بعد از ضربه به بینی باید چه کاری را انجام بدهیم؟

بعد از ضربه به بینی چه کنیم ؟

در این مقاله، قصد داریم تا در این مورد که بعد از ضربه به بینی چه کنیم ، با شما صحبت کنیم، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اندام های فروانی در بدن انسان ها مشاهده می شود؛ اما اندام هایی که از حساسیت بالایی برخوردار هستند، سر و صورت می باشند. در مثلث خطر صورت، یک عضو بسیار حساس موجود می باشد که همه به زیبایی آن اهمیت می دهند. این عضو حساس بینی نام دارد. این عضو بدن در زیبایی صورت نقش مهمی را ایفا می کند، اما از وظایف مهم دیگر آن، عادی سازی روال تنفس در انسان ها می باشد.

توجه داشته باشید اگر بیمار دچار شکستگی بینی شده باشد و پزشک تشخیص شکستگی بینی را داده باشد باید مراحل درمان را به پزشک واگذار نمایید.


مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :


جراح بینی اصفهان | درمان شکستگی بینی | جراح بینی اصفهان

بعد از ضربه به بینی باید چه کاری را انجام بدهیم؟

زمانی که نشانه هایی از صدمه دیدگی در بینی خود مشاهده کردید، بهتر است راهکارهایی را به کار ببرید که مناسب با موقعیت موجود باشد. شیوه های گفته شده در خصوص این راهکارها بر چهار قسم می باشند که باید به شکل مرحله ای آن ها را انجام بدهید. این مراحل به شرح زیر می باشند:

خونریزی

پس از این که به بینی شما ضربه ای وارد شد و با خونریزی بینی مواجه شدید، باید آرامش خود را همچنان حفظ کنید و برای این که این خونریزی را متوقف نمایید، اقدامات لازم را به انجام برسانید.

به عنوان مرحله اول پس از مشاهده خونریزی، گفتیم که باید در آرامش قرار بگیرید و از دراز کشیدن و تکیه دادن اجتناب نمایید. حالت شما باید به صورت نشسته باشد، در حالی که سر خود را به سمت پایین گرفته اید؛ سرتان باید به گونه ای به سمت پایین باشد که بالاتر از قلب نگه داشته شود. در همین حالت باید مقداری به جلو خم شوید تا خونریزی به درون گلوی شما ریخته نشود.

پس از انجام این مراحل، باید به کمک انگشت شصت و اشاره بخش نرم بینی را به صورت ملایم فشار بدهید بنابراین باید تنفس از راه دهان را انتخاب کنید. پس از انجام این مراحل، باید به کمک انگشت شصت و اشاره بخش نرم بینی را به صورت ملایم فشار بدهید تا با همین حرکت ساده خونریزی را متوقف کنید.

زمانی که ۵ دقیقه از نگهداری بینی شما با انگشت ها گذشت، باید حدود چند ثانیه انگشتان خود را رها کنید و به این عضو حساس استراحت بدهید، سپس دوباره انجام این مرحله را از سر بگیرید. باید تا جایی این کار را ادامه بدهید تا موفق شوید خونریزی خود را بند بیاورید.

پیشگیری و درمان شکستگی بینی | جراح بینی اصفهان

درد

بدیهی است که پس از ضرب دیدگی بینی، مقداری درد را احساس کنید که یکی از علائم خطر آفرین دیگر پس از ضربه دیدن بینی می باشد. در این حالت باید در سریعترین زمان ممکن به مطب پزشک بروید؛ اما اگر درد شدیدتر از حالت های نرمال می باشد، پس باید از داروهای مسکن کمک بگیرید که بدون نسخه، اجازه خرید آن ها را داشته باشید مثل: استامینوفن و ایبوپروفن. پش از مصرف داروها دراز بکشید، در حالتی قرار بگیرید که بینی در نقطه ای بالاتر از قلب قرار بگیرد و یک زاویه عمودی نسبت به قلب داشته باشد.

حتی اگر دقیقا نمی توانید چنین کاری را انجام بدهید، حداقل در حالتی شبیه به آن قرار بگیرید و استراحت کنید تا درد بینی کمی آرام بگیرد.

تورم

اگر در بینی و اطراف آن تورمی را مشاهده کردید، باید کمپرس یخ برای خود مهیا نمایید. این کار را با تکه یخ های متعدد و یک عدد پلاستیک نیز می توانید به انجام برسانید. پس از مهیا کردن کمپرس یخ، باید آن را بر محل دارای تورم بگذارید و چند دقیقه بعد بردارید. دوباره با گذشت چند دقیقه می توانید این مراحل را تکرار کنید.

زمان انجام این اقدامات، نباید هیچ گونه فشاری به بینی شما وارد بیاید، پس باید حواس خود را به خوبی جمع کنید و در طول روز، با فاصله چندین بار دیگر این مراحل را تکرار نمایید.

چه زمانی مراجعه به پزشک داشته باشیم :

اگر علائم ضربه دیدگی بینی شما خفیف بود و به سراغ پزشک نرفتید، باید حتما از راهکارهای گفته شده استفاده کنید. اما اگر باز هم راه به جایی نبردید، باید مراجعه به دکتر جمشیدی را در اولویت قرار بدهید.

جراح بینی اصفهان | شکستگی بینی

نشانه های ضرب دیدگی یا آسیب دیدگی بینی کدامند؟

اگر بینی شما از پیش تحت جراحی قرار نگرفته است که مشکلی نیست؛ اما اگر بینی خود را عمل کرده اید . و با این حال دچار ضرب دیدگی شده است، پس باید نسبت به درمان آن به صورت جدی اقدام کنید. چون بینی جراحی شده نسبت به بینی عادی بسیار حساس تر است.

بنابراین واکنش هایی که از این گونه بینی ها مشاهده می کنید، دارای حساسیت بالاتری خواهد بود. مثلا ضربه و برخوردهای روزمره نیز در بینی جراحی شده بیشتر خود را نشان خواهند داد و امکان ایجاد خونریزی پس از ضربه نیز بالاتر خواهد بود. بنابراین مراجعه به پزشک بسیار مهم می باشد و روند بهبود شما را تسریع می کند.

همچنین علامت های ضرب دیدگی یا آسیب دیدگی بینی به شرح زیر می باشد:

  1. التهاب سطح داخلی و خارجی بینی .
  2. عوض شدن فرم خارجی بینی و پیدا شدن انحراف در آن .
  3. خونریزی داخلی یا خونریزی بیرونی .
  4. ممکن است گودی چشم سیاه شود و در اطراف بینی، کبودی هایی حاصل شود.
  5. عوض شدن حالت تنفسی و ایجاد مشکل در آن .
  6. ممکن است زمانی که دست خود را به بینی می زنید، صداهایی در آن ایجاد شود.
  7. خلط بینی به میزان فراوان تشکیل شود تا جایی که به بیرون بریزد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *