تزریق کورتون برای عمل بینی گوشتی

تزریق کورتون بعد از عمل بینی گوشتی

تزریق کورتون بعد از عمل بینی گوشتی باعث می شود تا ورم های ناشی از جراحی بینی کاهش یابند. معمولا تزریق کورتون در بینی های گوشتی بعد از جراحی بینی گوشتی صورت می گیرد زیرا بینی های گوشتی دارای پوستی ضخیم هستند و تورم بینی های گوشتی بیشتر از بینی های استخوانی می باشد. تزریق کورتون نباید در بینی های استخوانی استفاده شود، زیرا باعث از بین رفتن بافت های زیر پوستی می شوند

زمان مناسب جهت تزریق کورتون بعد از عمل بینی گوشتی

سعی کنید جهت تزریق کورتون عجله نکنید و حداقل یک ماه صبر نمایید، تا ورم بینی شما کمی کاهش یابد و بعد از آن اقدام به تزریق کورتون نمایید . برخی از پزشکان یک هفته بعد از جراحی، تزریق کورتون را انجام می دهند. اما بهتر است تزریق کورتون دو ماه بعد از جراحی بینی انجام گیرد. زیرا در این زمان ورم بینی تا حدی کم می شود و تورم باقی مانده توسط تزریق کورتون نیز از بین می رود. اگر تزریق کورتون زودتر از زمان موعد انجام گیرد ممکن است فرورفتگی هایی به صورت نامنظم بر روی بینی ایجاد کند. جراح بینی حداقل باید یک ماه صبر نماید و سپس اقدام به تزریق کورتون نماید

تزریق کورتون بعد از عمل بینی حتما باید توسط جراح بینی انجام گیرد. زیرا محل تزریق و میزان رقیق بودن آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برخی از پزشکان و جراحان بینی در حین انجام جراحی زیبایی بینی و در موقع عمل جراحی این آمپول را تزریق کرده و برخی دیگر از جراحان پس از گذشت 7 روز بعد از جراحی به بیمار توصیه می کنند این تزریق را انجام میدهند .

برخی دیگر از پزشکان پس از 2 ماه از انجام جراحی بینی تزریق آمپول را انجام میدهند علت اینکه پس از دوماه پس از جراحی این تزریق را انجام می دهند این است که تورم ناشی از جراحی بخوابد و اگر در بینی شخص تورم اضافه ای باقی مانده باشد که با چسب زدن این تورم هم چنان باقی مانده باشد با تزریق آمپول این تورم از بین برود .

نکته ای که باید توجه شود این است که حتما تزریق توسط جراح بینی انجام شود زیرا انجام تزریق بسیار حساس می باشد .

.جراح بینی اصفهان | .تزریق کورتون به بینی

کاندیدای تزریق کورتون بعد از عمل بینی

  1. افرادی که جراحی بینی ثانویه انجام داده اند و بیش از یک بار جراحی بینی داشته اند
  2. افرادی که جنس پوست آن ها ضخیم و از نوع گوشتی می باشد
  3. هنگامی که روند بهبودی تورم بسیار کند پیش رود

تزریق آمپول به بینی بعد از عمل از مواردی است که بسیاری از مراجعه کنندگان از آن وحشت دارند و سوالاتی را مطرح میکنند که آیا حتما باید تزریق آمپول بعد از عمل زیبایی بینی انجام شود یا خیر ؟

میتوان گفت همه ی بینی ها نیاز به تزریق آمپول بعد از جراحی زیبایی ندارند و بینی هایی که گوشتی هستند و پوست ضخیم دارند بعد از عمل زیبایی نیاز به تزریق آمپول دارند چرا که بافت اضافه زیر پوست این افراد متورم شده است و حالت پشت بینی را از بین میبرد.

میزان تزریق کورتون

معمولا از آمپول تریامسینولون که از جنس کورتون می باشد جهت کاهش ورم بینی استفاده می شود و با غلظت 10 و 40 سی سی در بازار عرضه می شوند. تزریق کورتون بعد از عمل بینی را می توان حدود 4 بار انجام داد، معمولا اولین تزریق را بعد از 1 الی 2 ماه با غلظت 10 سی سی انجام می دهند و تزریق های بعدی را تا حدی که لازم می باشد، هر 6 هفته یک بار انجام می دهند. بعد از تزریق کورتون به مدت 2 هفته از چسب بینی استفاده نکنید.

اگر تزریق با میزان غلظت بالا انجام شود باعث نازک شدن پوست و ایجاد تغییر رنگ در ناحیه تزریق می شود که ترمیم و اصلاح آن مشکل و ناممکن می باشد

تزریق کورتون چه زمانی اثر می گذارد؟

پس از تزریق کورتون و آمپول تریامسینولون اثر گذاری آن یک هفته به طول می انجامد. پس از گذشت یک هفته از تزریق شاهد بروز و ظهور تغییراتی در بخش های مختلف بینی خواهید بود.

گزارش ها حاکی از آن است که حداقل دو هفته و حداکثر ۶ هفته لازم است که از تزریق کورتون بگذرد تا اثرات آن آشکار گردد. بنابراین نیازی به نگرانی در هفته های ابتدایی مبنی بر عدم اثر گذاری تزریق کورتون نباید داشته باشید.

فواصل زمانی بین تزریقات کورتون

در صورتی که دوباره نیاز به تزریق باشد متخصصین بلافاصله این اقدام را انجام نمی دهند. بلکه باید مدت زمانی از تزریق اولیه کورتون بگذرد تا متخصصین و جراحان اجازه تزریق مجدد کورتون را صادر کنند. به طور میانگین متخصصین بر این باورند که باید میان دو نوبت تزریق کورتون زمانی مابین ۶ الی ۸ هفته فاصله وجود داشته باشد.

جراح بینی اصفهان | تعداد دفعات تزریق کورتون برای کاهش ورم بینی

تزریق کورتون بعد از عمل بینی چگونه انجام می شود؟

مراحل تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی به شرح زیر است:

لیدوکایین به منظور ایجاد بی حسی و نیز کاهش بروز درد در بخش تزریق شده به آمپول اضافه می شود. به همین دلیل کسانی که نگران بروز درد در هنگام تزریق کورتون هستند می توانند بدون نگرانی و استرس نسبت به انجام تزریق کورتون اقدام کنند.

مهم ترین نکته ای که باید در هنگام تزریق رعایت شود میزان غلظت آمپول است. اگر میزان آن زیاد باشد می تواند با عارضه هایی همچون تغییر رنگ پوست یا نازک شدن بیش از حد پوست همراه باشد. این عوارض در صورتی که ایجاد شوند به سختی قابل برطرف کردن خواهند بود. البته جراحان بینی مهارت زیادی در این زمینه دارند و می توانند با کمترین احتمال بروز خطر این اقدام را برای شما انجام دهند.

مقالات خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *