عمل جراحی برای اصلاح انحراف تیغه میانی بینی

اصلاح انحراف تیغه میانی بینی به دلیل اینکه تأثیرات بسیار زیادی بر سلامت و نحوه زندگی افراد می‌گذارد، بحث مهم وحائز اهمیتی درجراحی بینی به شمار می‌آید. تیغه بینی در حالت متعادل باید دروسط بینی قرار بگیرد زمانی که تیغه بینی از جای خود به دلایل مختلف منحرف می شود، این انحراف موجب می شود که فضای آن طرف از حفره بینی را که به طرف آن متمایل شده است را اشغال کند و جلوی عبور هوا را بگیرد.‌

انحراف تیغه میانی بینی (سپتوم) از علل مهم خون ریزی و گرفتگی بینی است. در برخی موارد این انحراف بینی می تواند باعث ایجاد مسایل دیگری از جمله سردرد و عفونت سینوس‌ها گردد. از طرفی دیگر ممکن است، کسی انحراف بینی داشته باشد ولی با مشکل خاصی روبرو نشود.

با عمل جراحی اصلاح انحراف تیغه میانی بینی (سپتوپلاستی) مسایل یاد شده برطرف می گردند.

ساختار اصلی تیغه بینی

تیغه بینی تیغه ای است بسیار نازک که دو حفره بینی را از هم جدا می کند. از لحاظ ساختمانی تیغه بینی دارای ۲ قسمت می باشد قسمت بالایی و پشتی که از استخوان تشکیل شده است و دیگری قسمت جلویی که ساختاری غضروفی دارد.

بروی این دو قسمت یک پوشش مخاطی نازک قرار دارد که از اهمیت به سزایی برخوردار می‌باشد زیرا این پوشش مخاطی در تنظیم درجه حرارت دمی، کیفیت تنفسی و بویایی بینی بسیار مهم می باشد و همچنین از لحاظ خون رسانی به تیغه بینی از اهمیت بالایی برخوردار است.

جراحی اصلاح انحراف تیغه میانی بینی (سپتوپلاستی)

عمل جراحی سپتوپلاستی تحت بی هوشی عمومی انجام می شود، و جراح بینی سعی می کند غضروف و یا استخوانی که باعث انحراف تیغه میانی بینی شده است را صاف نماید. چون انحراف موجود در بینی به خاطر قسمت اضافه‌ای ازغضروف است، بخش‌هایی از آن برداشته می‌شود و سپس باقیمانده آن‌ها دوباره شکل داده می‌شود تا حد ممکن صاف شود. در این جراحی جراح بینی از سوراخ‌های بینی برشی در روی تیغه بینی ایجاد می‌کند تا به قسمتهای اضافی غضروفی برسد. بعد از اینکه قسمت های اضافه غضروف و استخوان بیرون در آورده شد، تیغه بینی یا سپتوم با بخیه در وسط بینی محکم می شود و جراح بینی در خاتمه حفرات بینی را پانسمان می کند. با جراحی سپتوپلاستی افرادی که به علت انحراف سپتوم از خط وسط بینی دچار سر دردهای مزمن، خون ریزی و گرفتگی بینی می شوند، از این مشکلات رهایی پیدا می کنند.

سپتوپلاستی شکل ظاهری بینی را تغییر نمی دهد. اما می توان همزمان با جراحی بینی اقدام به سپتوپلاستی نمود تا مشکل تنفسی بیمار علاوه بر شکل ظاهری بینی نیز بهبود یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *