داروهای بعد از جراحی بینی

راهنمای کامل داروهای بعد از جراحی بینی و قبل از عمل بینی

داروهای بعد از جراحی بینی | جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی است و همان‌طور که می دانید بازار آن در ایران هم داغ است. یکی از مسائلی که قبل، هنگام و بعد از این عمل مطرح می‌شود، مسئله داروها است. این که چه داروهایی را قبل از عمل نباید بخورید یا باید بخورید، داروهای بعد از جراحی بینی و داروهایی که تا مدتی باید از آنها اجتناب گردد.

ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا این موارد را پوشش دهیم؛ با این حال تاکید بیشتر این نوشتار بر داروهای بعد از جراحی بینی است. برای این‌که درباره این داروها بیشتر بدانید، تا آخر مقاله همراه ما باشید.


مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :


 جراح بینی اصفهان | جراح فک اصفهان

داروهای بعد از جراحی بینی

داروهای بعد از عمل بینی که تجویز می‌شوند اکثرا شامل این موارد هستند: آنتی‌بیوتیک‌ها ، مسکن‌ها، قرص‌های سرماخوردگی، قطره بینی، قرص‌های آنهال، قرص‌ها و پمادهای پردنیزولون. داروها معمولاً ۶ تا ۸ ساعت پس از جراحی بینی شروع می‌شوند. نحوه مصرف داروها بعد از جراحی بینی بر اساس دستور جراح بینی است و برای هر دارو متفاوت است.

در این قسمت از مقاله هر کدام از این داروها را شرح می‌دهیم.

۱. آنتی بیوتیک‌ها
معمولاً برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. کپسول آموکسی سیلین ۵۰۰ یکی از رایج‌ترین آنتی‌بیوتیک‌هاست که هر ۸ ساعت یک بار مصرف می‌شود.

۲. داروهای ضد درد
داورهای ضد درد یا مسکن‌ها از جمله داروهای بعد از عمل بینی هستند که معمولاً بعد از غذا برای کاهش درد و تورم استفاده می‌شود. اکثر پزشکان و جراحان قرص ژلوفن و ناپروکسن را تجویز می‌کنند.

۳. قرص سرما خوردگی
از قرص‌های سرماخوردگی مانند استامینوفن برای کاهش عطسه و آبریزش بینی استفاده می‌شود. دکتر جراحی بینی معمولا تا ۳ روز پس از برداشتن پانسمان بینی، قرص سرماخوردگی را تجویز می‌کند.

۴. قطره بینی
قطره بینی معمولا برای جلوگیری از خونریزی احتمالی بعد از جراحی بینی تجویز می‌شود. یکی از معروف‌ترین قطره‌ها فنیل افرین (phenylephrine) نامید می‌شود که هر ۳ ساعت به مدت ۳ تا ۴ روز پس از عمل استفاده می شود.

۵. قطره رینوسالتین بعد از عمل بینی

یکی دیگر از داروهای بعد از جراحی بینی قطره رینوسالتین (Rinosaltin) است. پس از این‌که دکتر گوش حلق بینی، تامپون‌ها را از بینی شما خارج کرد لازم است از این قطره به مدت یک ماه استفاده کنید. برای این‌کار هر شش ساعت، چهار قطره در هر سوراخ بینی بچکانید. در نظر داشته باشید که بهتر است این قطره از طریق سوراخ بینی به حلق شما برسد. رینوسالتین رطوبت لازم را به بینی شما می‌رساند و از خشک شدن و چسبنده شدن مجاری تنفسی پیشگیری می‌کند.

۶. قرص آناهیل
قرص آناهیل بعد از عمل بینی استفاده می‌شود و از ماده‌ای به نام «بروملین» (Bromelain) موجود در آناناس ساخته شده است. بروملین در کاهش رینیت و کبودی بینی بعد از عمل موثر است. قرص‌های آناهیل نیز برای تسکین التهاب پوست بسیار مفید هستند.

۷. قرص پردنیزولون
کورتیکواستروئیدها از جمله قرص پردنیزولون عوارض زیادی دارند و اصلا توصیه نمی‌شوند. این داروها را فقط باید با تجویز پزشک و تحت نظر او مصرف کرد. با این حال گاهی در زمره داروهای بعد از جراحی بینی قرار می‌گیرند.

۸. پماد بعد از جراحی بینی
برای کاهش زخم‌ها و بخیه‌های بینی، می‌توان از پمادهای ترمیم کننده استفاده کرد. پماد تتراسایکلین و پماد اکسید روی دو مورد از مفیدترین پمادها هستند. پماد تتراسایکلین در داخل بینی و پماد زینک اکساید برای بخیه‌ها استفاده می‌شود.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان 
 | داروهای بعد از جراحی بینی

چه داروهایی بعد از عمل بینی نباید مصرف کرد؟

هرگز از داروهایی مشابه داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده نکنید. همچنین به طور کلی از داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین استفاده نکنید، زیرا خطر خونریزی بعد از جراحی بینی را افزایش می‌دهد. برخی از مکمل‌ها مثل جینسینگ نیز که خود را رقیق می‌کنند نباید مصرف شوند.

داروهای قبل از جراحی بینی

آگاهی درباره داروهایی که باید قبل از رینوپلاستی مصرف کنید بسیار مهم است. با این حال مهم‌تر از آن این است که چه داروهایی را نمی‌توانید قبل از جراحی بینی مصرف کنید؟ داروهایی که افرادی که می‌خواهند جراحی بینی انجام دهند معمولا مصرف می‌کنند به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

  • داروهای تجویزی
  • داروهای بدون نسخه
  • ویتامین‌ها و عصاره‌های گیاهی

هر دسته از این داروها ممکن است خطراتی را برای کسی که قرار است عمل بینی انجام دهد ایجاد می‌کند. به همین دلیل لازم است هر سه دسته را بررسی کنیم.

۱. داروهای تجویزی

هر دارویی که خون را رقیق می‌کند، مانند داروهای ضد التهاب، می‌تواند به معنای خونریزی قابل توجه در طول و بعد از جراحی بینی باشد. حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی از مصرف Cartia (آسپرین)، Celebrex، Mobic و Voltaren خودداری کنید.

۲. داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه به ویژه خطرناک هستند زیرا می‌توانند خونریزی بینی را افزایش دهند. به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی از مصرف داروهای نوروفن، ناپروژنیک، ایبوپروفن و داروهای سرماخوردگی مانند کودرال و سودافد خودداری کنید.

۳. ویتامین‌ها و عصاره‌های گیاهی

بسیاری از افرادی که تحت رینوپلاستی قرار می‌گیرند از اثرات نامطلوب این مواد بر جراحی بینی بی‌اطلاع هستند. روغن ماهی و ویتامین E می‌توانند خونریزی بینی را افزایش دهند، بنابراین یک هفته قبل و بعد از جراحی بینی از مصرف آنها اجتناب کنید. قرص های اکیناسه، جینکو، سیر یا زنجبیل نیز مشکل‌ساز هستند.

۴. داروهای ضد احتقان

داروهای ضد احتقان بینی نیز می‌تواند باعث خونریزی بینی شود. Sinex، Drixine و Otrivine خطرناک هستند اما Nasonex، Avamys و Rhinocort خوب هستند. اسپری‌های آسم نیز مشکلی ندارند.

۵. قرص ضد بارداری خوراکی

قرص ضد بارداری خوراکی به خودی خود مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما اگر همراه با سیگار کشیدن باشد، ممکن است سبب انتقال لخته به ریه‌ها و حتی فوت فردی شود که تحت رینوپلاستی قرار گرفته است.

عوارض جانبی راکوتان | جراح بینی اصفهان

۶. روآکوتان

در یک گروه دیگر دارو، روآکوتان و استروئیدهایی مانند پردنیزون قرار دارند. هر دوی این داروها تا حدی بهبودی را به تاخیر می‌اندازند. به همین دلیل قبل از جراحی بینی توصیه نمی‌شود. اطمینان حاصل کنید که به مدت شش ماه قبل از جراحی بینی از رواکوتان استفاده نکرده‌اید. از پزشک خود در مورد پردنیزون بپرسید، زیرا بر اساس دوزی که مصرف می‌کنید ممکن است اثرات و در نتیجه نظر پزشک متفاوت باشد.

چه مکمل‌هایی برای بعد از عمل بینی مناسب است؟

مواد مغذی کلیدی برای بهبود پس از جراحی بینی شامل ویتامین C، ویتامین A، ویتامین‌های گروه B، روی و آهن هستند. مرکبات، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، سبزیجات با برگ سبز تیره، سبزیجات نارنجی یا زرد، و غلات غنی شده به تامین این مواد مغذی ضروری کمک می‌کنند. با این حال شما می‌توانید مکمل آنها را هم مصرف کنید.

قرص اورژانسی بعد از عمل بینی مجاز است؟
در این مورد اطلاعات دقیقی در منابع اینترنتی موجود نیست. لازم است این سوال را از پزشک خود بپرسید. با این حال به نظر نمی‌رسد مشکل خاصی را ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *