مراقبت بعد از عمل بینی و نکاتی خواندنی

نکات و مراقبت های مهم بعد از عمل زیبایی بینی

مراقبت بینی ، عمل جراحی رینوپلاستی اصلاح ساختمان خارجی بینی برای رفع نقص های زیبایی یا عملکردی مادرزادی و اکتسابی بینی است. اما بعد از جراحی رینوپلاستی باید یک سری نکاتی را رعایت کرد تا بهبودی کامل حاصل شود .

 • استراحت بعد از عمل بینی

روز اول استراحت کامل داشته باشید و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید. کمپرس سرد تا ۴۸ ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها و کمپرس گرم ۴۸ ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپونها) برای کم کردن کبودی وتورم به همان صورت استفاده گردد. داروهای تجویز شده توسط جراح بینی مرتب مصرف شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری نماید.

 • بالا نگهداشتن سر بعد جراح بینی

استراحت به حالت نیمه نشسته واز دو عدد بالشت درزیر سر استفاده گردد و از پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی خودداری شود. فعالیت بدنی شدید نکنید .  تا یک هفته استراحت نسبی داشته باشید ، از فعالیتهای جسمی زیاد ،ورزش کردن ،بلند کردن اجسام سنگین خوداری و بیشتر استراحت کنید.

جراح بینی اصفهان | مراقبت بعد از عمل بینی

 • جویدن آدامس بعد جراحی بینی

از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد و پرقدرت دارند، بپرهیزید، خصوصا در خلال هفته اول، مصرف مایعات و غذاهای نرم توصیه می‌شود. جویدن آدامس را در ماه اول فراموش کنید. از خوردن غذاهای سفت که به جویدن زیاد نیاز دارد خودداری و از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید.

 • مسواک زدن بعد از جراحی بینی

دندانها را با مسواک کودک و نرم و با ملایمت مسواک کنید.

 • استفاده از عینک بعد از عمل بینی

به منظور مراقبت عمل بینی تا زمانی که گچ بر روی بینی شما قرار دارد، می توانید از عینک استفاده کنید. پس از برداشتن گچ بینی، باید به مدت حدود 6 هفته سعی کنید عینک شما بر روی پل بینی قرار نگیرد. می توان آن را از پیشانی آویزان کرد یا بر روی استخوان گونه قرار داد. مراقبت بعد از جراحی بینی بسیار مهم است چون فشار ایجاد شده از طریق عینک بر روی بینی می تواند شکل بینی را تغییر دهد. روز پس از عمل جراحی می توانید از لنز طبی استفاده کنید.

جراح بینی اصفهان | نحوه استفاده از عینک بعد از رینوپلاستی

 • دوش گرفتن بعد جراحی بینی

بعد از عمل جراحی، 10-7 روز پانسمان ویژ‌ه‌ای روی بینی گذاشته می‌شود (به صورت اسپلینت یا گچ). در خلال این مدت این پانسمان باید خشک بماند، بنابراین باید طوری استحمام کنید که رطوبت به پانسمان روی بینی نرسد.

قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز به استحمام ، از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید. از دوش گرفتن جدا خودداری و زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید زیرا موجب تورم بیشتر بینی خیس شدن پانسمانها خواهد شد.

 • پوشیدن لباس بعد جراحی بینی

پوشیدن لباس بعد جراحی بینی. حداقل یک هفته از پوشیدن لباسهایی که دکمه ندارند و عبور آن از سر به سختی میباشد خودداری کنید ، همچنین از لباس‌های پلیور یا تی شرت استفاده نکنید .

 • بی خوابی بعد از جراحی بینی

ممکن است برای کمک به خواب بیمار در شب، داروی آرام بخش تجویز شود. باید به خاطر داشت که مصرف این داروها باعث می شود که برخی افراد روز بعد از جراحی بینی احساس ضعف و سرگیجه داشته باشند. فردی که از این داروها مصرف کرده است، نباید رانندگی کند و یا سایر کارهایی که به تمرکز ذهنی بالایی نیاز دارند، انجام دهد. دیمن هیدرینات و دیفن هیدرامین از انواع داروهای آنتی هیستامین هستند که دارای خاصیت آرام بخش جزئی هستند و می توان آن ها را بدون تجوز پزشک نیز تهیه کرد. از این داروها نیز می توان استفاده کرد.

ممکن است به مدت چند هفته برای درمان عفونت و تورم به شما آنتی بیوتیک های تجویزی مانند استروئیدهای خوراکی داده شود. آن را مطابق دستور بگیرید. اگر دچار اسهال شدید، مصرف آنتی بیوتیک ها را قطع کنید و با پزشک خود در ارتباط باشید . شما نسخه ای برای تسکین درد دریافت خواهید کرد، مسکن را طبق دستور پزشک و در صورت نیاز مصرف کنید ، توصیه می کنیم 45 دقیقه قبل از اولین ویزیت بعد از عمل یک دوز مسکن مصرف کنید ، ممکن است لازم باشد در هر ویزیت اولیه، تمیز کردن سینوس انجام شود، اگر از مسکن های مخدر استفاده می کنید، به کسی نیاز دارید که شما را به این ویزیت ها براند.

از مصرف آسپرین یا محصولات حاوی آسپرین خودداری کنید ، در هفته اول پس از جراحی از مصرف داروهای NSAID (Motrin، Advil، Aleve، Ibuprofen) خودداری کنید. این داروها ممکن است باعث خونریزی شوند، اگر در مورد دارو مطمئن نیستید از ما یا داروساز خود بپرسید. اسپری های استروئیدی موضعی بینی یا آنتی هیستامین، از جمله شستشوی بینیرا مجدداً شروع نکنید تا زمانی که به شما بگوییم این کار را انجام دهید.

جراح بینی اصفهان | افسردگی بعد از جراحی بینی

 • افسردگی

پس از عمل جراحی بینی طبیعی است که برخی افراد دچار افسردگی جزئی شوند. فرد باید بداند که اگر چنین حالتی اتفاق افتاد، وضعیتی موقتی خواهد بود و به زودی برطرف خواهد شد. این عارضه برای همه یکسان نیست، افسردگی به شیوه و شدت‌های مختلفی بروز می‌کند. برخی از علل بیشتر شایع افسردگی که باید مراقب آن بود عبارتند از:

 1. مشکل در تمرکز یا گرفتن تصمیم
 2. افزایش در خستگی و پایین بودن انرژی برای مدتی طولانی
 3. احساس عذاب وجدان یا کلافگی
 4. احساسات مداوم منفی یا بدبینانه
 5. بی‌خوابی
 6. خواب بیش از حد
 7. حساسیت بیش از حد
 8. بی اشتهایی
 9. اشتهای بیش از حد
 10. کاهش علاقه نسبت به برخی فعالیت‌ها

رآکوتان برای کاهش ورم بینی پس از جراحی | جراح بینی اصفهان

اگر با لخته خود در بینی مواجه شدیم چه اقدامی انجام بدیم ؟

هرگاه مسیرهای هوایی بینی مسدود شوند (مثل زمانی که دچار آلرژی یا سرماخوردگی شده اید)، غدد بینی بیش از حد طبیعی موکوز ترشح می کنند. پس از رینوپلاستی بینی، در اثر ورم ایجاد شده، سوراخ های بینی دچار گرفتگی می شوند و در نتیجه باید تا کاهش ورم به مدت چند روز انتظار ترشحات موکوزی بیشتری را داشته باشید. این موکوز ممکن است با خونابه همراه باشد و تا زمانی که ترشحات زیاد و خونریزی شدید نیست، جای نگرانی وجود ندارد.

اگر دچار خونریزی شدید، باید طوری بخوابید که سرتان بالا قرار بگیرد (از صندلی یا بالش استفاده کنید). بر روی بینی و گردن و صورت کمپرس یخ قرار دهید. وارد کردن فشار به دو طرف قاعده ی سوراخ های بینی کمک کننده است. می توان در سمتی از بینی که دچار خونریزی است، از اسپری دکونژستانت استفاده کرد. اگر خونریزی ادامه داشت، به پزشک جراح بینی خود مراجعه کنید.

 

مطالب پیشنهادی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *