دوره نقاهت بعد از انجام جراحی فک

تمرینات تدریجی بعد از جراحی فک

دوره نقاهت بعد از انجام جراحی فک | در ده روز اول هیچگونه تمرینی توسط پزشک جراح فک  به شما داده نمی شود زیرا هنوز زخم ها بهبود پیدا نکرده. حرکتهایی مانند جویدن غذا ورزش مناسبی برای این مدت است. پس از گذشت 10 روز از زمان جراحی، تلاش کنید دهانتان را تا جایی که ممکن است باز و بسته کنید. جهت حرکت بیشتر فک، آن ها را به سمت جلو و عقب و پهلو به پهلو حرکت دهید

در مرحله بعد یکی از انگشتتان را بین دندان هایتان بگذارید واگر احساس ناراحتی کردید ، در طول انجام ورزش های فک از کمپرس گرم جهت کاهش فشار عضلانی به فک استفاده کنید . در هفته چهارم نیز می توانیدبا استفاده از انگشتتان به دندان های جلو فشار وارد کنید. به آرامی عضلات فک خود را بکشید تا به افزایش باز شدن فک کمک کنید.


با مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح فک اصفهان همراه باشید :


جراح بینی اصفهان | رژیم غذایی در هفته های اول جراحی بینی

دوره نقاهت جراحی فک چقدر است؟

خیلی از بیماران در زمان مراجعه جهت معاینه از ما می‌پرسند که دوره نقاهت جراحی فک چقدر است؟ دوره نقاهت جراحی فک به نوع عمل، شرایط بیمار و توجه به مراقبت‌های بعد از جراحی فک بستگی دارد و زمان نقاهت هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است. اما معمولاً رمان نقاهت بعد از جراحی فک بین 3 تا 8 هفته طول می‌کشد.

پودر مکمل انترامیل چیست و چه کمکی به بیمار بعد از جراحی فک می کند؟

یکی از مکمل‌های بسیاری خوبی که در زمان بعد از جراحی فک توسط برخی از پزشکان به بیماران توصیه می‌شود، پودر مکمل انترامیل است. این مکمل در زمان‌هایی که نمی‌توانید به‌درستی غذا بخورید و فقط قادر به مصرف مایعات هستید بسیار مفید است. پودر انترامیل را در آب حل کنید و با خیال راحت مصرف کنید. این نوع مکمل در دو نوع است کهٔ می‌تواند انرژی ازدست‌رفته را به شما برگرداند. انواع مکمل انترامیل عبارت‌اند از:

 1. مکمل آبی‌رنگ
 2. مکمل قهوه‌ای‌رنگ: این مکمل بسیار غنی بوده و سرشار پروتئین است.

بعد از عمل جراحی فک چه نکاتی را باید رعایت کنم؟

یکی از سؤالاتی که اکثر افراد بعد از جراحی فک از دکتر بهنام خرمی ، جراح فک اصفهان می‌پرسند این است که بعد از عمل جراحی فک چه نکاتی را باید رعایت کنم؟ در ادامه قصد داریم تمامی این نکات را بررسی کنیم که به شرح ذیل است:

 1. در مدت نقاهت از مصرف سیگار را باید پرهیز کنید.
 2. تا چند روز نباید هیچ‌گونه غذای سفتی مصرف کنید و فقط مایعات بخورید و سپس ۴ تا ۶ هفته فقط غذاهای بخورید و بعدازاین مدت به روال طبیعی برنامه غذایی معمولی خود برگردید.
 3. بهداشت دهان را طبق دستور پزشک باید رعایت کنید.
 4. از فعالیت‌های شدید تا مدتی باید پرهیز کنید.
 5. به مدت یک روز مسواک نزنید.
 6. با استفاده از محلول آب و نمک دهان ضدعفونی کنید.
 7. برای کاهش درد و تورم از کمپرس یخ استفاده کنید.
 8. رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشید.
 9. سرتان را بالا نگه دارید و به هیچ عنوان روی صورت نخوابید.
 10. برای کنترل درد، داروهایی که برایتان تجویز شده را مصرف کنید.
 11. در صورت توجه به مراقبت‌های بعد از جراحی فک می‌توانید معمولاً ظرف یک تا سه هفته به سرکار یا دانشگاه خود برگردید.

جراح بینی اصفهان | زاویه‌سازی صورت

شرایط حفظ بهداشت دهان و مسواک زدن پس از جراحی فک چگونه است؟

این جراحی بسیار حساس است و نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارد. توصیه می‌شود محل زخم را همیشه تمیز نگه دارید؛ زیرا جای زخم درون دهان قرار دارد. سعی کنید پس از مصرف هر وعده غذایی دهان خود را با آب بشویید و دندان‌هایتان را از زمانی که جراح به شما گفته مسواک بزنید. در زمان‌های اولیهٔ جراحی که باید وعده‌های غذایی کم‌حجم بخورید دفعات مصرف غذای شما بیشتر می‌شود به همین علت باید بعد از هر وعدهٔ غذایی دهان و دندان‌هایتان را آب بشویید.

در هفته‌های اول جراحی دقت داشته باشید! برای مسواک کردن دندان‌ها موهای مسواک حتماً روی براکت یا نزدیک براکت قرار بگیرد. در این مدت ممکن است باز کردن دهان سخت باشد و با هر بار باز کردن جهت مسواک زدن دهانتان درد بگیرد همچنین تمیزکردن سمتی که جراحی شده و زخم است سخت باشد؛ اما این موضوع نباید مانع این شود که تمیزکردن دندان‌هایتان را فراموش کنید.

اگر به نکات توصیه شده توجه کنید پس از گذشت یک هفته تا ده روز پس از جراحی فک می‌توانید دهانتان را بدون مشکل باز کنید. سعی کنید در این مدت جهت سهولت در رعایت بهداشت دهان و دندان از مسواکی استفاده کنید که سر آن کوچک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *