علت درد گوش و فک

علت درد گوش و فک همزمان چیست؟

درد در گوش و فک که به طور همزمان رخ دهد، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از درد خفیف تا درد شدید متغیر باشد. این در حالی است که عوامل متعددی مانند عفونت، آسیب و مشکلات مفصلی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث درد گوش و فک شود. برهمین اساس ما در این مقاله از سایت دکتر بهنام خرمی جراح فک اصفهان به شایع ترین علل درد گوش و فک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پردازیم و گزینه های درمانی و راهکارهای طبیعی برای رفع این علائم به طور همزمان را مورد بررسی قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهیم.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید در صورت بروز درد گوش و فک شدید که با راهکارهای طبیعی درمان نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود بهتر است به پزشک یا متخصص جراح فک مراجعه کنید.


مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :


جراح فک اصفهان | علایم و عوامل بروز اختلالات بایت

شایع ترین علل درد گوش و فک به طور همزمان

همانطور که گفتیم عوامل و شرایط متعددی ممکن است منجر به بروز درد گوش و فک به طور همزمان شود. اما تشخیص علت اصلی این دو وضعیت با همدیگر تنها بر اساس علائم بیماری تا حدودی سخت و مشکل است. برهمین اساس پزشک احتمال دارد سابقه پزشکی بیمار را بررسی کند. اما شایع ترین مواردی که ممکن است منجر به بروز درد فک و گوش به طور همزمان شوند، عبارتند از:

اختلال عملکرد TMJ

مشکلات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) می‌تواند باعث طیف وسیعی از علائم، از جمله، درد گوش و فک شود. برخی افراد نیز دچار سردرد، چشم درد و حتی فشار سینوسی شوند. TMJ علل مختلفی دارد، از جمله:

 1. آرتروز
 2. دندان قروچه
 3. آسیب های عضلانی
 4. مشکلات در تراز شدن فک یا دندان ها

درد گوش و فک اغلب با اختلالات TMJ مرتبط است. برای درک بهتر این اختلالات، مهم است که بدانیم TMJ چیست. مفصل گیجگاهی فکی مفصل فک است و معمولاً به آن TMJ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند. نام مفصل از دو استخوان تشکیل دهنده مفصل، قسمت استخوان گیجگاهی فوقانی جمجمه و استخوان فک پایین یا فک پایین گرفته شده است.

بر اساس داده های منتشر شده توسط موسسه ملی بهداشت، 5 تا 10 درصداز جمعیت مردم از اختلال گیجگاهی فکی (اختلال TMJ) رنج می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برند، که باعث می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود میلیون ها نفر علائم TMJ مانند درد صورت و ناراحتی گوش به دلیل التهاب و درد را تحمل کنند. جالب اینجاست که هیچ تعریف استانداردی برای این اختلال وجود ندارد. در عوض، پزشکان این بیماری را با ارزیابی عوامل خاصی مانند مدت زمان درد مفاصل و صورت، مشکل جویدن و وجود صداهای مفصلی تشخیص می‌دهند. اگرچه بروز این وضعیت تا حدودی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند دردناک باشد، اما درمان خانگی اغلب به مدیریت یا حتی از بین بردن علائم کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

آسیب های فک

آسیبی مانند شکستگی فک یا کشیدگی یا رگ به رگ شدن در عضلات اطراف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث درد فک شود که به گوش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد. اگر فردی مدت کوتاهی پس از زمین خوردن، تصادف رانندگی یا ضربه ای به سر متوجه درد گوش و فک شود، ممکن است دچار آسیب فک شود که نیاز به درمان پزشکی دارد.

دندان قروچه

دندان قروچه در شب به عضلات صورت، گردن و فک فشار وارد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. حتی تنش ناش از آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث درد در فک، گوش و جلو یا کنار صورت شود. برخی از افراد نیز ممکن است به دندان های خود آسیب برسانند و به آرامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دندان های خود را ساییده یا حتی بشکنند.

درمان پزشکی برای درد گوش و فک به طور همزمان

پزشک معالج یا متخصص گوش و حلق بینی برای تشخیص علت اصلی درد در گوش و فک، احتمالاً یک معاینه فیزیکی انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و از شما سؤالات مربوط به سابقه بیماری های زمینه ای شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرسد. در صورت لزوم ممکن است عکس برداری با اشعه ایکس یا MRI را توصیه کند.

بسته به تشخیص، درمان ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. اکثریت قریب به اتفاق موارد TMJ خود به خود و بدون هیچ درمانی برطرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. با این حال، اگر درد شما برای مدت طولانی ادامه داشته باشد یا اگر ناراحتی زیادی دارید، نباید مراجعه به پزشک را به تاخیر بیندازید. برخی از افراد با استراحت دادن به فک خود یا قرار دادن کمپرس گرم یا سرد روی ناحیه آسیب دیده در طول روز تسکین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابند.

انجام حرکات کششی فک نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بسیار مفید باشد. طبیعتا توجه به سلامت دهان و دندان با رعایت بهداشت دهان و دندان برای کاهش باکتری های دهان بسیار مهم است. کاهش استرس و گنجاندن غذاهای نرم بیشتر در رژیم غذایی به همان اندازه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در تسکین این علائم مفید باشند. درمان اکثر عفونت ها نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارند. اما درمان موارد شدیدتری که باعث بروز درد گوش و فک شده اند، مانند ماستوئیدیت به گزینه های دیگر هم نیاز پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. برخی از آنها عبارتند از:

 • داروهای تجویزی برای آرتریت
 • جراحی TMJ برای کاهش درد TMJ
 • مسکن های قوی تر برای اختلالات TMJ یا آرتریت
 • درمان ارتودنسی برای تراز کردن دندان ها و فک
 • فیزیوتراپی برای درمان آسیب های فک یا مدیریت موثرتر آرتریت
 • درمان پوسیدگی دندان، مانند پر کردن، کانال های ریشه، یا تاج
 • استفاده از دستگاه سفارشی نصب شده برای جلوگیری از دندان قروچه
 • درمان سلامت روان، برای زمانی که فرد به دلیل اضطراب دندان هایش را به هم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *