جراحی های زیبایی با لیزر

عداد زیادی از ضایعات پوستی با جراحی لیزرقابل درمان می باشند. پزشک شما در مورد اینکه شما کاندید جراحی خاصی هستید تصمیم می گیرد.شرح ذیل یک مرور ساده بر بعضی شرایط پوستی که می تواند با درمان ئهای لیزربهبودی یابند، می باشد:

٭ لکه های شرابی رنگ

لکه های شعله شرابی مالفورماسیون های مویرگی مادرزادی(در هنگام تولد حضور دارند)می باشند. رنگ این ماه گرفتگی معمولا صورتی ، قرمز یا بنفش می باشد.حدود3/. در صد از بچه ها با لکه شعله شرابی به دنیا می ایند.همچنان که بچه رشد می کند،این نشانه ممکن است تیره تر شود.لکه های شعله شرابی می توانند در هر قسمتی از بدن ظاهر شوند واندازه آنها می تواند متغیر باشد.نوع لیزری که معمولا برای این شرایط استفاده می شود،لیزر رنگی ضربان دارو یا(IPL) می باشد.لیزر رنگی ضربان دار نوعی از لیزر است که یک لامپ الکتریکی بلند که یک تشعشع نور کوتاه با انرژی بالا تولید می کند، دارد. نور وقتی از داخل یک رگ رد می شود، رنگی می شود و ایجاد حرارت می نماید و سبب تخریب این عروق نا خواسته می شود.این رنگ میتواند بسته به نوع لکه های پوست پیگمانته که در حال درمان هستند تغییر کند.در بزرگسالان ممکن است این درمان به صورت سرپایی و فقط با بی حسی موضعی انجام شود.بچه ها یا افراد با لکه شعله شرابی بزرگ ممکن است تحت بی هوشی عمومی درمان شوند.درمان های متعددی ممکن است لازم باشد.

٭ همانژیوم ها

همانژیوم ها ماه گرفتگی های عروقی شایعی هستند.حدود 10 % نژادهای قفقازی همانژیوم دارند.همانژیوم ها ممکن است در ظاهر از لکه های های برجسته قرمز تا نواحی عمقی تر به رنگ بنفش متغیر باشند.همانژیوم ها معمولا در اولین ماه تولد ظاهر می شوند،در اولین سال به سرعت بزرگ می شوند و ممکن است تا هنگامی که بچه پنج ساله می شود شروع به از بین رفتن کند.پنجاه درصد از همانژیوم ها با روند طبیعی تا سن پنج سالگی کوچکتر می شوند.همانژیوم ها سطحی یا عمقی هستند.جراحی ممکن است برای همانژیومهای بزرگ یا در حال رشد یا همانژیوم هایی که به علت موقعیت مکانی ، ایجاد مشکل کنند ، توصیه شود. انواع لیزرهایی که برای این شرایط استفاده می شود لیزر رنگی ضربان دار (PDL) و (Nd-YAG) ویا (IPL) می باشد.درمانهای متعدد ممکن است لازم باشد.

٭ لک های شیر قهوه

اینها ضایعاتی به رنگ برنزه قهوه ای هستند که ممکن است در هر جایی از بدن ظاهر شوند.اندازه ضایعات متغیرند.بعضی از ضایعات ممکن است خیلی بزرگ باشندو ممکن است برداشتن از نظر زیبایی درخواست شود.لیزرهای متنوعی ممکن است برای برداشتن این لکه ها استفاده شود.عود شایع است.

٭ تلانژکتازی

تلانژکتازی ها عروق خونی کوچکی هستند که زیر سطح پوست قرار دارند.عروق ممکن است قرمز، آبی یا بنفش ظاهر شوند.شایعترین محل های مشاهده این ضایعات پوست ،قسمت فوقانی سینه وگردن می باشند.عروق مرتبط ممکن است در ساق ها دیده شود که وریدهای عنکبوتی نامیده می شوند.برداشتن ضایعات معمولا به علل زیبایی می باشند.علل متعددی برای تلانژکتازی شامل وراثت ، آسیب با آفتاب ، غذاهای تند ، عوامل عاطفی، هورمون ها،بعضی داروها وآکنه بزرگسالان وجود دارد.درمان این ضایعات ممکن است شامل لیزرها یا اسکلروتراپی باشد.اسکلروتراپی روشی است که در آن یک سوزن کوچک برای تزریق دارو داخل عروق استفاده می شود که باعث کوچک شدن اینعروق ناخواسته می شود.عروق جدید ممکن است در طول زندگی فرد بسته به علت زمینه ای ضایعات ایجاد شود.

٭چین وچروکها

استفاده از لیزرها در کمک به رفع چروکها یکی از پیشرفت های بزرگ درجراحی پلاستیک زیبایی می باشد.عبارتی که برای توصیف این عمل استفاده می شود “لایه برداری لیزری” می باشد.این فرایند رفع چروکها ایمن تر از سایر روشهای رفع چروک در صورتیکه توسط جراح مجرب انجام شود،می باشد.شانس کمتری برای اسکار، تورم و ایجاد کراست با لایه برداری لیزری وجود دارد.قبل از جراحی واقعی پزشک شما ممکن است داروهای پوستی برای استفاده شما جهت کمک به آماده سازی پوستتان تجویز کند.این داروها ممکن است برای چهار تا شش هفته قبل از لایه برداری لیزری استفاده شوند.بعد از لایه برداری لیزری ،پزشک شما مراقبت مناسب از پوست را برای پیشگیری از ایجاد کراست وعفونت توضیح می دهد.انواع مختلفی از لیزرهاممکن است برای لایه برداری لیزری استفاده شوند.

٭زگیل ها

زگیل ها رشد پوست یا مخاط از نوع غیر بدخیم می باشد.زگیل ها به وسیله ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شوند و معمولا به سختی از بین می روند.درمانهای مختلف متعددی برای رفع زگیل شامل اکسیزیون جراحی ،استعمال دارو روی زگیل،یا فریز کردن زگیل استفاده شده اند.در نتیجه عوارض این روشهای درمانی،استفاده از لیزر تضمین شده است.نوع لیزر استفاده شده معمولا لیزر رنگی ضربان دار می باشد.درمانهای مختلفی ممکن است تااز بین رفتن زگیل لازم باشد.

٭اسکارها

اسکار ممکن است به علل مختلفی شامل عفونت ها، جراحی، آسیبها یا التهاب بافت ایجاد شود.یک اسکار روش طبیعی بدن برای بهبودو جایگزینی پوست از دست رفته یا آسیب دیده می باشد.اسکارها ممکن است در هر جایی از بدن ظاهر شوند.ترکیب یک اسکار ممکن است متغیر باشد­ اسکار ممکن است مسطح ، ناصاف، فرورفته، رنگی، دردناک و⁄ یا خارش دار باشد. اسکارها ممکن است با انواع مختلفی از لیزر بسته به علت زمینه ای اسکار درمان شوند. لیزرها ممکن است برای صاف کردن اسکار ، رفع رنگ غیر طبیعی اسکار یا برای مسطح کردن یک اسکاراستفاده شود. بیشتر لیزر درمانی برای اسکارها در ترکیب با سایر درمانها مثل تزریق استرویید، استفاده از مرهم های خاص و استفاده از بانداژها انجام می شود. درمانهای متعدد ممکن است لازم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *