راه درمانی فکین نامتقارن

چه راه حلی برای فکین نامتقارن هست؟

یکی از مشکلاتی که می‌تواند از جهات مختلف روی زندگی فرد تأثیرگذار باشد مشکلات مربوط به صورت و فک، از جمله فکین نامتقارن می‌باشد. چرا که به علت در دید بودن و تأثیر فراوان در ظاهر بر روی اعتماد بنفس فرد نیز تأثیر بسزایی دارد. از شایع ترین مشکلات فک و صورت می‌توان به نامتقارن بودن فک اشاره کرد که هر ساله شاهد مراجعان مختلفی با چنین مشکلاتی هستیم.

اما مشکل فکین نامتقارن چگونه ایجاد می‌شود؟ تشخیص آن به چه نحوی است؟ آیا فکین نامتقارن درمان می‌شود؟


آشنایی با سایر مطالب مفید و خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :


جراح بینی اصفهان | کج شدن فک پایین

علائم و نشانه های فکین نامتقارن چیست؟

علائم اینکه شما دارای فکین نامتقارن می باشید، اغلب شبیه دیگر مشکلات هم هست. شامل :

  1. درد شقیقه ها
  2. درد فکین در نواحی مفاصل فک
  3. صدا دادن فک
  4. سفتی فک
  5. درد سرشانه و پشت
  6. صداهایی در گوش

دلایل نامتقارن بودن فکین

چه راه حلی برای فکین نامتقارن هست؟ دلایل مختلفی وجود دارند که باعث می‌شوند صورت و فک شما به شکل نامتقارنی قرار داشته باشند که در بخش زیر به ذکر مهمترین آن‌ها پرداخته‌ایم:

ضربات فیزیکی

بعضاً ممکن است که شما در دوران کودکی یا نوجوانی خود متحمل ضربات اتفاقی به صورت یا فک خود بوده باشید که در آن زمان برای شما آنچنان مهم نبوده‌اند، اما ممکن است همان ضربات علل مشکلات فکین نامتقارن و نامتقارن بودن صورت شما باشند. همچنین مشکلات بوجود آمده در جراحی‌های عمیق نیز می‌تواند منشأ این مشکلات باشد.

درمان دندانپزشکی

چه راه حلی برای فکین نامتقارن هست؟ بعضی اوقات ممکن است که شما برای حل مشکل دندان خود به دندانپزشک مراجعه کرده باشید و برای مثال از پروتز دندان استفاده کرده‌اید یا روکش‌های دندانی گذاشته‌اید که ممکن است کانتورینگ صورت را تغییر دهند. همچنین کشیدن دندانی که به سختی از جای خود خارج شود ممکن است ظاهر عضلات یک طرف صورت را تغییر دهد.

افزایش سن

بر اساس مطالعاتی که متخصصان این حوزه داشته‌اند به احتمال زیاد می‌توان گفت که بین افزایش سن و عدم تقارن صورت و مشکل فکین نامتقارن ارتباط مشخصی وجود دارد و این اختلال بخشی طبیعی از پیری نیز می‌باشد. دلیل آن هم مشخص است، استخوان‌های فک و صورت در زمان بلوغ رشد خود را متوقف می‌کنند اما با گذر سن شما همچنان غضروف‌هایتان رشد دارند که در نتیجه باعث می‌شود گوش و بینی فرد در حال رشد باشد. این رشد بی رویه منجر به تغییر در شکل ظاهری صورت می‌شود.

مشکلات ژنتیکی

بعضی از مواقع وجود دارند که علل اصلی مشکلات فک و صورت شما از پایه و اساس می‌باشد و در اصل به ژنتیک شما مربوط است. در این شما باید مشغول به مشورت با متخصصین حرفه‌ای شوید تا اگر آن‌ها صلاح دیدند به فکر عمل و جراحی باشید. البته باید قبل از تصمیم گیری عجولانه با انجام تست‌های مختلف از صحت این موضوع مطمئن شوید.

برای مثال بعضاً افرادی که دارای ویژگی‌های فکین نامتقارن و عدم تقارن صورت هستند، ممکن است متوجه شوند که سایر اعضای خانواده آن‌ها نیز دارای چنین ویژگی‌ها هستند. البته درصد بیشتری از مواقع ویژگی های نامتقارن ژنتیکی دلیلی برای نگرانی نمی باشند و تنها برخی از شرایط ژنتیکی مانند شکاف لب و کام ممکن است باعث عدم تقارن صورت شوند.

جراح فک اصفهان | جراح فک اصفهان

تشخیص و درمان فکین نامتقارن

چه راه حلی برای فکین نامتقارن هست؟ شما برای تشخیص مشکل فکین نامتقارن نیازمند مراجعه به متخصص ارتودنسی هستید. برای اینکه متخصص ارتودنسی به یک نتیجه واضح و دقیق از معاینه بیمار برسد نیاز است که هم خارج دهان و هم محیط داخل دهان را مورد بررسی قرار دهد. نمای روبروی صورت در ارزیابی‌های مربوط به محیط خارج دهان حائز اهمیت است.

در مورد معاینات داخل دهان نیز میدلاین دندان و صورت باید دارای تناسب با یکدیگر باشند در غیر اینصورت عدم تقارن فک پایین قابل تشخیص خواهد بود. پس از تشخیص وجود مشکل فکین نامتقارن حال وقت آن است که با مشورت متخصص اقدام به درمان آن کنید.

جراحی فک نامتقارن

برای فک نامتقارن درمان هایی هست که با جراحی می توان ترمیم شان کرد. از جمله :

  • استئوتومی فکی

در این جراحی که برای فک بالا انجام می شود، اپن بایت و یا کراس بایت درمان می شوند. فک بالا و دندان ها به سمت جلو حرکت می کنند، در نتیجه فک پایین و دندان ها درست می شوند.

  • استئوتومی فک پایین

این جراحی مشکلاتی مثل اوربایت و جلوزدن فک پایین را درمان می کند. جراح در پشت دهان یک برشی ایجاد می کند تا فک پایین به جلو و عقب حرکت داشته باشد.

  • جنیوپلاستی

این جراحی برای فیکس کردن چانه کوچک یا کج انجام می شود. چانه و فک دوباره با برشی در استخوان چانه در جلوی فک، بازسازی می شوند.

  • سیم کشی فک

سیم کشی فک برای تغییر جای فک به جای درستش انجام می شود. یا اینکه در موارد شکستگی از فک حمایت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *