شاخه های متفاوت جراحی پلاستیک

–       اعمال جراحی پلاستیک صورت:

 • رینوپلاستی
 • لیفتینگ گردن، صورت، چشم، ابرو و پیشانی
 • جراحی گوش / جراحی پلک
 • افزایش اندازه لب، گونه، چانه
 • استفاده از بوتاکس و فیلر

–       اعمال جراحی پلاستیک بدن :

 • لیفتینگ بازو، پستان، داخل ران
 • کوچک کردن یا بزرگ کردن پستان
 • کوچک کردن شکم
 • لیپوساکشن-      در رینوپلاستی اندازه، قوز بینی، پره بینی، زاویه بین لب بالایی و بینی و نوک بینی اصلاح می شود.

  –         در لیفتینگ صورت شلی، افتادگی، چروک های پوست صورت و گردن اصلاح می شود.

  –         در لیفت ابرو و پیشانی افتادگی ابرو، پلک بالا و نیز خط های عمیق پیشانی اصلاح می شود.

  –         در جراحی گوش اندازه ی فرم گوش اصلاح می­شود، شایع ترین حالت گوش های برجسته هستند که باید با اصلاح فرم غضروف به حالت طبیعی برگردند.

  –         درجراحی پلک ( بلفاروپلاستی) افتادگی، پف و چروک های پلک اصلاح می شود.

  –         کاشت گونه ( پروتز گونه): به منظور متوازن کردن میزان برجستگی گونه انجام می شود.

  –         پروتز چانه ( منتو پلاستی) : این عمل به دو شکل انجام می شود:

  1-      استفاده از پروتز یا چربی

  2-       بریدن استخوان چانه و تغییر محل آن

  –         بوتاکس: سم باکتری بوتولونیوم با جلوگیری از انقباض عضلات باعث برطرف کردن و یا بهبود چین و چروک­های صورت می شود، معمولاً تزریق بوتاکس جهت اصلاح خطوط اخم، پیشانی و دورچشم به کار می­رود.

  –         پروتز سینه : جهت سفت و بزرگ کردن سینه انجام و می­تواند افتادگی و کاهش حجم سینه را بعد از حاملگی و شیر دادن تا حدی اصلاح کند.

  –         کوچک کردن سینه ( ماموپلاستی) : هدف این روش متناسب کردن سینه ها با سایر قسمت های بدن می­ باشد، بدین منظور با خارج کردن چربی – بافت غده ای و پوست اضافه – فرم و اندازه پستان به حد طبیعی می رسد.

  –         لیفت سینه ( ماستوپکسی) : در این روش با برداشتن پوست اضافی، بالا کشیدن، فرم دادن و تغییر موقعیت بافت ها و نوک، شکل سینه اصلاح می شود که گاهی اوقات برای اصلاح اندازه و استحکام سینه پروتز نیز مورد استفاده قرار می­گیرد.

  –         جراحی شکم ( آبدومینوپلاستی) : روشی است برای صاف کردن شکم با برداشتن پوست و چربی اضافی و سفت کردن عضلات دیواره­ی شکم

  –         لیپوساکشن : عبارت است از برداشتن چربی های مقاوم به رژیم و ورزش در بدن با استفاده از ساکشن

  –         جراحی ترمیمی : عبارت است از جراحی هایی که با هدف اصلاح ساختمان های غیر طبیعی بدن که به علت ضایعات مادرزادی یا تکاملی  مثل: حوادث تروماتیک یا سوختگی، عفونت ها یا تومور ها ایجاد شده­اند، انجام می شود. این اعمال با هدف بهبود عملکرد و شکل ظاهری صورت می­گیرند. در این زمینه به جز جراحان پلاستیک، متخصصین دیگر رشته های پزشکی از جمله جراحان گوش و حلق و بینی، جراحان فک و صورت، ارتوپدی، زنان و اطفال و نیز جراحان عمومی همکاری می کنند.

  محدوده­ی این اعمال از تکنیک های ساده مانند دبریدمان و بستن زخم تا گرافتهای پوستی، فلپ ­های پوستی و پوستی عضلانی، استفاده از تیشو اکسپندر،  فلپ­های آزاد پیوند عروق و اعصاب می باشد.

  موارد شایع جراحی ترمیمی ذکر می شود:

  • سوختگی : عبارت است از آسیب پوست به علت 1- گرما 2- الکتریسیته 3- مولد شیمیایی 4- نور 5- سایش

  به طور نادر  نسوج عمیق ترمانند عضلات، عروق و استخوان نیز درجریان سوختگی دچار آسیب می شوند. در سوختگی های کوچک مراقبت از زخم و استفاده از گرافت پوست جهت درمان کافی است ولی در سوختگی های بزرگ و یا وجود ضایعات همراه، بستری کردن بیمار دربیمارستان و همکاری تیم کامل درمان سوختگی لازم است و معمولاً بعد از بهبود زخم های سوختگی، درمان طولانی مدت توسط فیزیوتراپ و جراحی ترمیمی جهت اصلاح عوارض لازم می شود.

  • زخم بستر: در بیمارانی که به مدت طولانی بی حرکت می­باشند ایجاد می شود. علت آن اختلال جریان خونی پوست و عضلات به علت فشار بین برجستگی های استخوانی بدن و بستر بیمار است. با پیشرفت زخم بستر، تاندون ها و استخوان ها نیز ممکن است مبتلا شوند. عدم درمان ممکن است منجر به عوارض خطرناک مانند عفونت مفصل و عفونت خونی شود. درمان معمولاً با مراقبت از زخم و پانسمان و درصورت امکان جراحی و استفاده از فلپ­های پوستی و پوستی عضلانی مناسب می باشد
  • اسکار: عارضه غیرقابل جلوگیری جراحی و یا صدمات پوستی مانند سوختگی است، اسکار ممکن است به مرور زمان بهبود یابد و یا شدید تر شود. درمان اسکار شامل:

  –          استفاده از درمان های موضعی مانند پماد ها و یا صفحه های سیلیکون یا بانداژ فشاری

  –         تزریق کورتیکواستروئید­ها داخل اسکار

  –         درمان های سطحی مانند پیلینگ شیمیایی، درم ابرژن یا لیزر

  –         اعمال جراحی از برداشتن و ترمیم ساده تا استفاده از تیشواکسپندر

  گرچه این درمان ها بهبودی قابل ملاحظه ای ایجاد می کنند اما اسکار هیچگاه به طور کامل حذف نمی شود.

  • شکاف لب و کام : به علت تکامل ناقص لب فوقانی و سقف کام در دوران جنینی ایجاد می شوند که هر کدام ممکن است به تنهایی یا همراه باهم دیده شوند. شدت این ضایعات متفاوت است و ممکن است یک یا دوطرف صورت را شامل شود. اصلاح جراحی ضایعه فوق توانایی خوردن، صحبت کردن و تنفس کودک را به دنبال خواهد داشت.
  • بازسازی پستان: عبارت است از حفظ فرم و اندازه پستان بعد از عمل جراحی سرطان جهت ایجاد تقارن بین دو پستان، ممکن است استفاده از عمل جراحی در طرف مقابل نیز لازم شود