مراقبت ها و غذا خوردن بعد از جراحی فک

غذا خوردن بعد از جراحی فک چگونه خواهد بود؟

در دو روز اول غذا خوردن بعد از جراحی فک : در این مدت رژیم غذایی باید غیر جویدنی باشد. میتوانید غذاهای خیلی نرم بخورید یا غذاها را در مخلوط کن بریزید تا خوب نرم و یکدست شود و سپس بخورید. مهم این است که غذا به جویدن نیاز نداشته باشد. از جمله غذاهایی که میتوانید بخورید فرنی، شله زرد، سوپ، غذاهای کودک، ماست و غیره می باشد. یادتان باشد باید مقدار غذایی که میخورید به اندازه کافی باشد تا بهبودی زخمها با اشکال مواجه نشود.


مطالب پیسنهادی و خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح فک اصفهان :


"جراح

غذا خوردن بعد از جراحی فک

از روز دهم تا روز بیست و یکم (سه هفته بعد از جراحی): در این دوره نیازی نیست فقط مایعات بخورید. میتوانید غذاهای نرمی که نیاز به کمی جویدن دارند را نیز بخورید. از این جمله پوره سیب زمینی، نیمروی همزده، املت، کته و سایر غذاهای نرم هستند. لقمه های کوچک بگیرید. در این زمان جویدن شروع می شود اما هنوز باید مراقب باشید.
از سه هفته تا شش هفته پس از جراحی فک: در این زمان مقدار جویدن را میتوانید بیشتر کنید. با این حال غذاها نباید سفت باشند. لقمه های کوچک بگیرید. اگر گوشت نرم می خورید آن را به قطعات کوچک تقسیم کنید. هر پرس غذایتان باید کم حجم باشد تا ناگهان فشار زیادی بر استخوان فک وارد نشود. دفعات وعده های غذایی را میتوانید بیشتر کنید. در این زمان تا دو سه ماه آتی هنوز عضله های فک در حال انطباق با شرایط جدید هستند و ممکن است زود خسته شوند.

پس از شش هفته: جویدن طبق روال عادی را میتوانید از سر بگیرید. با این حال باید یادتان باشد هنوز فک کامل بهبود نیافته است و هنوز غذاهایتان نباید خیلی سفت باشند. از خوردن غذاهای سفتی مانند پیتزا، سیب، هویج، گوشت سفت و … باید حداقل تا سه ماه پس از جراحی پرهیز کنید.

بعد از عمل جراحی فک چه نکاتی را باید رعایت کنم؟

پس از جراحی فک، دکتر دستورات لازم را به شما می دهد. معمولا این موارد به شما گفته می شود:

  1. سیگار را باید کنار بگذارید.
  2. تا چند روز باید فقط مایعات بخورید و پس از آن به مدت ۴ تا ۶ هفته فقط غذاهای نرم مصرف می کنید و بعد از آن به برنامه غذایی معمولی خود برمی گردید.
  3. بهداشت دهان را طبق دستور پزشک باید رعایت کنید.
  4. از فعالیتهای شدید تا مدتی باید پرهیز کنید.
  5. برای کنترل درد، داروهایی که برایتان تجویز شده را مصرف کنید.
  6. معمولا ظرف یک تا سه هفته به سر کار یا دانشگاه میتوانید برگردید.

چقدر طول می کشد خوب شوم؟

بهبودی ابتدایی فک معمولا شش هفته زمان می برد اما بهبودی کامل حدود دوازده هفته طول خواهد کشید. پس از بهبودی اولیه یعنی حدود شش هفته پس از جراحی، متخصص ارتودنسی صاف و مرتب کردن دندانها با براکت را تمام می کند. کل دوره درمان ارتودنسی از جمله براکت و جراحی فک چند سال ممکن است زمان ببرد. پس از در آوردن براکت، ریتینر (تثبیت کننده ارتودنسی) برای تثبیت موقعیت جدید دندانها لازم است.

شرایط حفظ بهداشت دهان و مسواک زدن پس از جراحی فک چگونه است؟

در این جراحی هم همانند هر زخم دیگری باید مراقب باشید محل زخم همیشه تمیز بماند. معمولا جای زخم جراحی در داخل دهان قرار دارد. باید هر بار که چیزی می خورید دهان خود را با آب بشویید و دندانهایتان را از زمانی که پزشک به شما گفته است مسواک بزنید. در روزهای اول که مجبور هستید وعده های کم حجم بخورید احتمالا دفعات خیلی بیشتری غذا می خورید. یادتان باشد بعد از هر بار غذا خوردن باید دندانهایتان را تمیز کنید.

در هفته اول پس از جراحی دقت کنید هنگام مسواک زدن، موهای مسواک خیلی نزدیک و یا روی براکت و دندانها قرار بگیرد. ممکن است در باز کردن دهان مشکل داشته باشید و هر بار دهانتان را برای مسواک باز می کنید، درد بگیرد. این نباید باعث شود دندانهایتان را تمیز کنید. با این حال تمیز کردن سمتی از دندانها که رو به زبان قرار دارند دشوار خواهد بود.

این وضعیت به مرور بهتر می شود و ظرف یک هفته تا ده روز بعد از جراحی میتوانید بدون مشکل دهان خود را باز کنید. بهتر است در این مدت از مسواکی که سر کوچکی دارد استفاده کنید تا راحت تر باشید.

جراح بینی اصفهان | جراحی فک و درمان مشکلات فک

آیا بعد از عمل جراحی فک دهان خونریزی می کند؟

گاهی اوقات هنگام تمیز کردن دندانها ممکن است دهان خونریزی کند. در یکی دو هفته اول پس از جراحی این کاملا طبیعی است. اما خونریزی باید ظرف چند دقیقه پس از پایان مسواک زدن، برطرف شود.

عمل جراحی فک برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

این جراحی برای کسانی که با براکت یا درمانهای ارتودنسی دیگر نیازهایشان برطرف می شود توصیه نمی شود. همچنین در کسانی که به دلایل پزشکی تحمل جراحی بزرگ را ندارند و در افرادی که هنوز در سن رشد قرار دارند جراحی فک انجام نمی شود.

جراحی دهان، فک و صورت مربوط به چه تخصصی است؟

جراحی مفصل گیجگاهی ‌زیرواره‌ایفلوشیپ های جراحی فک و صورت یکی از تخصص های ده گانه در دندانپزشکی است. این تخصص شامل تشخیص و درمان بیماری ها، صدمات و نقایص مربوط به هر دو جنبه کاربردی و زیبایی شناختی اعم از بافت سخت و نرم در سر و گردن است . دامنه این تخصص بسیار وسیع است. وسعت این تخصص از کشیدن دندان تا درمان شکستگی های پیچیده ی صورت می باشد. این نوع جراحی هم در بیمارستان های خصوصی صورت می گیرد و هم در بیمارستان دولتی جراحی فک و صورت.

متخصصین جراحی فک و صورت قادر هستند با توجه به نوع ترومای ایجاد شده در صورت یا دهان یا فک محل آسیب را جراحی و اصلاح کنند. در این جراحی برش هایی به وسیله جراح در استخوان های فک زده می شود و پس از قرار دادن آنها در وضعیت صحیح هیچ اثر و جای زخمی از خود به جا نمی گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *