چه زمانی به جراح مراجعه کنیم؟

اگر دارای علائم زیر بودید سریعا با جراح خود تماس بگیرید تا به سرعت این موارد را رفع کند.

علائمی چون:

  • خونریزی مداوم
  • قرمزی
  • تب
  • عفونت

ماساژ دادن جای زخم، خوب یا بد؟

بدن برای بستن برش ایجاد شده روی پوست لایه ای ضخیم از کلاژن تولید می کند تا جای زخم را پر کند. بعد از جراحی بینی باید انتظار کمی جای زخم و اسکار را داشته باشید. اگر پوست بینی تان ضخیم باشد ممکن است بافت زخم بزرگ باشد و در نتیجه جراحی نیز تاثیر بگذارد. ماساژ ناحیه اسکار باعث ضعف بافت اسکار می شود و در نتیجه به مرور باعث کم رنگ شدن آن نیز می شود.

یکی دیگر از مزایای ماساژ دادن جلوگیری از جمع شدن خون و مایعات در نواحی اطراف برش است و حتی به کاهش تورم و کبودی نیز کمک می کند.

جای زخم بینی را چگونه ماساژ دهیم؟

برای ماساژ جای زخم بینی توجه داشته باشید که زخم را تا زمانی که بهبود نیافته است را دستکاری نکنید. بهترین زمان برای ماساژ زخم حدود 10 الی 2 هفته بعد از عمل بینی است.

نحوه ماساژ:

نحوه ماساژ بینی به این گونه است که شما باید به آرامی پل بینی خود را بین دو انگشت اشاره خود بگیرید و به مدت چند ثانیه آن را نگه دارید. در مرحله بعد پل بینی را به دو طرف بینی خود به آرامی بکشید. بعد از این کار چند ثانیه توقف کنید و به آرامی دوباره این کار را بکنید.

| دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان|


مطالب پیشنهادی :

جراحی نوک بینی دراز

عوارض ناشی از انجام جراحی بینی

جراحی بینی به صورت طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *