چارچوب انجام فعالیت ورزشی بعد از رینوپلاستی

ورزش بعد از عمل بینی

فعالیت ورزشی | وقتی عمل بینی انجام می دهید ، اندکی درد و تورم بعد از جراحی ، کاملاً طبیعی و قابل انتظار خواهد بود ولی آنچه که ممکن است از آن بی اطلاع باشید این است که به عنوان بخشی از ریکاوری عمل تان ، فاصله گرفتن از ورزش برای مدتی کوتاه ، با هدف دستیابی بدن به بهبود کافی ، امری الزامی تلقی می شود.

در خصوص علت نیاز به فاصله گرفتن از ورزش بعد از عمل بینی ، زمان از سر گیری ورزش بعد از جراحی بینی و آنچه در زمان انجام فعالیت های ورزشی با هدف مراقبت از بینی تازه جراحی شده تان باید رعایت کنید ، آمده است. با مطالعه این توصیه های مفید می توانید هم از بینی تان مراقبت لازم را به عمل آورید و هم از انجام فعالیت های ورزشی در قالب یک چارچوب صحیح لذت ببرید.

قبل از شروع به توضیح درباره ورزش بعد از عمل بینی ، بهتر است اطلاعات کلی درباره جراحی به دست آوریم. جراحی زیبایی دماغ ، فرایندی برای تغییر شکل ، اندازه و زاویه بینی بوده و اغلب تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. پزشک در خصوص نوع بیهوشی متناسب با دامنه جراحی و شرایط بیمار در طول جلسه مشاوره ، با بیمار خود گفتگو می کند.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان 
 | چارچوب انجام فعالیت ورزشی بعد از رینوپلاستی

 


مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :


برنامه زمانی ورزش بعد از عمل بینی

یک هفته بعد

در این مدت باید بیشتر از هر زمان دیگری استراحت کنید. کاری بیشتر از پیاده روی در خانه، آن هم به مدت حداکثر بیست دقیقه انجام ندهید. پیاده روی گردش خون را افزایش می دهد، همین موضوع ریسک لخته شدن خون را بالا می برد و در بهبودی مانع ایجاد می کند. زمانی که احساس نفس تنگی یا بی حالی کردید دست از کار بکشید، این یکی از نشانه های بالا رفتن ضربان قلب است که شما را در خطر خونریزی قرار می دهد. تمرکز شما در هفت روز اول باید روی بهبود درد، تورم و کبودی باشد.

هفته دوم تا چهارم

در این نقطه اسپلینت و بخیه ها کشیده شده اند. می توانید به تدریج مدت پیاده روی خود را بیشتر کنید و به آن ورزش های خیلی سبک که برای انجام آن ها نیازی به تماس با دیگران نیست را اضافه کنید. تمرینات قدرتی نیز تا زمانی که باعث گرفتگی عضلات نشوند مجاز می باشند.

از فعالیت هایی مثل دوچرخه سواری پرهیز کنید، چون احتمال دارد زمین بخورید و به بینی آسیب بزنید. ورزش هایی مثل یوگا مناسب تر هستند، البته تا وقتی که سر را بیش از حد خم نکنید. در طی این مدت همچنان احتمال اینکه ضربان قلب بالا برود و خون به سمت سر جریان پیدا کند هست. علاوه بر این دماغ هنوز به لمس و ضربه حساس است.

جراح بینی اصفهان | جراحی بینی می توان ورزش

ورزش بعد از عمل بینی در هفته چهارم تا ششم

پس از یک ماه، مشکلی ندارد اگر زمان و شدت فعالیت ها را زیاد کنید. اگر تا الان در خانه تمرین می کردید، می توانید به باشگاه برگردید. اما مراقب باشید به کسی برخورد نکنید و زمین نخورید. در نظر داشته باشید نباید وضع جدید خود را با پیش از زمانی که تحت عمل رینوپلاستی قرار بگیرید مقایسه کنید و تنها باید هشتاد درصد قدرت خود را استفاده کنید. در صورتی که زخم ها کاملا خوب شده باشند، می توانید به سراغ شنا کردن نیز بروید.

هفته ششم به بعد

برای اغلب افراد، حدود یک ماه و چهارده روز طول می کشد تا تمامی بافت های ساختاری بهم بچسبند. با اینکه دیگر خطری تهدیدتان نمی کند، ولی باز هم فقط با دستور پزشک می توانید به ورزش هایی بپردازید که نیازمند تماس با دیگر بازیکنان هستند. توجه داشته باشید طی نکردن دوره نقاهت به صورت کامل می تواند نتیجه عکس داشته باشد. شاید بی حرکت بودن و عدم انجام ورزش بعد از عمل بینی شما را عصبی کند، اما مطمئن باشید از نتیجه آن پشیمان نخواهید شد.

این نکات در مورد ورزش بعد از عمل بینی به یاد داشته باشید :

  1. ممکن است دروه ریکاوری همه افراد با همدیگر یکسان نباشد ؛ بنابراین برای تعین زمان مناسب جهت آغاز فعالیت های ورزشی حتما به شرایط بدن خود توجه نموده و با جراح بینی تان مشورت نمایید.
  2. دست کم 6 هفته طول می کشد تا بافت ها به یک بهبودی نسبی برسند. پس پیش از این زمتان بهترست فعالیت ورزشی تان را به پیاده روی محدود کنید.
  3. دقت داشته باشید که بعد از اجازه جراح بینی برای شروعتمرینات ورزشی ، با توجه به این که مدتی از انجام این چنین فعالیت ها دور مانده اید ، نباید یک دفعه تمرینات پر فشار را از سر بگیرید ؛ بلکه لازم است کم کم بدن را به فشارهای نشای زا ورزش عادت دهید تا واکنش ناخوشایندی را نسب به این اعمال بروز ندهد.

چرا باید از ورزش بعد از عمل بینی اجتناب کنیم ؟

دلایل متعددی وجود دارد که اجتناب از ورزش بعد از جراحی بینی برای مدت مشخصی را به امری الزامی تبدیل می کند. در روزهای اولیه بعد از جراحی ، بینی شما متورم است و درد را تجربه می کنید. بعلاوه با توجه به اینکه بینی شما گچ گرفته شده است ، تنفس از راه بینی برایتان دشوار است. اگر یکی از انواع جراحی با استفاده از غضروف دنده استفاده شده باشد ، همین امر نیز بر روی توانایی شما در ورزش کردن تاثیر گذار خواهد بود.

هر چند برداشت غضروف در طول جراحی ، فرایند چندان تهاجمی محسوب نمی شود و تنها یک برش کوچک 2 الی 3 سانتی متری در زیر سینه ایجاد می شود ولی همین برش کوچک می تواند دشواری را در تنفس برای چند هفته تا زمان بهبود ناحیه ، برای شما ایجاد کرده و همین امر ، فعالیت ورزشی بعد از عمل بینی را تا زمان بهبود ، محدود می کند. اینکه دقیقاً تا چه مدت باید برای از سر گیری فعالیت ورزشی بعد از جراحی بینی دست نگه دارید ، بر حسب نوع ورزش ، دامنه جراحی و ویژگی های بدن هر بیمار متفاوت می باشد.

جراح بینی اصفهان | ورزش و جراحی بینی

 از بینی جدیدتان مراقبت کنید .

سپری شدن دوره بهبود ، بدون آسیب دیدگی بینی برای شما و پزشک ، یک دغدغه محسوب می شود. شاید اینطور تصور کنید که این نگرانی به این معنی است . که در طول دوره بهبود ، باید به طور کامل از ورزش بعد از عمل بینی ، استعفا دهید و فقط استراحت کنید.

جراح بینی اصفهان شرح می دهد که ورزش بعد از جراحی بینی ، مادامی که فشار خون شما بالا نرود . ضربه یا فشاری به بینی وارد نشود و حرکاتی که در آن خم شدن سر اتفاق می افتد وجود نداشته باشد ، بلامانع است. ورزش های سبک مانند پیاده روی در فواصل زمانی و مسافتی کوتاه ، می تواند به گردش خون متعادل شما کمک کرده و از بروز مشکلاتی از قبیل یبوست یا لخته شدن خون جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *