فرآیند درمان جراحی ارتوسرجری

فرآیند درمان ارتوسرجری چگونه می باشد ؟

برای درمان ارتوسرجری پس از اینکه فرد توسط ارتودنتیست به صورت کامل معاینه شد . زمان مناسب برای طرح درمانی بیمار ریخته می شود . در اکثر موارد ، ابتدا درمان های ارتودنسی بر روی بیمار انجام می شود ، به این صورت که با استفاده از ابزارهای ارتودنسی نظم و موقعیت دندان ها بر روی فک بیمار تغییر داده می شود.

برای اینکه نتیجه جراحی فک رضایت بخش باشد . بهتر است وضعیت دندان و ارتباط آن ها با فکین و لثه ها به میزان زیادی اصلاح شود . پس از اینکه ارتودنتیست وضعیت دندان های بیمار را تثبیت شده تشخیص داد ، او را برای جراحی فک آماده می کند ؛ گاهی در حین جراحی فک ، برای اینکه نظم دندان ها بهم نریزد از اسپلینت استفاده می شود. پس از برطرف کردن مشکلات فکی بیمار و گذراندن دوره نقاهت مجدداً ارتودنسی بر روی دندان های بیمار از سر گرفته می شود.


مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :


جراح بینی اصفهان | درمان ارتوسرجری

اقدامات قبل از جراحی فک

اولین مرحله قبل از انجام عمل فک ، انتخاب بهترین جراح فک بوده و از اهمیت به سزایی برخوردار است . زیرا همانطور که می دانید ، میان میزان مهارت و تجربه جراح فک و نتایج دریافتی از این عمل ، رابطه ای مستقیم وجود دارد. در جلسه با بهترین جراح ارتوسرجری در اصفهان ، انتظارات و توقعات خود از این جراحی را ذکر کرده و نظرات ایشان را جویا شوید.

در صورتی که پزشک برای تان دارو تجویز کرده است . باید آن ها را به موقع مصرف نمایید ؛ شایان ذکر است که این مورد از اهمیت به سزایی برخوردار است. آزمایشات تجویز شده از سوی پزشک ، باید به موقع انجام گیرند. پزشک به متقاضیان جراحی فک ، توصیه می کند از مدتی پیش از آن از استعمال دخانیات و همچنین ، مصرف نوشیدنی های حاوی الکل اجتناب نمایند ؛ چرا که مصرف این موارد ، عمل فک را با اخلال مواجه خواهند کرد.

متقاضیان عمل فک ، باید از مصرف داروهایی که موجب بروز اختلال در انعقاد خون می شوند . از جمله آسپرین ، بروفن و غیره نیز اجتناب نمایند. حضور همراه در روز عمل جراحی فک ، الزامی است. در روز جراحی زیبایی فک ، باید تمامی مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشید.

مراقبت های بعد از جراحی فک

مراقبت های بعد از جراحی فک و ارتودنسی که بیمار بهتر است رعایت کنند :

  1. بیمار قبل و بعد از ارتوسرجری ، حتما بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند.
  2. گاز استریلی را که ارتودنتیست در محل جراحی فک قرار داده است تا نیم ساعت در آن ناحیه نگه دارد و بعد از آن هر 30 دقیقه یک بار گاز استریل را تعویض نماید.
  3. در صورتی که بعد از جراحی فک ، بیمار احساس درد داشت با مشورت با ارتودنتیست می تواند از مسکن استفاده کند.
  4. تا 6 ساعت بعد از جراحی فک از کمپرس یخ استفاده کند ؛ به این صورت که هر 20 دقیقه به مدت یک دقیقه کمپرس را بردارد.
  5. بیمار از زدن مسواک بر روی ناحیه جراحی شده ، خودداری کند و آن ناحیه را با دستمال تمیز کند.
  6. از شستشوی دهان در روز جراحی ، خودداری کند.
  7. از غذاهای نرم و سرد بعد از ارتوسرجری در کرج ، استفاده کند.
  8. از فردای روز جراحی فک ، بیمار دهان خود را بعد از هر وعده غذایی با آب نمک بشوید.
  9. طی ده روز اول بعد از جراحی فک ، ممکن است خونریزی وجود داشته باشد که این امر ، طبیعی بوده ؛ اما در صورتی که خونریزی شدید بود به جراح فک خود اطلاع دهید.
آیا در روش درمانی جراحی ارتوگناتیک می توان تنها جراحی فک را انجام داد ؟

بله ، در نادر مواقعی می توان روش درمانی جراحی فک و ارتودنسی دندان را بدون ارتودنسی کردن انجام داد .

دوره نقاهت این پروسه چند روز به طول می انجامد ؟

مدت زمان استراحت مورد نیاز پس از جراحی ارتوسرجری ، بسته به گستردگی جراحی فک ، شرایط بیمار و غیره متفاوت می باشد ؛ اما در حالت کلی ، بیماران پس از گذشت 2 هفته از جراحی فک می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند .

افرادی که اقدام به جراحی فک و ارتودنسی دندان می کنند ؛ در نهایت عملکرد دندان های آن ها بهبود یافته ، ظاهر صورت آن ها توازن بهتری پیدا می کند ؛ همچنین درمان ارتوسرجری در اصفهان موجب بهبود تنفس ، خواب و جویدن غذا می شود و اختلالات گفتاری را بهبود می دهد.

جراح بینی اصفهان | جراحی فک و درمان مشکلات فک

قبل از جراحی فک تا چه مدت لازم است براکت های ارتودنسی روی دندان ها قرار بگیرند ؟

معمولا برای 12 الی 18 ماه براکت ها روی دندان ها قرار داده می شوند تا برای انجام جراحی آماده شوند.

آیا می توان بعد از انجام ارتوسرجری مسواک زد ؟

بعد از اینکه نواحی برش ها به صورت کامل بهبود پیدا کردند ، می توانید دندان های خود را مسواک بزنید. معمولا بعد از گذشت 2 هفته مجاز به مسواک زدن هستید و لازم است حتما از مسواک با سر کوچک و نرم استفاده نمایید.

آیا جراحی فک و ارتودنسی موجب افزایش طول عمر دندان ها می شود ؟

بله ، از آنجایی که ارتوسرجری به قرار گیری موقعیت مناسب دندان ها کمک می کند . از میزان فشار وارد بر ریشه دندان ها کاسته می شود . این مسئله در افزایش طول عمر دندان ها تاثیر دارد ، از طرفی مرتب بودن دندان ها موجب می شود تا بهداشت دهان و دندان ها راحت تر انجام شود که این مسئله از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کرده و به افزایش طول عمر دندان ها کمک می کند.

آیا جای زخم و اسکار ناشی از جراحی فک روی پوست باقی می ماند ؟

به صورت کلی از برش های داخل دهانی برای انجام این پروسه انجام می شود ، از این رو هیچ گونه جای برش و بخیه روی پوست و صورت قابل مشاهده نمی باشد. شما بعد از پایان سن بلوغ با تکمیل رشد استخوانی فک و صورت می توانید برای انجام درمان ارتوسرجری در اصفهان ، اقدام نمایید و از مزیت های این پروسه درمانی بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *