طریقه شستشوی بینی بلافاصله بعد از عمل جراحی

بهترین روش شستشو بینی چیست ؟

بعد از عمل بینی یکی از بزرگترین نگرانی ها در بین افرادی است که جراحی بینی انجام می دهند. در دوره بهبودی بعد از عمل شستشوی صورت و داخل بینی با سرم نمکی(نرمال سالین) و استفاده صحیح از پمادهای بعد از عمل بینی بسیار مهم است. زیرا تمیز کردن بینی از عفونت و بوی بد بینی بعد از عمل جلوگیری می کند. به دنبال آن از گرفتگی بینی بعد از عمل در اثر تجمع مخاط و خون خشک شده در بینی نیز پیشگیری می شود.

اهمیت شستشوی بینی بعد از عمل جراحی

بسیاری از افراد هر ساله تحت عمل جراحی بینی قرار می گیرند. برخی از آنها برای بهبود تنفس خود جراحی می کنند. برخی دیگر این کار را برای بهبود ظاهر خود انجام می دهند. اما رعایت دستورالعمل های بهداشتی بعد از عمل در دوره نقاهت نیز به اندازه خود عمل حائز اهمیت است. زیرا مراقبت صحیح در این دوران می تواند بر نتیجه جراحی اثر گذار باشد. یکی از این مراقبت ها شستشو و تمیز نگه داشتن بینی است که فواید بسیاری دارد از جمله :

  • جلوگیری از جمع شدن مخاط و عفونت بعد از عمل بینی
  • رفع گرفتگی بینی و کمک به تنفس بهتر و آسانتر
  • جلوگیری از ایجاد بوی بد بینی بعد از عمل

بعد از عمل از چه زمانی می توانیم بینی خود تمیز کنیم ؟

از لحظه ای که از بیمارستان ترخیص شده و به منزل می آیید می توانید بینی خود را تمیز کنید. ولی در سه هفته اول نمی توانید بینی خود را شستشو دهید. زیرا پس از اتمام عمل جراح بینی یک آتل بینی پلاستیکی یا سیلیکونی را روی بینی قرار داده و آن را پانسمان می کند. گاهی اوقات علاوه بر آتل ممکن است برای چند ساعت در داخل حفره های بینی آتل داخلی یا تامپون بینی هم داشته باشید. به همین دلایل تا برداشتن آتل و پانسمان اجازه شستشوی بینی را ندارید، چون نباید به هیچ عنوان نباید آتل و پانسمان شما خیس شود، ولی می توانید آن را تمیز کنید.

 

جراح بینی اصفهان دکتر بهنام خرمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *