جراحی زیبایی بینی در ایران

جراحی زیبایی بینی در ایران

جراحی زیبایی بینی در ایران | جراحی زیبایی نوعی جراحی داوطلبانه و بدون ضرورت پزشکی است. هدف از جراحی زیبایی، احساس رضایتمندی فرد متقاضی از ظاهر خود است.
با وجود اینکه جراحی زیبایی مدرن در اوایل قرن بیستم پدید آمده اما اکتشافات باستان‌شناسی حکایت از آن دارد که اَشکال ابتدایی جراحی ترمیمی به 2500 تا 3000 سال پیش از میلاد مسیح در ایران باز می‌گردد.همچنین مدت‌ها پیش از ظهور پزشکی مدرن و شیوه ‌های نوین جراحی، یونانیان، اروپاییان و هندی‌ها از نوعی روش جراحی برای ترمیم و یا تغییر شکل بینی استفاده می‌کردند، اما محبوبیت جراحی زیبایی در قرن بیست و یکم به طور چشمگیری در میان توده مردم افزایش یافته است.

سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان برای ایجاد دگرگونی در وضعیت ظاهری خود، زیر تیغ جراحان زیبایی می‌روند. بر پایه گزارش انجمن بین ‌المللی جراحی زیبایی پلاستیک، در سال 2016 میلادی بیش از 23 میلیون عمل زیبایی در جهان انجام گرفته که این میزان در مقایسه با سال 2015 میلادی 9درصد افزایش یافته‌ است.

جراحی زیبایی بینی ایران

با اینکه از آغاز شکل نوین جراحی پلاستیک در ایران بیش از چند دهه نمی‌گذرد، اما به دلیل تحولات شتابان و گسترده ‌ا‌ی که در پیکره علمی و ساختاری آن به وجود آمده، این رشته به یکی از شاخه‌‌های فوق تخصصی مطرح علم پزشکی و جراحی کشور تبدیل شده است. همچنین ایران یکی از کشورهایی است که عمل‌های جراحی زیبایی بینی در آن، بویژه در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است.

جراح فک اصفهان | جراحی بینی فانتزی

اصول تناسب و زیبایی در بینی

جراحی زیبایی بینی در ایران | بینی یکی از اعضاء صورت است و ازاین لحاظ باید ارتباط و تناسب صحیح با سایر اعضاء صورت داشته باشد. در عین حال نواحی مختلف در بینی هر فرد تناسب تعریف شده ای باهم دارند. در صورت برقراری این موارد علاوه برآنکه نمای بینی فرد به تنهایی زیبا دیده می شود بلکه زیبایی سایر اعضاء صورت را هم نمایان می کند.در نمای ایده آل فاصله بین پره های بینی با فاصله بین گوشه های داخلی چشم برابر است و درعین حال با اندازهء عرض یک چشم برابر است.

  1. در نمای روبرو نوک بینی نمای مشخص و مجزا از سایر نواحی بینی دارد.
  2. در نمای نیمرخ Columella (قسمتی از بینی که بین سوراخهای بینی قرار گرفته) 2میلی متر پایین تر از پره های بینی دیده می شود. زاویه Columella و لب در خانمها بین 100 تا 110 درجه و در آقایان 90 تا 100 درجه است و این زاویه در افراد قد بلند کمتر در نظر گرفته می شود (در افراد قد بلند کمتر سر بینی بالا برده می شود) .
  3. محل اتصال بینی و پیشانی ( Nasio ) کمی فرو رفته است. در حدی که این دوناحیه صرفاً از هم جدا شوند. فرورفتگی بیش از حد یا عدم آن نمای نا زیبایی را ایجاد می کنند.در نمای نیمرخ اگر خطی از نقطه اتصال لب و بینی ( Subnasal ) به زمین عمود شود این خط باید فاصله بین پره بینی تا نوک بینی (Projection) را به دوناحیه تقریبا مساوی تقسیم نماید.
  4. در عین حال Projection در حالت ایده آل با فاصله بین پره های بینی برابر است.
  5. از طرف دیگر Projection برابر 0/67 طول بینی است.
  6. جهت نمای نیمرخ ، از بالای بینی تا نوک آن (Nasul dorsum) وجود قوسی بسیار ملایم در مورد خانمها و در آقایان عدم وجود قوس پیشنهاد می شود. در نمای نیمرخ زاویه ای که راس آن در بالای بینی و خطوط زاویه از پره بینی و نوک بینی رد می شوند 36 درجه است . که این زاویه در مورد آقایون کمی بالاتر و درمورد خانم ها کمتر قابل قبول است. در نمای تمام رخ عرض بینی از بالا به پایین با شیبی ملایم در ناحیه پره ها افزایش می یابد.

هدف از جراحی رینوپلاستی نزدیک کردن نما به اصول و تناسب ایده آل است . و بدست آوردن این اصول در بسیاری موارد بطور 100% امکان پذیر نیست. این مورد نه تنها به تکنیک جراحی بلکه به شرایط ساختمان بینی هم وابسته است.

مطالب پیشنهادی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.