طول عمر روکش های دندان و ایمپلنت دندان چقدر است ؟

عمر روکش های دندان و ایمپلنت

طول عمر روکش ایمپلنت | اندودنتیست‌ها، جراحان دهان و دندانپزشکان عمومی از روکش‌های دندانی (که گاهی کلاهک نامیده می‌شود) در بسیاری از درمان‌های ترمیمی استفاده می‌کنند. روکش به دندان پرشده یا آسیب دیده استحکام می بخشد.
می تواند ناهماهنگی بایت را اصلاح کند و معمولا بعد از درمان ریشه ضروری است. در روش ایمپلنت دندان، اتصال تاج به اباتمنت آخرین مرحله است. روکش های دندان همچنین به طور گسترده برای مشکلات صرفا زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند :

 1. دندان های زرد،
 2. دندان های لکه دار
 3. دندان های خیلی کوچک و دندان های بد شکل.

روکش های دندانی از مواد مختلفی ساخته می شوند که از نظر ظاهری و استحکام متفاوت هستند :

 1.  تمام سرامیک
 2. سرامیکی با پایهرفلز
 3. آلیاژهای طلا
 4. آلیاژهای فلز پایه

Longevity of the implantجراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان |  cover .


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


عمر روکش های دندان و ایمپلنت دندان

دندانپزشک می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید کدام نوع برای شما مناسب است. عواملی که باید در نظر بگیرید عبارتند از :

 1. محل قرارگیری تاج در دهان،
 2. بودجه شما و هرگونه حساسیت به فلز.

هنگامی که بسیاری از دندانپزشکان ترمیم تاج انجام می دهند، از فرآیندی استفاده می کنند که به دو بار مراجعه به مطب نیاز دارد. در اولین ویزیت، دندانپزشک دندان را آماده کرده و برای لابراتوار دندانپزشکی قالب می گیرد. سپس دندانپزشک یک روکش موقت دندان برای بیمار می سازد تا زمان آماده شدن روکش دائمی از آن استفاده کند. برخی از دندانپزشکان تکنولوژی خاصی دارند که به آنها امکان می دهد تاج ها را در یک ویزیت بسازند و قرار دهند.

میزان ماندگاری روکش دندان جلو چقدر است؟

در بیشتر موارد، روکش هایی که از دندان های جلویی محافظت می کنند می توانند تا 15 سال دوام بیاورند. با این حال، اگر به درستی از آنها مراقبت شود، حتی می تواند 25-30 سال دوام بیاورد. برای آشنایی کامل با این مدل روکش ها حتما سری به مقاله “روکش دندان جلو” مراجعه کنید.

عوامل موثر بر طول عمر روکش های دندانی کدامند؟

با دانستن عوامل موثر بر میزان ماندگاری تاج های دندانی، بهتر می توانیم از آن ها مراقبت کنیم و به افزایش طول مفید آن ها امیدوارتر می شویم. برخی از مهمترین عواملی که بر ماندگاری تاج ها تاثیر میگذارند عبارتند از:

 • بهداشت دهان و دندان (اصلی ترین عامل موثر بر طول عمر روکش دندان)
 • عادات غذایی روزانه
 • فشردن یا ساییدن دندان ها به هم
 • نحوه جویدن غذا و چیزهایی که میجوییم
 • دما و میزان اسیدیته چیزهایی که میخوریم
 • موادی که برای ساخت روکش استفاده شده
 • میزان تراش دندان
 • نحوه اتصال روکش
 • متناسب بودن روکش
 • دندانپزشکی که روکش را متصل می کند .

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | Teeth Implant

تاج های دندان چه مدت دوام می آورند؟

روکش های دندان می‌توانند سال‌ها دوام بیاورند، اما برای ماندگاری نامحدود طراحی نشده‌اند. حتی با مراقبت مناسب، بیماران نباید انتظار داشته باشند که روکش های دندان برای چندین دهه بدون مشکل باشند. با این حال، شواهد دلگرم‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد میزان موفقیت بالایی دارد :

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۹ نشان داد که بیش از ۹۰ درصد روکش‌های دندانی طی پنج سال پس از قرار دادن نیازی به درمان ندارند. این مطالعه همچنین نشان داد که ۵۰٪ تا ۸۰٪ از ۱۵ تا ۲۰ سال طول می کشد.

مراقبت های طولانی برای افزایش عمر روکش دندان

ممکن است پس از قرار دادن روکش های دائمی بر روی دندان خود کمی نسبت به غذاها و نوشیدنی ها حساسیت پیدا کنید و با مصرف آنها دچار اذیت شوید. در این هنگام می توانید از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده کنید تا کمی در برابر این درد مقاوم شوید. لازم است به شما بگوییم حتماً اقدامات حیاتی مختلفی را باید رعایت کنید تا علاوه بر سلامت روکش دندان و سلامت لثه ها نیز اطمینان حاصل فرمایید.

چرا که در هنگام پوسیدگی روکش دندان نواحی خط دندان که نزدیک به لثه هست هنوز هم قابل مشاهده هستند و می توانند در معرض پوسیدگی قرار بگیرد. اگر بر روی دندان خود میکشی دائمی نصب کرده اید برای افزایش عمر روکش دندان خویش از جویدن نخ و یا سایر موارد مانند آجیل ها جدا خودداری فرمایید. همچنین توجه فرمایید که حتماً به صورت منظم چکاپ و مراجعه به دندانپزشک خود را انجام دهید.پزشک شما می تواند قبل از وجود هر نوع آسیب ساختار دندان شما را بررسی کرده و پیشگیری های لازم را برای ایجاد هر نوع پوسیدگی و یا خرابی به عمل بیاورد.

یکسری از پیشگیری ها منوط به استفاده از فناوری‌های پیشرفته دندان است به طوری که شما نمیتوانید این عمل را در خانه انجام دهید به همین علت نیاز است به صورت منظم مراجعه به دندان پزشک را فراموش نکنید.

روکش های دندان چگونه کار می کنند؟

موارد بسیار مختلفی برای نصب روکش های دندان وجود دارد. هنگامی که شما بیش از یک دندان را از دست بدهید معمولاً استفاده از پل به شما توصیه میشود. اگر تعادل بین دندان های از دست رفته تان ایجاد نکنید در آینده دچار انواع بیماری های لثه ای و اختلالات مفصل فک می‌شوید.

پل ها معمولاً برای جایگزین شدن دندان های از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرند. این پل ها به دندان های خالی اضافه شده و فضایی را که در دندان ها کشیده شده است را در بر می گیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *