بررسی راه درمان انحراف بینی

آیا درمان انحراف بینی بدون جراحی امکان پذیر است؟

درمان انحراف بینی  | در صورت انحراف تیغه بینی، جراحی ماندگارترین و موثرترین راه حل را ارائه می دهد. با این حال بسیاری از افراد به دنبال درمان های دیگری به غیر از جراحی برای تسکین علائم و دردهای خود هستند. در زیر به برخی راهکارهای موثر که فرد را از عمل جراحی بی‌ نیاز می کنند یا جراحی را به تاخیر می اندازند، اشاره شده است:


مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :


جراح بینی اصفهان |انحراف تیغه بینی

مصرف دارو برای رفع انسداد و آلرژی بینی

انسداد بینی به دلیل انحراف تیغه بینی اغلب در اثر آلرژی یا عفونت بدتر می شود. با درمان آلرژی یا عفونت، انسداد بینی ممکن است تا حدی بهبود یابد و فرد بتواند بدون جراحی از طریق بینی نفس بکشد. این نکته را فراموش نکنید که داروهای ضد بارداری خوراکی و برخی داروهای تجویزی که برای درمان فشار خون بالا و اختلالات خلقی استفاده می شوند نیز می توانند گرفتگی بینی را افزایش دهند. داروهای زیر برای رفع انسداد بینی و آلرژی توصیه می شوند:

۱. استروئیدهای بینی

اسپری استروئیدی بینی ممکن است یک راه حل طولانی مدت برای انسداد بینی باشد، اما تسکین فوری نمی دهد. شما باید به طور منظم از آنها برای کاهش التهاب در بینی خود استفاده کنید. اسپری های استروئیدی بینی می توانند عوارض جانبی از جمله خشکی، سوزش، گلودرد و خونریزی بینی را به همراه داشته باشند. اگر بیماری های دیگری دارید، قبل از مصرف استروئیدهای بینی باید با پزشک خود مشورت کنید.

۲. داروهای ضد آلرژی

اگر انسداد بینی به دلیل آلرژی باشد، ممکن است آنتی هیستامین تجویز شود. آنتی هیستامین به صورت قرص و اسپری بینی در دسترس است. قرص آنتی هیستامین خواب آور است، بنابراین هنگام کار یا رانندگی از آن استفاده نکنید.

روش های غیر دارویی درمان انسداد بینی

برخی از مواقع انسداد بینی، بدون مصرف دارو و عمل های جراحی نیز رفع می شود. برخی از مهمترین این روش های غیر دارویی عبارتند از:

  •  نوارهای بینی

این نوارها را نوار ضد خروپف و یا نازال استریپ نیز نامگذاری می کنند. این نوارهای کوچک از طریق چسب روی بینی می چسبد و باعث می شوند تا کناره های بینی بالا رفته و مجاری بینی باز شوند. از این طریق راه های هوایی برای تنفس آسان تر باز می شود تا در نهایت به کاهش التهاب سینوس ها نیز کمک شود.

  •  شستشوی بینی

شستشوی داخل بینی با آب نمک می تواند به رفع احتقان کمک کند. همچنین می تواند به پاکسازی مخاط کمک کند. افزودن نمک و بی کربنات سودا به آب جوشیده سرد شده یک روش خوب برای شستشوی بینی و تمیز نگه داشتن آن جهت کاهش خطر عفونت است. همچنین می توانید اسپری های نمکی بینی را از داروخانه خریداری کنید. آنها برای کودکان دارای انحراف تیغه بینی که از احتناق بینی رنج می برند، انتخاب خوبی هستند.

  • دستگاه بخور یا مرطوب کننده

دستگاه های بخور و مرطوب کننده، رطوبت هوا را افزایش می دهند و از این طریق می توانند گرفتگی بینی را برطرف کنند، به ویژه هنگامی که انحراف بینی به عفونت های مکرر منجر شود.

  •  اجتناب از عوامل محرک

در صورت انحراف تیغه بینی، اجتناب از محرک هایی که باعث احتقان بینی می شوند، به فرد در اجتناب از جراحی یا به تعویق انداختن آن کمک می کنند. بسیاری از این موارد می توانند باعث احتقان بینی یا بدتر شدن آن شوند.

  •  پرکننده های پوستی

در برخی موارد می توان از پرکننده های پوستی برای اصلاح کجی بینی استفاده کرد. تزریق فیلر پوستی یا رینوپلاستی مایع می تواند بدون نیاز به جراحی بینی را تغییر شکل دهد. این گزینه بدون نیاز به جراحی با حداقل عوارض جانبی می تواند به رفع و اصلاح انحراف بینی کمک کند. در این روش یک ماده پر کننده به اسم اسید هیالورونیک به زیر پوست برای تغییر وضعیت ساختار بینی تزریق می‌ شود. این روش به بیهوشی نیازی ندارد و تنها از طریق بی حسی موضعی می توان درمان را ادامه داد.

. استشمام عطر، آلرژی های فصلی، قراتر گرفتن در محیط های آلوده همگی می توانند موجب احتقان بد تر بینی شوند.

عمل انحراف و شکستگی بینی | جراح بینی اصفهان

عمل جراحی انحراف بینی

آیا انجام عمل انحراف بینی و زیبایی همزمان امکان پذیر است؟

یک تصور اشتباه که افراد در مورد جراحی تیغه بینی دارد این است که فکر می‌کند سپتوپلاستی می‌تواند باعث تغییر شکل ظاهری بینی نیز شود. در واقع سپتوپلاستی عمل انحراف بینی بدون زیبایی است. عمل انحراف بینی برای کمک به رفع مشکلات تنفسی و باز کردن راه‌های هوایی بینی انجام می‌ شود و هیچ‌ گونه نقشی در شکل ظاهری بینی ندارد.

این یک گام اساسی در رفع مشکلات مربوط به انحراف بینی است. اما از آنجایی که همه ما می دانیم انجام عمل انحراف بینی بدون زیبایی امکان پذیر است، سوال اساسی دیگر این است که

آیا می‌ توان عمل انحراف بینی و زیبایی همزمان را درخواست نمود؟

شما هم زمان با جراحی انحراف بینی می توانید ظاهر بینی خود را به شکل دلخواه تغییر دهید. جراحی که برای این منظور انجام می‌شود به سپتورینوپلاستی معروف است.

سپتورینوپلاستی یک مرحله ای استاندارد درمان انحراف بینی همراه با تغییر شکل ظاهری آن است. این نکته را نباید فراموش کرد که سپتوپلاستی بعد عمل بینی به عنوان یک عمل جداگانه در نظر گرفته نمی شود. همچنین نمی توان به عنوان یک عمل جزئی بعداً آن را مورد تجدید نظر قرار داد. از آنجا که هر دو روش جراحی در یک منطقه انجام می شوند، انجام هر دو عمل با هم منطقی است. در حقیقت، جراحی زیبایی بینی می تواند به گونه ای با سپتوپلاستی تنظیم شود که از تنفس بهتر نیز پشتیبانی کند. البته این بستگی به ناحیه هدف در عمل زیبایی دارد.

گاهی برای اصلاح انحراف بینی نیاز به بافت غضروفی است. اگر عمل جراحی زیبایی بینی همزمان با سپتوپلاستی انجام شود می‌ توان از غضروف های اضافی که با هدف زیبایی بینی برداشته شده اند جهت اصلاح انحراف بینی نیز استفاده کرد. در این صورت نیازی به برداشتن غضروف از نواحی دیگر مانند لاله گوش یا مابین دنده ها نخواهد بود. از طرفی هنگامی که این روش ها با هم انجام می شوند، تنها یک چرخه بهبودی را تجربه خواهید کرد، زیرا برش های ایجاد شده در هر روش به طور همزمان بهبود می یابند. همچنین بسیاری از هزینه های مربوط به عمل جراحی مانند بیهوشی و هزینه اتاق عمل نیز یک بار محاسبه می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *