ایجاد تغییرات از دندان مصنوعی به کاشت ایمپلنت

انتقال از دندان مصنوعی به ایمپلنت

پروتزهای ایمنی و ایمپلنت‌های دندانی دو نوع پروتز دندان هستند که دندانپزشک شما برای جایگزینی چندین دندان از دست رفته استفاده می‌کند. در حقیقت، می‌توان از هر دو برای جایگزینی یک قوس کامل دندان و همچنین دهان کامل دندانهای از دست رفته استفاده کرد. با این حال، طول عمر پروتزها کمتر از ایمپلنت‌های دندانی است، به این معنی که ممکن است بخواهید به جای ساختن پروتز دیگر، مایل به کاشت دندان باشید. اگر به نظر آشنا می‌آید، نکاتی وجود دارد که باید در مورد چگونگی انتقال از پروتز به ایمپلنت دندان بدانید.

اگرچه دندان مصنوعی راه‌ حلی رایج برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است، اما برخی معتقدند که دندان مصنوعی بهترین راه‌ حل نیست. اگر دندان‌های مصنوعی شما بیشتر از اینکه مزایا داشته باشند آزار‌ دهنده هستند و به دنبال گزینه‌هایی دیگر برای دندان مصنوعی هستید، به ایمپلنت‌ فکر کنید.

بدون نگرانی در مورد کنده شدن و جابه‌جایی، می‌توانید دندان مصنوعی را به ایمپلنت‌ تغییر دهید و یک درمان دائمی و با‌دوام بدست آورید.


با مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح فک اصفهان همراه باشید :

چرا تغییرات ایجاد می‌شود؟

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که چرا می‌خواهید از پروتزهای دندانی به ایمپلنت‌های دندانی تبدیل شوید. با یک نگاه سوئیچ از دندان مصنوعی به ایمپلنت‌های دندانی فواید زیادی دارد، از جمله:

  1. کاشت دندان می‌تواند توده استخوان را حفظ کند، شکل طبیعی فک را حفظ کند و نیازی به جایگزینی ندارد. از طرف دیگر، پروتزهای دندانی نمی‌توانند توده استخوانی را که باعث تغییر شکل فک با گذشت زمان می‌شود، حفظ کنند. وقتی این اتفاق می‌افتد، دندان مصنوعی دیگر به درستی و راحت متناسب نخواهد بود و باید جایگزین شود.
  2. ایمپلنت‌های دندانی در استخوان فک قرار می‌گیرند، در حالی که پروتزهای مصنوعی در بالای لثه قرار می‌گیرند. این بدان معناست که ایمپلنت‌های دندانی از آنجا که با استخوان در می‌آیند، قوی‌تر و ثابت هستند، در حالی که پروتزهای مصنوعی تمایل به لغزش و تغییر مکان دارند زیرا فقط با مکش متصل می‌شوند.
  3. ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند، به این معنی که می‌توان از آنها برای جویدن غذاهای سخت که دندان‌های مصنوعی نمی‌توانند استفاده کنند استفاده کرد. علاوه بر این، ایمپلنت‌های دندانی نیز دارای ظاهری طبیعی‌تر از پروتزهای دندانی هستند.
  4. اگرچه ایمپلنت‌های دندانی هزینه بالاتری دارند اما با گذشت زمان باعث صرفه جویی در هزینه شما می‌شوند زیرا نیازی به تعویض ندارند. به طور متوسط می‌توانید انتظار داشته باشید که هر ۲ سال یکبار دندانهای مصنوعی خود را تخلیه کنید.

مشکلات دندان مصنوعی

دندان‌های مصنوعی پروتز‌هایی هستند که جایگزین تمام دندان‌های بالا یا پایین می‌شوند که با یک ماده‌ی چسبناک در جای خود نگه داشته می‌شوند. این ماده پیوند موقتی بین بافت نرم و استخوان ایجاد می‌کند. از آنجا که از دست دادن دندان‌ها منجر به از دست دادن پایه دندان می‌شود و ناحیه‌ای که در آن دندان‌های مصنوعی شما قرار دارد، تغییر می‌کند. این تغییر به این معنی است که ماده چسبناک موثر نخواهد بود و دندان‌های مصنوعی شل می‌شوند.

چه ماده قوی‌تری بخرید و چه دندان مصنوعی جدیدی بسازید، هر دو راه‌ حل کوتاه‌ مدت هستند که باید تکرار شوند. به همین دلیل است که دندان‌های مصنوعی در دراز مدت هزینه بالاتری دارند. با این حال، ایمپلنت هیچ یک از این مشکلات را ندارد و در عین حال مزایای دیگری نیز دارد که دندان‌های مصنوعی ندارند.

آیا می‌توانم از دندان مصنوعی به ایمپلنت دندان تغییر دهم؟

قبل از تغییر وضعیت از پروتزهای ایمپلنت به ایمپلنت‌های دندانی، باید یک قرار ملاقات با دندانپزشک خود بگذارید تا مشخص شود که آیا ایمپلنت‌های دندان مناسب شما هستند. در طی این قرار، دندانپزشک به منظور ارزیابی سلامت استخوان فک شما، عکس برداری با اشعه ایکس دندان انجام می‌دهد. اگر مدتی فاقد دندان و پروتز هستید، احتمالاً قبل از قرار دادن ایمپلنت‌های دندانی نیاز به پیوند استخوان خواهید داشت.

انتقال چگونه است؟

پیوند استخوان حدود ۴-۶ ماه قبل از کاشت دندان انجام می‌شود. در حین پیوند استخوان، مواد استخوانی در مکان‌های خاصی در استخوان فک قرار می‌گیرند. طی چند ماه آینده، مواد استخوانی به رشد استخوان جدیدی تبدیل می‌شوند که می‌تواند از ایمپلنت‌های دندانی پشتیبانی کند. پس از بهبودی پیوند استخوان، ایمپلنت‌های دندانی خود را دریافت خواهید کرد.

برای قرار دادن ایمپلنت‌های دندانی، به یک عمل جراحی جزئی دهان نیاز است. در طی این جراحی، دندانپزشک ابتدا برشی در لثه‌های شما ایجاد می‌کند تا به استخوان فک شما دسترسی پیدا کند. سپس آنها سوکت خالی دندان را شکل می‌دهند تا بتواند یک پیچ ایمپلنت را در خود جای دهد. در آخر، آنها پیچ ایمپلنت را قرار می‌دهند. در بیشتر موارد، شما می‌توانید انتظار داشته باشید که این روش حدود ۴-۶ بار تکرار شود تا ۴-۶ کاشت در هر قوس قرار گیرد. این بدان دلیل است که برای دندان مصنوعی تحت حمایت ایمپلنت نیاز به چندین ایمپلنت است.

هنگامی که ایمپلنت‌های شما قرار داده شد، شما باید یک رژیم غذایی موقت را داشته باشید تا بتواند به خوبی ترمیم شود. این معمولاً حدود ۳-۶ ماه طول می‌کشد، زیرا استخوان جدید برای رشد دادن پیوند ایمپلنت به استخوان فک مجبور است رشد کند. هنگامی که ایمپلنت‌ها با استخوان فک جوش خوردند، دندانپزشک به شما اطلاع می‌دهد تا به رژیم غذایی عادی خود برگردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *