درمان ارتوسرجری

جراحی ارتوسرجری

درمان ارتوسرجری ، به عمل جراحی گفته می شود که به منظور اصلاح فک و صورت و رفع طیف وسیعی از بی نظمی های فک و دندان انجام می گیرد ؛ واژه orthognathic یک کلمه یونانی می باشد که از دو بخش “ orthos “ به معنای راست و “ gnathic “ به معنای مربوط به فک تشکیل شده است ؛ از این رو واژه ارتوگناتیک به معنای درست و مرتب کردن فک است. ارتوسرجری ، یک درمان ترکیبی شامل ارتودنسی و جراحی فک می باشد.


مطالب پیسنهادی و خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح فک اصفهان :


جراح بینی اصفهان | جراحی فک و درمان مشکلات فک

ارتوسرجری چیست و برای اصلاح چه مواردی استفاده می شود ؟

  1. یکی از دلایل برای جراحی فک و ارتودنسی ، مشکلات ژنتیکی نامطلوب رشد می باشد.
  2. افرادی که هنگام تولد دچار صدمات و نقایص مادرزادی صورت شده اند.
  3. افرادی که در جویدن و گاز گرفتن و بلعیدن مواد غذایی مشکل دارند.
  4. افرادی که در هنگام بسته بودن دهان بین دندان های بالا و پایین فضای باز وجود دارد که به آن اپن بایت گفته می شود.
  5. افرادی که از جلو و طرفین صورت شان ، نامتقارن می باشد.
  6. افرادی که دچار عقب رفتگی فک پایین و چانه هستند.
  7. افرادی که دچار جلو آمدگی فک پایین هستند.
  8. افرادی که در حالت استراحت نمی توانند ، لب هایشان را به یکدیگر برسانند.

درمان ارتوسرجری چیست ؟

همانطور که می دانید ، به ترکیب دو روش درمانی ارتودنسی و جراحی فک ، ارتوسرجری گفته می شود ؛ هنگامی که بیماران جهت رفع نامرتبی دندان های خود به متخصص ارتودنسی ( ارتودنتیست ) مراجعه می کنند ، در ابتدا پزشک برای آگاهی در رابطه با وضعیت دندان و فک بیمار یک سری آزمایشات و عکس برداری های متفاوت ، را تجویز می کند.

در بسیاری از مواقع افراد مبتلا به ناهنجاری فک هم می باشند ؛ حال بسته به میزان این ناهنجاری ( خفیف یا متوسط ) ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی با استفاده از همان روش های رایج ارتودنسی ، اقدام به بر طرف کردن نامرتبی دندان و ناهنجاری فک بیمار می کند ؛ اما بسیاری از مواقع ناهنجاری فک بسیار شدید می باشد ، در این صورت دیگر نمی توان با استفاده از روش های رایج درمانی ارتودنسی ناهنجاری فک را بر طرف کرد و علاوه بر ارتودنسی ، نیاز به انجام جراحی فک نیز می باشد.

عوارض درمان ارتوسرجری چیست ؟

در صورتی که جراحی فک و ارتودنسی ، توسط بهترین متخصص ارتودنسی و جراح فک انجام شود ؛ نه تنها مشکلی بیماران را تهدید نمی کند ؛ بلکه آن ها نتیجه خوبی نیز از انجام ارتوسرجری دریافت خواهند کرد ؛ اما در غیر این صورت ، ممکن است عوارض بسیاری ؛ همچون خونریزی ، عفونت ، بی حسی ، گرفتگی بینی ، سفتی فک ، صدا دادن مفاصل فک و غیره پس از درمان برای بیماران به جود آید.

لازم به ذکر است ، بروز عوارضی ؛ همچون تورم ، قرمزی ، کبودی ، درد خفیف و غیره پس از روش درمانی مسئله ای عادی و طبیعی می باشد و در همه بیماران رخ می دهد ، اما میزان آن با توجه به شرایط بیماران متفاوت می باشد ؛ موارد ذکر شده به مرور زمان و به تدریج با رعایت مراقبت های بعد از جراحی ارتوگناتیک از بین خواهند رفت.

بهترین زمان شروع درمان ارتوسرجری چه وقت می باشد ؟

در صورتی که بیماری توسط ارتودنتیست مجرب به موقع تشخیص داده شود ، با اقدامات پیشگیرانه می توان از نیاز به عمل جراحی فک جلوگیری کرد ، به همین علت است که ارتودنتیست ها به والدین توصیه می کنند ، کودکان خود را برای چک آپ ببرند. سن اتمام رشد اسکلت فک در بانوان از سن 15 تا 17 سالگی و در آقایان از سن 17 تا 18 سالگی می باشد ؛ بنابراین بهترین زمان برای شروع درمان ارتوسرجری در بانوان 17 سالگی و در آقایان 18 سالگی می باشد.

در مواقعی که سن بیمار بیشتر از سن رشد اسکلتی باشد ؛ جراحی فک به صورت قطعی انجام می شود و بدون جراحی فک ، نمی توان مشکلاتی که وجود دارد را بهبود بخشید.

جراح فک اصفهان | جراحی های درمانی فک 

مراحل و فرآیند درمانی ارتوسرجری

در شرایطی که مراجعه کننده به صورت کامل مورد معاینه و بررسی متخصص ارتودنسی قرار می گیرد . و ناهنجاری های فکی در کنار مشکلات بهم ریختگی دندان ها تشخیص داده می شود . لازم است یک طرح درمانی برای بیمار برنامه ریزی شود. در چنین شرایطی که بیمار به درمان ارتوسرجری اصفهان ، نیاز دارد ، توصیه می شود ابتدا جراحی فک انجام شده و بعد از اتمام دوره ریکاوری و بهبودی برای درمان ارتودنسی اقدام شود.

به این ترتیب فضا و موقعیت لازم برای انجام درمان با کمک ارتودنسی ، ایجاد می شود. البته در برخی موارد ممکن است پزشک تشخیص دهد . که ابتدا ارتودنسی انجام شده و بعد از پایان این درمان ، عمل فک انجام شود. به هر حال بین دوره نقاهت و درمان بعدی به فاصله زمانی خاصی نیاز است . و برنامه ریزی برای درمان بر اساس شرایط هر بیمار با تشخیص و صلاحدید پزشک متخصص انجام می شود.

آیا همه افرادی که ارتودنسی دندان انجام می دهند نیاز به جراحی فک دارند ؟

خیر ، همه افراد به درمان ارتوسرجری نیاز ندارند . تنها در شرایطی که ناهنجاری های فکی یعنی مشکلات عقب و یا جلو بودن فک وجود داشته باشد . و یا عدم تقارن دندان ها و مشکلات شدید تنفسی به دلیل ناهنجاری های فکی وجود داشته باشد . لازم است ارتودنسی دندان و جراحی فک انجام شود تا در نهایت نتیجه خوب و رضایت بخشی از نحوه درمان حاصل شود.

این مسئله که شما در کنار ارتودنسی کردن دندان ها به عمل فک نیاز دارید یا خیر ، در جلسه مشاوره با ارتودنتیست و بعد از بررسی مشکلات فک و دهان بیان خواهد شد.

آیا ممکن است نتایج ارتوسرجری برگشت پذیر باشد ؟

در صورتی که دوره درمانی به صورت کامل با نظارت متخصص ارتودنسی دندان گذرانده شود . و مراقبت ها و دستورالعمل های پزشکی قبل و بعد از درمان ارتوسرجری توسط بیمار به خوبی رعایت شود. نتایج این درمان دائمی بوده و با گذشت زمان به هیچ عنوان به فرم و حالت اولیه خود باز نخواهد گشت . بنابراین نیازی به نگرانی در رابطه با این موضوع نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *