تیروئید و جراحی بینی با هم تداخل دارند؟

تیروئید و جراحی بینی با هم تداخل دارند؟

افرادی که دارای تیروئید هستند تصمیم به عمل بینی دارند، امکان دارد این سوال برای ایشان به وجود بیاید که تیروئید و جراحی بینی چه رابطه ای با هم دارد. آیا با داشتن تیروئید پرکار و یا تیروئید کم کار امکان انجام جراحی زیبایی بینی وجود دارد یا خیر. در این مقاله رابطه بین تیروئید و جراحی بینی را مورد بررسی قرار میدهیم.

تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در جلوی گردن و تقریباً زیر سیب گلو قرار گرفته است. وظیفه اصلی غده تیروئید تولید هورمون هایی است که وظیفه تنظیم کردن سوخت و ساز بدن را به عهده دارند.
زمانی که غده تیروئید هورمون های زیادی تولید کنند و به اصطلاح پرکار باشد و همچنین زمانی که غده تیروئید هورمون های بسیار کمی را تولید کند و به اصطلاح کم کار باشد مشکلاتی را برای بدن به وجود می آورد.

برای آشنایی بیشتر با تیروئید پرکار و یا تیروئید کم کار می‌توانید به لینک های زیر در وب سایت ویکی‌پدیا مراجعه کنید.

تیروئید پرکار
تیروئید کم کار

داشتن تیروئید و جراحی بینی باهم تداخل ایجاد می‌کند?

برای پاسخ به این سوال باید بگویم که تقریباً تیروئید و جراحی بینی تا حدودی با هم دیگه تداخل ایجاد می کند. عمل بینی بیشتر برای بیمارانی که دچار تیروئید پرکار هستند می‌تواند خطرناک تر باشد.
برای افرادی که تیروئید پرکار دارند، قبل از انجام عمل بینی باید با مصرف دارو پرکاری تیروئید کنترل گردد و سپس اقدام به جراحی بینی شود.

افرادی که تیروئید کم کار دارند به مواد بیهوشی حساس هستند. به طوری که باعث افت فشار و توقف نبض آنها می‌شود و به هوش آمدن آنها با تاخیر انجام می‌شود. بیهوشی افراد دارای تیروئید کم کار امکانات به وجود آمدن کمای میگزدم را بالا میبرد که موارد زیر را به دنبال دارد:

کاهش سدیم خون
افت فشار خون
کاهش دم و بازدم
اختلال روانی
کاهش ضربان قلب
کاهش دمای بدن

برای مقابله با این شرایط، خون بیمار باید گرم شود و سپس سینتروئید و استروئید به آن تزریق گردد.پس از عمل بینی بیمار باید در بخش مراقبت های ویژه تحت کنترول قرار گیرد و ترکیبات خون وی مورد بررسی شود.

توصیه دکتر

بیماران تیروئیدی که تصمیم به انجام جراحی بینی دارند، ابتدا باید به پزشک خود این مورد را اعلام کنند و سپس تحت نظارت پزشک آزمایشات خون و متابولیک را به صورت کامل انجام دهند با وجود هر نوع مشکلی پیش از عمل بینی مشخص شود. اگر در جواب آزمایشات مشکلی مشاهده گردد، حتماً باید قبل از انجام جراحی با این روش ها و داروهای مناسب آن مشکل برطرف کردن تا خسارات جبران ناپذیری را به بار نیاورد.


یکی از مهم ترین نیاز های ما برای اینکه بینی خوبی داشته باشیم و  عمل زیبایی بینی موفقی داشته باشیم، لازمه که کار جراحی بینی توسط یک متخصص با تجربه و با دانش بالا انجام بشه، دوست عزیزم،  اقای دکتر بهنام خرمی بهترین گزینه برای جراحی بینی برای شماست. بهتون پیشنهاد میکنم که حتما به مطب مراجعه نمایید و یک جلسه مشاوره با آقای دکتر داشته باشید.

آشنایی بیشتر با دکتر بهنام خرمی


شما عزیزان میتوانید تمام سوالات خود را در مورد جراحی بینی

 در بخش نظرات و دیدگاه ها برای آقای دکتر  ارسال نمایید:


دکتر بهنام خرمی

متخصص جراحی فک و صورت و زیبایی

جراح بینی اصفهان

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراچعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *