موارد تزریق کورتون به بینی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون به بینی |  کبودی بینی بعداز جراحی ، از شرایط اجتناب ناپذیر است. میزان تورم و کبودی به نوع عمل جراحی بینی، شدت تغییرات صورت گرفته توسط جراح بینی بر روی بافت ها و درجه پوست فرد بستگی دارد. در اکثر افراد تورم اولیه پس از عمل زیبایی بینی، حدود 14 روز بعد از عمل، به طور طبیعی برطرف می شود. هرچند ممکن است پس از این مدت فرد همچنان درگیر تورم باشد که برطرف شدن آن چندین ماه یا حتی سال ها طول می کشد. در این صورت، جراح بینی تزریق کورتون به ناحیه مورد نظر را پیشنهاد می کند تا ورم ایجاد شده بعد از عمل بینی یا رینوپلاستی ترمیمی کمتر و در نهایت به بهبودی کامل دست پیدا کند.

به عبارتی تزریق کورتون به بینی، پروسه نقاهت پس از عمل را تسریع می بخشد و نتیجه عمل بینی ترمیمی را حتی زودتر وبا توجه به طول مدت درمان از 6 الی 12 ماه تغییر می دهد. بیمار پس از جراحی شاهد ورم قابل توجهی از طرف نواحی گوشتی بینی خواهند بود که اکثر اوقات به طور معمول افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، مورد تزریق کورتون قرار می گیرند و این ضایعه تشکیل شده در مدت زمان کمتری نیز برطرف می شود. بنابراین می توان گفت که تزریق کورتون در بیشتر موارد برای بینی های گوشتی انجام می شود.

جراح بینی اصفهان | جراح بینی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی جهت جلوگیری از ایجاد بافت اسکار

تزریق کورتون به بینی علاوه بر موارد گفته شده می تواند مانع ایجاد بافت اسکار شود. کسانی که بینی آن ها دارای لایه های ضخیم و نسبتا بزرگ و بسیار با ضخامت بالا هستند. (می توان گفت افرادی که بینی آن ها گوشتی است). برای این دسته از افراد احتمال ایجاد و تشکیل اسکار و زخم با بافت سفت و فشرده بین استخوان یا غضروف و پوست بینی، پس از عمل، بسیار افزایش می یابد .

در صورتی که بافت اسکار تشکیل شده در ناحیه بینی بسیار پهن باشد و به پوست امکانی پیدا نکند تا با فرم جدید بینی سازگاری بیابد، پزشک زیبایی با تزریق کورتون بعد از عمل بینی از ایجاد و گسترش این بافت زائد جلوگیری می کند. کورتون یا همان داروی استروئید در بیشتر موارد در طول مدت پس از جراحی بینی، جهت درمان بافت اسکار تشکیل شده، مورد استفاده قرار می گیرد.

افرادی که عمل جراحی سخت و بلند مدتی را پشت سر گذاشته اند، از جراح بینی خود درخواست می کنند تا با استفاده از آمپول کورتون سبب کاهش و التهاب بعد از جراحی شده و موجب کاهش دوره نقاهت برای و طول مدت تورم بینی را کوتاه تر کنند و نتیجه جراحی بینی زودتر نمایان شود. لازم به ذکر است که آمپول کورتون صرفا با تجویز پزشک جراح بینی باید تهیه و تزریق شود.

موارد استفاده از تزریق آمپول کورتون به بینی چیست؟

از جمله مواردی که کورتون به بینی تزریق می شود، عبارتند از :

  • در افراد دارای بینی گوشتی به دلیل داشتن پوست و بافتی با ضخامت بالا
  • طولانی مدت شدن دوره درمان و تورم بینی
  • عمل جراحی بینی بیشتر از یکبار

جراح بینی اصفهان |موارد تزریق کورتون به بینی

بهترین زمان تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

مناسب ترین زمان تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد و مهم تر از همه به نظر و تجویز پزشک جراح بینی از این جهت که چه موقع برای تزریق می تواند نتیجه بخش باشد مربوط دارد. در واقع بعضی از پزشکان هستند که تزریق کورتون را 1 تا 2 ماه بعد از جراحی بینی انجام می دهند هر چند احتمالا طی این مدت کمی از ورم بینی را کاهش دهد اما در مقابل بعضی از پزشکان 3 تا 4 ماه به بیماران فرصت می دهند تا از مدت جراحی بگذرد و بعد اقدام به همچنین می توان گفت تزریق کروتون در این زمان بسیار مناسب است چرا که می تواند فرم جدید بینی را اصلاح و منجر به سلامت آن شود.

همچنین از لحاظ ایمنی تزریق کورتون نیز بسیار کم خطر می باشد . چرا که تشکیل بافت های اسکار فرایندی کوتاه مدت دارند. در نهایت مشاهده نتیجه نهایی و هفته بعد از تزریق کورتون است. البته توصیه شده این مدت کوتاه در تمامی افراد یکسان نمی باشد.

عوارض ناشی از تزریق کورتون

تزریق کروتون یک روش مطمئن و موثر است ولی تنها نمی توان به این موضوع اکتفا کرد. چرا که اگر هر نوع ماده ای که وارد بدن شود می تواند از عوارض های مختلفی برخوردار باشد که عبارتند از:

  1. از بین رفتن اسکار می تواند لایه های اصلی و طبیعی اسکار را از بین ببرد.
  2. منجر به از دست رفتگی و افتادگی پوست شود.
  3. جنس پوست نازک باشد و یا حتی باعث ایجاد لکه های پوستی شود که در مقایسه با پوست فرد روشن تر است.

جراح بینی اصفهان | مراقبت بعد از عمل بینی
تزریق مفصلی و بافتی کورتون چه تاثیری دارد ؟

کورتون ها داروهای ضد التهابی و ضد درد قوی می باشند و در درمان یا کنترل علائم بسیاری از بیماری ها به صورت موضعی، خوراکی، تزریقی یا تنفسی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از موارد استفاده از کورتون ها ، تزریق های بافتی می باشد که این تزریق معمولا توسط پزشک جراح بینی صورت می گیرد. معمول ترین کورتون هایی که به صورت موضعی تزریق می شوند متیل پردنیزولون و تریامسینولوننام دارند.

نتایج تزریق کورتون

طبعا نتیجه نهایی درمان و بهبودی تزریق کورتون به شدت و میزان بیماری و نوع پوستی که فرد دارد برمی گردد. همینطور دلایل استفاده از این تزریق متفاوت می باشد. تا چند روز تزریق کورتون باعث درد و ملتهب شدن قسمت انجام شده دارد. اما درد و التهاب مفصل تا یک برهه زمانی کاهش یافته و به راحتی چند ماه باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *