امروزه افراد زیادی تمایل به اعمال جراحی زیبایی دارند. از دلایل گسترش این اعمال جراحی مسائل فرهنگی و مد است. توصیه متخصصان این است که متقاضیان عمل جراحی تحت مشاوره قرار گیرند و در صورت نیاز عمل جراحی شوند، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد اگر فرد به درستی انتخاب نشود، تحت استرس و فشارهای روحی روانی و اجتماعی قرار می‌گیرد و عمل جراحی نتیجه مطلوب را نخواهد داشت.

در جلسه مشاوره، بعد از آشنایی ابتدایی لازم است شما به طور دقیق و شفاف، ایراداتی را که در اندام مورد نظر خود احساس می‌کنید مطرح کنید. اگر سابقه جراحی یا بیماری خاصی دارید حتما تذکر دهید.

مرحله بعد، معاینه اندام شماست. بطور مثال در معاینه بینی وضعیت تیغه بینی، شاخک‌ها، دریچه‌های داخلی و خارجی بینی و شرایط مخاط بینی بررسی می‌گردد .

 

گاهی در داخل بینی شرایطی وجود دارد که قبل از اقدام به جراحی زیبایی باید برطرف شوند، مانند افرادی که دچار پولیپ‌هایی منتشر در بینی هستند. این افراد دچار انسداد بینی هستند و ممکن است تا قبل از معاینه، حتی از این مشکل خود بی‌اطلاع باشند و آن را به حساب انحراف تیغه بینی یا آلرژی بگذارند. در این‌گونه موارد با معاینات تکمیلی توسط آندوسکوپ و یا انجام سی‌تی‌اسکن، شدت درگیری بررسی شده و اقدامات لازم جهت رفع آن یا هم‌زمان با جراحی زیبایی و یا به صورت جراحی مستقل آندوسکوپی انجام خواهد گرفت .

با توجه به اشکالات ظاهر بینی و مسایل عملکردی داخل بینی از بروز بسیاری از عوارض بعد از عمل می‌توان پیشگیری کرد. در معاینه خارج بینی جنس پوست، وجود آثار برش یا زخم‌های قدیمی، فرم و برجستگی قسمت استخوانی و استحکام و وضعیت غضروف‌های سر بینی مورد بررسی قرار می‌گیرند. تناسب بینی با سایر اعضای صورت به خصوص گونه‌ها و چانه نیز ارزیابی می‌شود .

 

پرهیز غذایی و دارویی قبل از جراحی

از آنجایی که مصرف برخی مواد، بر بیهوشی و انعقاد خون شما حین جراحی موثر است، لطفا به نکات زیر دقت کنید :

– از دو هفته قبل از انجام جراحی از مصرف آسپیرین، روغن ماهی، ایبوپروفن، ایندومتاسین، جینسینگ، ناپروکسن، تالوین، ویتامین E ، ویتامین C و ADVIL خودداری فرمایید. درصورت نیاز به مسکن، مصرف استامینوفن اشکالی ندارد.

– نیازی به حذف موادغذایی حاوی سالیسیلات نیست، ولی بهتر است از دو هفته مانده به عمل جراحی خود، به میزان کمتری از آن‌ها استفاده نمایید. این مواد شامل : بادام، زرد آلو، گیلاس، خیار، انگور، پرتقال، هلو، آلو، انواع توت، آب انگور، کشمش، ادویه کاری، گوجه فرنگی و مشتقات آن و سرکه می‌باشد .

توصیه آخر

در بچه‌ها محدودیت‌های مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی پلاستیک بینی ( رینوپلاستی) قبل از بلوغ کامل می‌شود. اغلب دختران در پایان ۱۶ سالگی و پسرها در پایان ۱۸ سالگی به بلوغ کامل رسیده‌اند و می‌توانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند. اصلاح عیوب بینی در این سن باعث می‌شود اعتماد به نفس نوجوان در یک زمان طلایی از زندگی وی بیشتر شود و نباید فراموش کنیم که در این زمان است که نوجوان نه تنها خودش را می‌شناسد، بلکه احتمالاً آینده‌اش را پایه ریزی خواهدکرد.

از طرف دیگر امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان رینوپلاستی افراد بالای ۴۰ سال هستند. بسیاری از آن‌ها اظهار می‌کنند که در زندگی‌شان از شکل بینی خودشان رضایت نداشته‌اند و در نهایت برای رینوپلاستی مراجعه کرده‌اند.

چنانچه وضعیت عمومی و سلامتی فرد خوب باشد هیچ وقت برای انجام عمل رینوپلاستی به منظور دستیابی به بینی زیباتر دیر نیست. البته نباید فراموش کرد که برای انجام عمل جراحی بینی باید به یک متخصص جراحی پلاستیک ماهر بینی مراجعه کنید و قبل از آن، با او مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *