جلوگیری از تغییر نوک بینی و افتادگی آن

چگونه از تغییر نوک بینی بعد عمل و افتادگی آن جلوگیری کنیم؟

تغییر نوک بینی | جراحی بینی، جهت ایجاد تناسب و زیبایی بخشی به صورت انجام می شود. البته کمک به بهبود راه‌ های تنفسی از دیگر دلایل جراحی بینی است. چگونگی جراحی نوک بینی و قرار گرفتن آن بعد از عمل اهمیت زیادی در زیبا نشان دادن بینی دارد. از همین رو باید جراحی به گونه ای انجام شود که از ورم، گردی و افتادگی نوک بینی بعد عمل جلوگیری شود.

انتخاب تکنیک مناسب و مهارت پزشک مجرب می‌تواند علاوه بر تغییر نوک بینی از بروز اینگونه مشکلات پیشگیری کند. یک پزشک کاربلد می داند که چگونه متناسب با دیگر بخش های صورت، حجم و بلندی بینی را تغییر دهد تا آن را به فرم دلخواه برساند.

هرگونه اشتباه و قصور در جراحی می‌تواند نوک بینی بعد عمل را تحت تاثیر قرار داده، باعث انحراف بینی بعد عمل شود و به جراحی ترمیمی منجر شود، بنابراین بسیار مهم است که به دنبال انتخاب یک پزشک متخصص باشید که با پیشرفته ترین و جدید ترین تکنیک های روز دنیا آشنا بوده و از تجربه و مهارت بالایی در زمینه جراحی بینی برخوردار باشد. اگر جراحی بینی را جهت بهبود چهره و تقویت زیبایی خود انتخاب کرده‌اید، اما افتادگی نوک بینی بعد عمل و مشکلات و عوارض ناشی از آن چالش پیش روی شما برای این جراحی زیبایی است، با ادامه مقاله زیر همراه باشید تا هر آنچه را که باید در مورد تغییر نوک بینی بعد عمل بیاموزید.

جراح بینی اصفهان | پیشگیری از بروز گوشت اضافه در بینی


مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :


دلایل جلوگیری از افتادگی نوک بینی بعد از عمل

رینوپلاستی با تمرکز بر روی استخوان ها و غضروف های بینی به تغییر شکل کلی بینی کمک می‌ کند. یک بینی خیلی پهن یا خیلی نازک که متناسب با آناتومی بینی و صورت انتخاب نشده باشد، می‌تواند در ظاهر کلی شما تاثیر منفی ایجاد کند. این نه تنها برای شما نتایج زیبایی به ارمغان نمی آورد، بلکه ممکن است روند بهبودی بعد از جراحی بینی را نیز دشوارتر نماید.

افتادگی نوک بینی بعد عمل و ورم طولانی مدت آن به دلیل عدم توجه به نوع بینی و استفاده از روش های نامناسب برای جراحی مهمترین عوارض بعد عمل بینی هستند که مشاهده می‌شوند. دو عامل اصلی در چگونگی شکل گیری نوک بینی بعد عمل تاثیر گذار هستند:

انتخاب تکنیک اشتباه

اگر پزشک نتواند بر اساس نوع بینی تکنیک مناسب را برای جراحی بینی استخوانی یا عمل بینی گوشتی انتخاب کند. این می تواند با افتادگی نوک بینی بعد عمل همراه باشد. جراحی بینی گوشتی به دلیل داشتن پوست ضخیم و غضروف های ضعیف، یکی از دشوار ترین جراحی های بینی می باشد که اگر تکنیک مناسبی جهت تقویت غضروف های نوک بینی استفاده نشود، افتادگی بینی بعد عمل فرم نامناسبی به ساختار بینی می دهد. از این رو، بسیار مهم است که پزشک غضروف های محکمی را برای این بخش از بینی انتخاب کند که بتوانند استحکام و ثبات لازم را در نوک بینی ایجاد کنند.

عدم رعایت مراقبت های اساسی بعد از جراحی

رعایت نکردن مراقبت بعد از جراحی می‌تواند نوک بینی بعد عمل را تحت تاثیر قرار داده و موجب تورم، افتادگی و تغییر نوک بینی شود. وارد شدن آسیب و ضربه به بینی پس از جراحی، قرار گرفتن در وضعیت نامناسب هنگام خواب، استفاده غیر اصولی از عینک بعد عمل بینی، پایین انداختن سر و… همگی می‌توانند موجب تغییر نوک ‌بینی بعد عمل شده و بر نتیجه نهایی جراحی اثر منفی بگذارند. به عنوان مثال استفاده از عینک به شکل ناصحیح بعد از جراحی باعث می شود تا به غضروف های تازه جراحی شده فشار وارد شود و به سمت پایین حرکت کنند.

در این صورت افتادگی نوک بینی مشاهده خواهد شد. همچنین پایین نگه داشتن سر هنگام خواندن کتاب یا استفاده از گوشی همراه نیز می تواند تحت تاثیر نیروی گرانشی زمین، نوک بینی را به سمت پایین متمایل نماید.

جراح بینی اصفهان | . تورم یک طرفه بعد از جراحی بینی

نوک بینی بعد از عمل چقدر پایین میاد؟

نوک بینی بعد عمل باید یک زاویه مناسبی با لب بالایی داشته باشد تا افتاده و غیر طبیعی به نظر نرسد. به طور معمول این زاویه برای زنان بین ۹۵ تا ۱۰۵ است. اگر مدل عمل بینی شما فانتزی یا عروسکی برای بینی باشد، این زاویه به ۱۱۰ درجه نیز می‌رسد. حداقل این زاویه برای آقایان ۹۰ و حداکثر ۱۰۰ درجه می باشد. به طور معمول در خانم ها نوک بینی بعد عمل در حالت نیمرخ کمی به سمت بالا قرار دارد و این مقدار در آقایان تقریباً هم‌ سطح با لب بالایی است. اگر پس از جراحی نوک بینی از این میزان زاویه کمتر باشد، در اصطلاح افتادگی نوک بینی اتفاق افتاده است.

اینکه نوک بینی بعد عمل چقدر پایین می آید، همانطور که گفته شد علاوه بر تکنیک جراحی به مراقبت های پس از آن مانند چسب زدن بینی بعد عمل و بالا نگه داشتن سر نیز بستگی دارد.

نوع بینی نیز عامل دیگری در تعیین میزان افتادگی نوک پس از جراحی است. اگر فرد دارای بینی گوشتی با پوست ضخیم باشد و بخواهد بینی خود را به شکل فانتزی عمل کند، به طور حتم باید کار بیشتری روی غضروف و استخوان او انجام شود. حذف غضروف های اضافه و تراشیدن استخوان ها اقداماتی است که برای رسیدن به این منظور انجام می شوند، اما اگر استخوان ها و غضروف ها به درستی در جای خود ثابت نشده باشند، بر اثر جاذبه زمین ممکن است، پوست بینی به سمت پایین کشیده شود، هرچه ضخامت پوست بیشتر باشد، کشش آن به سمت پایین نیز بیشتر است.

اقدامات اساسی برای کاهش ورم نوک بینی بعد عمل

با وجود ورمی که بعد از عمل شاهد آن خواهید بود، انجام اقدامات و مراقبت های اساسی زیر می تواند به کاهش ورم و بهبودی هرچه سریعتر نوک بینی بعد عمل کمک کند:

  1. از کمپرس سرد استفاده نمایید:کمپرس سرد با انقباض رگ های خونی موجب محدود کردن جریان گردش خون و در نتیجه کاهش ورم و کبودی بعد عمل بینی می شود. کمپرس سرد را می توان با یک دستمال مرطوب خنک یا یک بسته یخ که درون نایلون پیچیده . و سپس داخل دستمال گذاشته، انجام داد. بعد از جراحی مطابق دستور العمل پزشک می توانید . هر ۱۵ دقیقه یکبار کمپرس سرد را جهت کاهش ورم بینی و اطراف آن انجام دهید.
  2. از مصرف نمک خودداری کنید:خوردن نمک موجب احتساب بیشتر مایعات در بدن و تورم محل جراحی شده می شود. علاوه بر اینکه میزان نمک را در غذاهای خود کاهش می دهید . از خوردن تنقلات مشروع مانند چیپس و پفک خودداری کنید.
  3. بدن خود را هیدراته نگه دارید:خوردن مایعات جهت کاهش کبودی و ورم توصیه می شود. این همچنین از ایجاد لخته خون جلوگیری می کند. مصرف زیاد مایعات و آب بعد از جراحی باعث می‌ شود . تا جریان خون سرعت بهتری پیدا کند و خونرسانی به سلول ها بهتر انجام شود. خونرسانی بهتر به تغذیه سلول ها کمک می کند.  تا ترمیم و بهبودی زخم در زمان کوتاه تری انجام شود.
  4. از داروهای ضد التهاب استفاده کنید: داروهایی مانند ایپو بروفن علاوه بر تسکین درد پس از جراحی به کاهش ورم بینی نیز کمک خواهند کرد.

نکته مهم: در کنار همه این موارد تغییر سبک زندگی و استفاده از سبزیجات و مواد غذایی دارای فیبر نیز بسیار موثر است. اجتناب از مصرف دخانیات، سیگار و مشروبات الکلی می تواند حساسیت های بعد از جراحی را به شدت کاهش دهد . و از التهاب و ورم نوک بینی پیشگیری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *