مراقبت های لازم بعد از انجام جراحی فک و دندان

جراحی دندان چگونه انجام می شود؟

مراقبت بعد از جراحی دندان | بدیهی است که دندانی را که نمی توان و نباید آن را نگهداری کرد کشیده (Extract) می شود. اما اینکه دندانی کاندید کشیده شدن است یا به دلیل عمق پوسیدگی و تخریب آن است که احتمال موفقیت درمان روی آن را کاهش می دهد و یا اینکه به دلیل قرارگیری و رشد آن در موقعیتی نامناسب است که به صورت تهدیدی برای عملکرد صحیح سایر دندان ها در می آید. خصوصا در مورد دندان های نیش نهفته (کانین) و یا دندان عقل، ما با چنین وضعیتی روبه رو هستیم.

اما وقتی تاج دندان به طور کلی تخریب شده و یا اینکه اساسا نهفته در زیر لثه است برای خارج کردن آن دندانپزشک باید ابتدا لثه بیمار را در چند جهت بشکافد و پس از آن دندان را از فک خارج نموده و سپس محل جراحی را بخیه کند که به این فرآیند جراحی دندان می گویند.

در این عمل دندانپزشک پس از تزریق بی حسی عمیق لثه بیمار را تیغ مخصوص (تیغ بیستوری) از دو یا سه طرف شکاف می دهد تا به سطوح مختلف دندان برسد. بعد از طریق ابزاری به نام الواتور اتصال دندان را با بافت های اطراف و استخوان کاهش می دهد و نهایتا دندان را از فک جدا نموده و محل لثه را با چند بخیه به منظور کاهش خونریزی مسدود می کنند. در برخی موارد دندانپزشک مجبور است قبل از خارج کردن دندان آن را درون لثه برش داده و به دو قسمت تقسیم کند و بعد آن را از فک جدا کند.


مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :

 جراح بینی اصفهان | . مراقبت های لازم بعد از انجام جراحی فک و دندان

مراقبت های لازم بعد از انجام جراحی دهان و دندان

مراقبت بعد از جراحی دندان | به دلایل بسیاری، جراحی دندان، مشابه انجام عمل جراحی در هر نقطه‌ی دیگر از بدن است. حتی اگر بیهوشی کامل دریافت نکنید، نوعی از بیهوشی را دریافت می‌کنید که لااقل کل دهان شما را بی‌حس می‌کند. همچنین، پزشک جراح فک شما توصیه‌هایی را جهت مراقبت بعد از جراحی دندان ارائه می‌کند که بهبود شما را در زودترین زمان ممکن ساخته و به حداقل ساختن مسائل و عوارض مرتبط با جراحی، کمک می‌کند. این توصیه‌ها و دستورات، به منظور هر چه راحت‌تر کردن مدت زمان بهبودی است.

کنترل خون‌ریزی و تورم

خون‌ریزی پس از انجام عمل جراحی در دهان شایع و مورد انتظار است، خواه جراحی را برای کشیدن دندان عقل و یا دندان عادی انجام دهید. مقدار خونی که مشاهده می‌کنید، ممکن است هشداردهنده باشد، اما معمولاً مقدار زیاد خون به این دلیل است که خون با بزاق ترکیب شده و حجم آن از چیزی که واقعاً هست بیشتر به نظر می‌رسد.

برای کنترل یا حداقل کردن میزان خون‌ریزی پس از جراحی، کارهای متعددی می‌توانید انجام دهید. در بیشتر مواقع جراح پیش از انجام جراحی، چند قطعه پانسمانی به شما می‌دهد تا پس از جراحی، در محل قرار داده و فشار دهید. غالباً توصیه می‌شود که این گاز را چند ساعت پس از جراحی در محل نگه داشته و در صورت خیس شدن، تقریباً هر سی دقیقه آن را عوض کنید.

تورم نیز معمولاً پس از اعمال جراحی دهانی اتفاق می‌افتد و می‌توانید آن را با بالا نگه داشتن سر خود تا حد امکان، کنترل کنید. زمان خواب، چند بالش زیر سر خود گذاشته و سعی کنید تا آنجا که می‌شود، دراز نکشید. قرار دادن کمپرس سرد بر روی محل تورم نیز به کاستن آن کمک می‌کند. اگر کمپرس سرد را در روز جراحی استفاده کنید، بیشترین سود را از آن خواهید برد.

بهتر است چه چیزهایی بخورید و چه چیزهایی نخورید؟

احتمالاً نیاز خواهید داشت تا رژیم غذایی خود را برای چند روز پس از عمل جراحی، تنظیم کنید. تلاش برای خوردن غذاهای ترد یا حتی هر نوع غذای جامد در یکی دو روز بعد از عمل جراحی بسیار دشوار خواهد بود. سعی کنید از غذاهای کاملاً مایع مانند میلک شیک‌ها و اسموتی‌ها و غذاهای نرم مانند پنیر خامه‌ای، لوبیای کاملاً پخته شده و پودینگ و غذاهای نیمه نرم مانند پاستای پخته شده و تخم مرغ استفاده کنید.

می‌توان انتظار داشت که یک هفته پس از عمل، به رژیم عادی خود بازگردید. اما ممکن است بخواهید تا مدتی همچنان از غذاهای ادویه‌دار یا خیلی اسیدی پرهیز کنید. معمولاً توصیه می‌شود که بلافاصله بعد از عمل از خوردن الکل بپرهیزید.

جراح فک اصفهان | مراقبت ها و غذا خوردن بعد از جراحی فک

مراقب فشارهای وارده باشید .

باید از برخی فعالیت‌هایی که باعث ایجاد فشار منفی در دهان شما می‌شوند، بپرهیزید، چرا که این فشار منفی می‌تواند مانع ایجاد لخته‌های خونی که برای کمک به بهبودی لثه تشکیل می‌شوند، گردد. برای مثال، استفاده از نی برای نوشیدن، باعث ایجاد این فشار منفی شده و باید از آن پرهیز شود. سیگار کشیدن نیز به دلایل بسیاری باید برای چند روز کنار گذاشته شود؛ تنها یکی از این دلایل، ایجاد فشار منفی در دهان، هنگام پک زدن به سیگار می‌باشد.

استراحت کنید .

خبر خوب درباره‌ی جراحی دندان این است که، مدت زمان بهبودی، به اندازه‌ی بهبودی حاصل از اعمال جراحی دیگر طولانی نیست. این گفته به این معنا نیست که شما بلافاصله بعد از عمل سرپا می‌شوید. همچنان بسیار مهم است که به بدن خود زمانی را برای استراحت و بهبودی بدهید. غالباً جراحان دندان، محدود کردن فعالیت‌ها را برای حداقل یک روز بعد از عمل جراحی، توصیه می‌کنند.

ممکن است در روز بعد سرحال بوده و احساس کنید که می‌توانید به مشغله‌ی خود بازگردید. اما بازگشتن به کار، وابسته به نوع فعالیت‌های شما می‌باشد. اگر شغل خیلی پر جنب و جوشی دارید، شاید بهتر است برای یک یا دو روز دیگر استراحت کنید.

تمیز کردن دهان

در حالی که رعایت بهداشت دهان، پس از عمل جراحی بسیار مهم است، اما دندانپزشکی جراح، به احتمال زیاد توصیه‌های خاصی را برای مراقبت از ناحیه‌ی جراحی شده به شما می‌دهد.

باید انتظار داشته باشید که او شما را از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در ناحیه‌ی جراحی منع کند. مسواک کردن ناحیه‌ی جراحی باعث از بین رفتن لخته‌های خون تشکیل شده می‌شود. به جای مسواک، غالباً به شما توصیه می‌شود که از یک قطعه پانسمان برای تمیز کردن ناحیه‌ی جراحی و برداشتن قطعات و خرده‌های غذا، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *