جراحی کوچک کردن شاخک بینی

روش های کوچک کردن شاخکهای بینی

ساختارهای برجسته ایی در داخل بینی تان وجود دارد به نام شاخک بینی که مانند یک توربین در بینی عمل می کنند که وظیفه اصلی آنها تعدیل جریان ها و مرطوب سازی محیط داحلی بینی می باشند. منظور از شاخکهای اصلی در واقع شاخکهای وسطی و پایینی هستند.

یکی از اصلی ترین وظایف شاخکهای بینی گرم کردن هوای تنفس شده قبل از رسیدن به شش ها می باشد. روی شاخکهای بینی میلیون ها مژک قرار دارد که کار این مژک ها حفظ بدن در مفابل آلرژی ها و  عفونت هایی که از طریق راه های تنفس وارد بینی می شود ، می باشند. هر کدام از شاخک از جنس استخوان و بافت نرم تشکیل شده اند از این رو نباید در زمان جراحی بی مهابا حذف شوند.

در گذشته ، روزهای اولیه پس از جراحی زیبایی بینی متوجه خشکی داخل بینی خود می شوید البته همانطور که پزشک جراح آمادگی لازم را بعداز عمل بینی به شما می دهد دلیل خشکی داخل بینی ممکن است به دلیل حذف شاخک های بینی باشد و همچنین احساس سوزش نیز از دیگر عوارض آن می باشد. امروزه جراحان را های مختلفی را برای کاهش گرفتگی بینی بدون بریدن شاخک ها و مژک ها یافته اند.

معمولا یکی از روش هایی که برای کوچک کردن شاخک های بینی استفاده می شود جراحی بینی می باشد که معمولا توسط جراح بینی قابل در مان می باشد. یک جراح متبحر و با مهارت باید کاملا در کوچک کردن شاخک های بینی دقت داشته باشد چنانچه این شاخک های بیش از اندازه کوچک شوند ممکن است داخل بینی خشک شود و  فرد بعد از عمل بینی دچار مشکلات زیادی شود.

بیشتر بدانید :

روش اولی که برای اصلاح مشکل بینی انجام می شود . قسمت کوچکی از شاخک ها بریده می شود. البته این برش باید به اندازه ایی باشد . که مقدار مژک های برداشته شده زیاد نباشد.

روش دوم در اصطلاح جراحی بینی کاهش مخاط شاخکها می باشد . این اصطلاح به این معنی است . که در این روش جراح با ایجاد یک برش ، پوست شاخک ها که موسوم به لایه مخاطی هستند بالا کشیده می شود. و پس از حذف استخوان های اضافی فاصله شاخکها از هم نسبت به تیغه میانی بینی بیشتر می شود. در این روش با حفظ مژک ها کارایی بینی از بین نمی رود.در اصلاح و درمان شاخکهای بینی هدف جراح با حفظ کارایی بینی همواره در اولویت می باشد.

در برخی موارد استفاده از داروهای ضد احتقان بینی ، آنتی هیستامین ها و استروئیدها ، برای رفع مشکل بزرگی شاخک های بینی استفاده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *