مدیریت درد بعد از رینوپلاستی

مدیریت درد بعد از عمل بینی با مسکن

مدیریت درد بعد از رینوپلاستی | کسانی که می‌خواهند عمل بینی را انجام دهند، باید در جلسه مشاوره تمامی سؤالات خود را از متخصص پرسیده و از طرف دیگر جراح نیز باید نکات مراقبتی قبل و بعد از عمل را با جزئیات برای آن‌ها توضیح دهد تا نتیجه عمل از دست نرفته و عارضه خطرناکی برای فرد متقاضی بروز نکند. برای مثال یکی از موضوعات مهم که باید در جلسه مشاوره پیرامون آن صحبت کرد، دارو و مسکن مجاز بعد از عمل بینی است. به هر حال از آنجایی که بافت بینی دستکاری شده است، بعد از اتمام جراحی و با از بین رفتن اثر ماده بیهوشی از بدن، کم کم درد آغاز می‌شود. در این زمان است که فرد متقاضی به سراغ مصرف مسکن بعد از جراحی بینی می‌رود.

اما به نظر شما آیا مجاز به مصرف هر نوع دارویی بعد از عمل رینوپلاستی هستیم؟ این مطلب را از دست ندهید چرا که باید بدانید تداخلات دارویی و دارو‌های غیرمجاز چگونه می‌تواند نتیجه عمل و سلامتی شما را به خطر بیندازند.


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | داروهای بعد از جراحی بینی

لیست دارو‌های غیر مجاز بعد از عمل بینی

چه داروهایی بعد از عمل بینی نباید مصرف کرد؟ در جریان جراحی رینوپلاستی، بافت و ساختار داخلی بینی شما دستکاری می‌شود. از آنجایی که عمل جراحی بر روی بینی انجام شده است، بنابراین شما نمی‌توانید سر خود، هر نوع دارویی را مصرف کنید. حتی اگر بیماری زمینه‌ای دارید، قبل از عمل زیبایی بینی باید این موضوع را با متخصص در میان بگذارید تا پزشک مطمئن ‌شود که مصرف این دارو‌ها باعث بروز مشکلاتی همانند خونریزی، التهاب شدید و کبودی در بینی شما نمی‌شود. به طور کلی مصرف دارو‌های زیر بعد از عمل بینی و ممنوع است:

داروهایی که نباید بعد عمل بینی مصرف کرد .

همانطور که گفته شد، بعد از جراحی بینی شما دچار درد در ناحیه بینی می‌شوید. آستانه تحمل برخی از افراد به شدت پایین است بنابراین حتی کمترین درد را نمی‌توانند تحمل کنند و سریعاً به سراغ مسکن‌ها می‌روند. اما برای درد بعد از عمل بینی چه باید کرد؟ در ابتدا لازم است بدانید این درد چند روز بیشتر دوام نداشته و به زودی برطرف می‌گردد. بنابراین اگر بتوانید شرایط را تحمل کرده و دارو مصرف نکنید، به نفع شما خواهد بود. اما در صورتی که نمی‌توانید این درد را تحمل کنید، تنها مجاز مصرف مسکن‌هایی هستید که متخصص برای شما در نظر گرفته است. مسکن بعد از عمل بینی همانند ایبوپروفن و ناپروکسین به دلیل اینکه باعث کبودی و خون‌ریزی می‌شوند، ممنوع هستند.

مصرف پیروکسیکام

یکی از دارو‌هایی که می‌تواند برای کنترل التهاب و درد بینی بعد از عمل مورد استفاده قرار گیرد، پیروکسیکام نام دارد اما به هیچ عنوان نباید به سراغ این دارو بعد از عمل بینی بروید چون تداخلات دارویی از یک سو و از طرف دیگر تأثیر منفی این دارو بر روی بهبود زخم‌ها باعث می‌شود عوارض جراحی بینی برای شما تشدید گردد.

دارو‌های رقیق کننده خون

بعد از جراحی بینی شما نباید دارو‌ها و خوراکی‌هایی را مصرف کنید که رقت خون شما را بالا می‌برند چون اگر خون شما رقیق گردد، احتمال خونریزی در محل زخم‌ها افزایش پیدا می‌کند. حتی قرص‌های حاوی ویتأمین E را نباید مصرف کنید. بنابراین مصرف دارو‌های رقیق‌کننده مانند آسپیرین و وارفارین بعد از عمل رینوپلاستی ممنوع است. اگر بنا به دلایلی همانند ابتلا به برخی از بیماری‌ها مجبور هستید این دارو‌ها را مصرف کنید، قبل از عمل رینوپلاستی موضوع را با متخصص در میان بگذارید تا تمهیدات لازم انجام گیرد.

مصرف ایزوترتینوئین

افرادی که مبتلا به پوست چرب و جوش‌دار هستند، از این دارو برای کنترل جوش صورت استفاده می‌کنند. اما شما باید بدانید که به صورت موقت باید مصرف این دارو را بعد از عمل بینی کنار بگذارید. حتی ممکن است متخصص از شما بخواهد حداقل یکسال این دارو را ترک کنید چرا که عوارض خطرناکی برای شما داشته و حتی می‌تواند با دارو‌های دیگر تأثیرات تداخلی داشته باشد. در این میان، خطرات جدی شما را تهدید خواهد کرد.

مصرف قرص خواب بعد از عمل بینی

خوردن قرص خواب بعد از عمل بینی چه مشکلاتی ایجاد می کند؟ همان گونه که می‌دانید بعد از جراحی بینی فرد باید کمترین میزان تحرک را داشته باشد که این شرایط باید تا دو هفته ادامه پیدا کند. شاید برخی از افراد تصمیم بگیرند که داروی خواب‌آور مصرف‌ کنند تا دوره نقاهت را بیشتر به استراحت پرداخته و درد برای آن‌ها غیر قابل تحمل نباشد. برای این کار بهتر است حتماً با متخصص خود صحبت داشته باشید. به هیچ عنوان نباید سرخود نسبت به مصرف دارو‌های خواب‌آور اقدام نکنید چون در اغلب موارد مسکن‌هایی که برای شما تجویز می‌شود، اثر خواب‌آور را دارد و مشکلات بی‌خوابی شما نیز برطرف می‌گردد.

از طرف دیگر اگر شما در رژیم غذایی خود از موادی حاوی کافئین استفاده نکرده و از طرف دیگر وسایلی همانند گوشی و لپ تاپ را از خود دور کنید، مسلماً اختلالات خواب شما بعد از جراحی بینی بهتر خواهد شد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای مصرف قرص خواب بعد از عمل رینوپلاستی حتماً وضعیت خواب خود را با متخصص در میان بگذارید تا در صورت صلاح‌دید، قرص‌ خواب را برای شما تجویز کند.

رایج ترین داروها قبل از جراحی بینی | جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان |

بهترین مسکن بعد از عمل رینوپلاستی

همان طور که گفته شد، بعد از جراحی بینی شما تنها مجاز به مصرف مسکن‌هایی هستید که متخصص برای شما تجویز کرده است. متخصص از شما می‌خواهد استأمینوفن یا استأمینوفن کدئین را مصرف کنید چرا که این قبیل مسکن‌ها عارضه‌ای برای شما ایجاد نمی‌کنند. حتی ممکن است متخصص از شما بخواهد در صورت تشدید درد، به سراغ شیاف بروید. شاید بعضی از افراد تصمیم بگیرند که ژلوفن مصرف کنند. متخصص از شما می‌خواهد تا جایی که امکان دارد درد را با استأمینوفن کنترل نمایید ولی در صورتی که درد تشدید شد، می‌توانید به سراغ ژلوفن بروید.

شدت درد بعد از عمل رینوپلاستی چقدر است؟

شاید زمانی که در مورد درد بعد از جراحی بینی صحبت می‌کنیم . یک نگرانی برای افراد متقاضی ایجاد شده و تصور کنند که بعد از برطرف شدن اثر بیهوشی، درد بسیار شدیدی برای آن‌ها ایجاد خواهد شد . و همین موضوع ترس بی‌دلیل را برای آن‌ها به همراه می‌آورد. اما لازم است بدانید . که این درد به اندازه‌ای نیست که نتوان تحمل کرد مگر این که آستانه تحمل بسیار پایینی داشته باشید . که خوشبختانه با استفاده از مسکن‌های تجویز شده توسط متخصص به راحتی می‌توان درد را کنترل کرد. بنابراین استرس بی‌دلیل به خود راه ندهید و اجازه دهید . متخصص براساس وضعیت سلامتی شما، دارو‌های مجاز را توصیه کند.

میزان مصرف مسکن بعد از جراحی بینی

اشتباهی که برخی از افراد متقاضی مرتکب می‌شوند این است که با شروع کمترین درد، سریعا به سراغ مصرف مسکن ‌می‌روند. به طور کلی هیچ انسان عاقلی در طول زندگی خود نباید این کار را انجام دهد چون مسکن‌ها عوارضی را برای بدن به همراه خواهند داشت. از طرفی دیگر با مصرف بی‌رویه مسکن، بدن خود را به این قبیل دارو‌ها عادت داده و از این به بعد برای کنترل درد، این مسکن‌ها اثربخش نخواهند بود.

پس شما باید به سراغ مسکن‌های قوی‌تر بروید. فراموش نکنید . که زیاده‌روی در مصرف مسکن‌ها می‌تواند خطر ابتلا به سکته قلبی و بیماری‌های گوارشی را به همراه داشته . بنابراین تنها زمانی که دچار درد شدید می‌شوید به سراغ مسکن بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *