داروهایی که نباید قبل از جراحی بینی مصرف شود

چه داروهایی را نباید قبل از جراحی بینی مصرف نمود؟

سوال دیگری که پیش می آید این است که باید مصرف داروها قبل از عمل بینی را نیز کنترل نمود. برای بدست آوردن نتایج و یا جلوگیری از بروز عوارض خطرناک نظیر خونریزی، باید مصرف برخی داروها را قطع و مصرف برخی را زیر نظر پزشک ادامه داد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:
داروهایی که افراد ممکن است قبل از جراحی بینی دریافت کنند در سه گروه قرار دارد:

  • داروهای تجویزی
  • داروهای بدون نسخه
  • ویتامین ها و مکمل های گیاهی

برای جراحی بینی هر گروه از این داروها به طور بالقوه می تواند خطرناک باشد.

داروهای تجویزی

در مورد داروهای تجویزی احتیاطات بیشتری وجود دارد و قطع مصرف آنها حتماً باید با مشورت پزشک انجام شود. قبل از جراحی بینی آزمایشات مختلفی روی شما انجام شده و سوابق پزشکیتان بررسی می شود.

در این زمینه لیست داروهای تجویزی که مصرف می کنید نیز در اختیار پزشک قرار می گیرد و برای جلوگیری از بروز هرگونه عارضه دستوراتی صادر می شود. برای مثال هر دارویی که باعث رقیق شدن خون شود مانند داروهای ضدالتهابی می تواند منجر به خونریزی قابل توجه در حین و بعد از عمل بینی شوند.

حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی با مشورت پزشک باید از مصرف این داروها خودداری کنید. از انواع این داروها می توان به ساریتا (آسپرین)، موبیک و ولتارِن اشاره کرد.

داروهایی که نباید قبل از جراحی بینی مصرف شود | جراح بینی اصفهان

داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه بیشتر خطرناک اند زیرا طیف وسیعی دارند و می توانند باعث عوارض زیادی شوند از این رو شما باید در صورت مصرف هرگونه داروی بدون نسخه به پزشک خود اطلاع دهید.

برای مثال از دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی باید از مصرف خودسرانه ی داروهایی نظیر نورفن، ناپروژ زنیگ، ایبوپروفن و داروهای درمان سرماخوردگی خودداری کنید.

ویتامین ها و مکمل های گیاهی

مصرف ویتامین و مسکن ها بعد از عمل بینی و قبل از آن همیشه با نتایج مثبت همراه نیست و بسیاری از کسانی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند ممکن است از عوارض جانبی این مواد رنج ببرند. برای مثال روغن ماهی و ویتامین E می تواند منجر به افزایش خونریزی بینی شود.

مصرف زنجبیل یا دارچین می تواند منجر به افزایش رقت خون و احتمال بروز خونریزی شود. پس باید از مصرف این مواد به مدت یک هفته قبل و بعد از جراحی بینی خودداری کنید. اکیناسه که یک شربت دارویی برای درمان سرماخوردگی است می تواند باعث ایجاد لخته های خونی شود و تعداد پلاکت ها و گلبول های سفید را کاهش می دهد.

جینگو یک گیاه دارویی برای درمان مشکلات قلبی و خونی است که روند انعقاد خون را کُند می کند و می تواند در روند درمان مشکل زا باشد.

| دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان|


مطالب پیشنهادی :

رایج ترین داروها قبل از جراحی بینی

استرس دلیل جوش های بعد از عمل بینی

علل جوش بعد از جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *