عوارض شکستگی بینی

بررسی عوارض شکستگی بینی

از جمله عوارضی که ممکن است در نتیجه شکستگی بینی در فرد ایجاد شود شامل انحراف بینی، جمع شدن خون یا هماتوم در تیغه وسط بینی، آسیب و شکستگی غضروف بینی و در موارد شدیدتر مانند تصادفات آسیب به گردن. در ادامه قصد داریم به شرح هر یک از این عوارض پرداخته می شود:

انحراف بینی

یکی از عوارض شکستگی بینی انحراف بینی می باشد. در این شرایط دیواره نازکی که موجب جدا کردن دو مجرای بینی ( تیغه بینی ) از یک طرف در می رود. در نتیجه یکی از مجراهای بینی باریکتر می شود. جهت درمان این عارضه می توان از مصرف دارو جهت رفع و کنترل علائم انحراف بینی بهره جست. اما یکی از موثرترین روش های درمان و اصلاح انحراف بینی جراحی می باشد.

بررسی عوارض شکستگی بینی | جراح بینی اصفهان

جمع شدن خون یا هماتوم در تیغه وسط بینی

گاهی تجمع خون که از آن با نام هماتوم تیغه بینی یاد می شود، می تواند در اثر شکستگی بینی رخ دهد. هماتوم تیغه بینی می تواند به منجر به انسداد هر دو مجرای بینی شود. برای رفع هماتوم تیغه بینی حتما باید به صورت اورژانسی جراح انجام داد تا از آسیب های احتمالی وارد شده به غضروف بینی جلوگیری شود.

شکستگی غضروف

در صورتی بینی به دلیل ضربه های شدید مانند تصادفات رانندگی دچار شکستگی شود، احتمال شکستگی غضروف نیز وجود دارد. بنابراین هنگامی که بینی نیاز به جراحی داشته باشد باید غضروف و استخوان اصلاح شوند.

آسیب به گردن

گاهی شکستگی بینی در نتیجه آسیب های شدید تماسی ( مانند تصادفات رانندگی ) اتفاق می افتد، که می تواند با آسیب به گردن و ستون فقرات گردنی همراه باشد. اگر شدت ضربه به اندازه ای باشد که موجب شکستگی بینی شود می تواند به همان می تواند منجر به آسیب استخوان ناحیه گردن نیز شود. بنابراین در صورتی که مشکوک به آسیب های گردنی هستید نیاز است که سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان|


مطالب پیشنهادی :

روش های اصلاح تیغه بینی

درمان شکستگی بینی

عوارض جانبی راکوتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *