لزوم و مراحل انجام جراحی فک

لزوم انجام جراحی فک

مال اکلوژن می تواند عملکرد فک را دچار مشکل کرده و درجویدن غذا برای فرد اختلال ایجاد کند. در صورتی که تماس کافی بین دندان های بالا و پایین وجود نداشته باشد، آسیاب کردن غذا به مقدار کافی در دهان انجام نمی شود. این شرایط می تواند تاثیر منفی بر فرآیند هضم غذا و سلامت کلی بدن فرد داشته باشد. علاوه بر این، تجمع بیش از حد دندان ها در دهان می تواند باعث انباشته شدن مواد غذایی و سخت شدن حفظ و مراقبت از سلامت دهان شود و به این ترتیب احتمال  پوسیدگی دندان ها بیشتر شده یا بیمار بیشتر به بیماری لثه مبتلا می شود. درمان پوسیدگی دندان باید سریعا صورت گیرد تا از دندان پوسیده دندانهای دیگر دچار آسیب نشوند. به خاطر دچار بودن فرد به مال اکلوژن، دندان ها احتمالاً سریع تر از حالت عادی از بین می روند و طول عمر ابزارهای مصنوعی استفاده شده در دهان بطور مشخص کاهش پیدا می کند.

مال اکلوژن شدید اسکلتی در نتیجه وضعیت نامناسب فک از نظر اندازه و موقعیت همچنین می تواند باعث ایجاد مشکلات شدید برای فرد شود. برای مثال، فک پایین بسیار کوچک می تواند باعث خرناس کشیدن و وقفه تنفسی در هنگام خواب شود و این شرایط می تواند بسیاری مشکلات دیگر را نیز در ادامه برای فرد به همراه داشته باشد. در مواردی که لب بالا کوتاه بوده و استخوان اضافی بطور عمودی در فک بالا وجود داشته باشد، لب ها معمولاً بدون تلاش برای بستن آنها باز می مانند و دلیل این موضوع اضافه بودن یک سوم پایینی صورت است. در نتیجه، این شرایط می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان با تشدید مشکل شود و باید اقدامی جهت رفع بوی بد دهان انجام دهید. علاوه بر این، مال اکلوژن مکرر می تواند تاثیرات منفی شدید بر وضعیت صحبت کردن فرد داشته و اغلب با درد در ناحیه مفصل فک همراه باشد.

در نهایت باید گفت که قرار گیری نامناسب دندان ها بر روی یکدیگر و وضعیت فک می تواند ارتفاع یک سوم پایین صورت را به میزان زیاد مشخص نماید و به این ترتیب بر شرایط ظاهری صورت نیز تاثیر دارد. صورت کوژ یا محدب باعث شرایطی به نام «چهره پرنده ای» و صورت کاو یا مقعر باعث شرایطی به نام «چهره بالغ» می شود و هر دوی این شرایط مشکلات زیبایی برای فرد ایجاد می کند و به این ترتیب می تواند شرایط اجتماعی فرد را در صورت درمان نشدن با خدشه زیاد روبرو نماید.

مراحل انجام جراحی فک

درمان ارتودنسی برای تکمیل شدن به حدود دو سال زمان نیاز دارد. این دوره درمان بسیار خاص بوده و از چندین مرحله تشکیل شده است که یکی از آنها جراحی ارتوگناتیک است. هنگامی که این فرآیند شروع شود، به ندرت امکان برگشت نتایج درمان به حالت اولیه یا تغییر الگوی درمان به روش های غیر جراحی وجود دارد. به همین خاطر بطور جدی به بیمار پیشنهاد می شود طرح درمان اولیه خود را پس از شروع تکمیل نماید. بیماری که تصمیم گرفته از روش درمانی ارتوگناتیک استفاده نماید، می بایست درک مناسب از پیچیدگی جراحی زیبایی فک و صورت و مدت زمان لازم برای انجام آن داشته باشد. بنابراین، فقط ترکیبی از همکاری بیمار و اراده وی می تواند به پزشک در این رابطه کمک کرده و دستیابی به نتایج درمانی مورد نظر و ایجاد ویژگی های مورد نیاز صورت را امکان پذیر نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *