تاثیر جراحی فک بر چهره

مزایای جراحی ارتوگناتیک

جراحی فک یا ارتوگناتیک می تواند اکلوژن یا بایت تان را تصحیح کند. درضمن به طور کل پروفایل چهره شما را تغییر دهد. دیگر مزیتی که برای می توان جراحی فک یا ارتوگناتیگ نام برد، در برخی موارد که برای بهبودی بایت برنامه ریزی می شود، به همراه تغییرات کوچکی در چهره، با این حال، تغییر بسیار چشمگیری هم در ظاهر صورت تان دیده می شود. مثلا اگر فک کوچکی داشته باشید، یا عقب رفته باشد، تصحیح می شود.

جراحی فک بیش از یک دوره دو ونیم ساله یا سه ساله می باشد. که با درمان ارتودنسی شروع می شود برای جابجایی دندان ها با اپلاینس های ثابت. حدودا دو سوم این راه درمانی برای آمادگی به جهت جراحی فک می باشد. به دنبال جراحی، بیماران معمولا درمان ارتودنسی را طی ۶ الی ۹ ماه، ارتودنسی ثابت، را دریافت می کنند.

جراح بینی اصفهان | تاثیر جراحی فک

زمانی که اپلاینس های ثابت برداشته می شود، نیاز به ریتینرهای متحرک می باشد، که به حفظ دندان ها در جای جدیدشان کمک می کنند. برخی بیماران هم نیاز به یک نگهدارنده ثابت برای دندان هایشان دارند. متخصص ارتودنسی توصیه می کند که چقدر باید ریتینر استفاده شود. در اکثر موارد به مدت یک سال شروع به استفاده از این ریتینرها می کنید، و توصیه می شود که به ارامی میزان استفاده از آن ها را کاهش دهید.

بعد از یک سال استفاده از ریتینر، توصیه می شود که آن ها را چند شب در هفته استفاده کنید. این پروسه به طور مرتب به مدت ۵ سال بعد از جراحی تکرار می شود.

جراحی فک چطور انجام می شود؟

جراحی فک شامل جراحی فک بالا یا فک پایین می تواند باشد. یا اینکه هردو فک درگیر شوند. بستگی به میزان نگرانی تان و ارزیابی هایی که توسط تیم درمان صورت می گیرد، دارد. این جراحی داخل دهان صورت گرفته بنابراین هیچ اسکاری روی صورت مشخص نیست.

در برخی از انواع جراحی، یک برش کوچکی در زاویه فک داده می شود. با این حال ضرورتا چند هفته ای بعد از جراحی، دیده نمی شود. در طی این جراحی، فکین تغییر مکان داده می شوند و در جای جدیدشان با پیچ های ریزی و پلیت های زیر لثه، نگه داشته می شوند. معمولا فک ها به هم سیم نمی شوند. با این حال نیاز به استفاده از الاستیک های ارتودنسی می باشد. این درحالیست که بایت تان به دنبال جراحی شکل می گیرد.

جراح بینی اصفهان | جراحی فک

آیا عارضه خاصی بعد از جراحی ارتوگناتیک رخ می دهد؟

  • بیحسی لب ها. یک اتفاق نرمال که سریعا بعد از جراحی رخ می دهد.
  • لب بالایی سریع ریکاور می شود. با اینحال لب پاینی بیش از همه قابل تغییر است و ممکن است زمان ببرد تا ریکاور شود.
  • عفونت پلیت های زیر لثه ها. در برخی موارد ممکن است دچار عفونت شوند.
  • در چنین مواردی اگر برداشته شوند. یا بخاطر سیگارکشیدن می تواند عفونت کند.
  • تنظیم مجدد بایت. معمولا توصیه می شود دومین جراحی برای بایت انجام گیرد.
  • معمولا خیلی کم اتفاق می افتد که نیاز به چنین جراحی مجددی باشد.
  • عود کردن مجدد بعد از جراحی. یک اتفاق غیرمعمول.
  • با اینحال ممکن است یک ریلپس یا برگشتی در جابجایی فکین یا دندان ها باشد.

جراح بینی اصفهان


بیشتر مطالعه کنید : 

 

ارتباط با صفحه رسمی دکتر بهنام خرمی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *