معایب و مزایای ایمپلنت زیرکونیا چیست؟

هر یک از دو نوع ایمپلنت معایب و مزایای خاص خود را دارد و پیش از تصمیم ‌گیری باید در مورد تمام جوانب آن اطلاعات کسب کنید.
به طور کامل تفاوت‌های ایمپلنت زیرکونیا و ایمپلنت تیتانیومی به ‌صورت زیر است:

عفونت

به علت طراحی یک تکه ایمپلنت زیرکونیا، احتمال عفونت و مشکلات مربوط به اتصال اباتمنت به ایمپلنت کاهش می یابد. در طراحی های دو تکه که غالبا در ایمپلنت تیتانیومی وجود دارد، امکان نفود و تجمع باکتریها در محل اتصال اباتمنت به ایمپلنت وجود دارد که احتمال عفونت را افزایش میدهد. همچنین احتمال شل شدن اباتمنت در اثر فشارهای شدید فک وجود دارد که این مشکل با طراحی یک تکه ایمپلنت زیرکونیا برطرف شده است.

زیبایی

زیرکونیا به زیبایی بیشتری در مقایسه با ایمپلنت تیتانیومی شناخته شده است. اگر چه برای بیشتر بیماران ایمپلنت تیتانیومی نتایج قابل قبولی دارد اما برخی از بیماران نگران نمایان شدن حلقه فلزی رنگ در قاعده دندان ایمپلنتی (در مرز لثه یا در امتداد ستیغ دندان) هستند .
در صورتی که لثه یا استخوان فک باریک باشد، اباتمنت ایمپلنت را میتوان از سرامیک ساخت تا چنین مشکلی در صورت پسروی لثه یا نازک بودن آن ایجاد نشود. رنگ سفید و زیبای ایمپلنت زیرکونیا باعث میشود جایی برای این نگرانی وجود نداشته باشد.
رنگ ایمپلنت زیرکونیا سفید و شبیه دندان است و بسیار طبیعی به نظر میرسد.

هزینه

هزینه ساخت ایمپلنت زیرکونیا در کارخانه بیشتر از ایمپلنت تیتانیومی است بنابراین بیمار بابت ایمپلنت زیرکونیا هزینه بیشتری باید بپردازد.

یکپارچگی استخوان و التیام بافت نرم

همان طور که پیش‌تر گفته شد مواد مورد استفاده در هر دو نوع ایمپلنت دندان زیست ‌سازگار هستند.
و به خوبی فرآیند یکپارچگی استخوان را پشت سر می‌گذارند.
طول عمر ایمپلنت تیتانیومی بیش از ۲۰ سال برآورد می‌شود در حالی که ایمپلنت زیرکونیا هنوز امتحان خود را پس نداده است چرا که استفاده از آن سابقه زیادی ندارد.
انواع قدیمی‌تر زیرکونیا دچار شکستگی شده و نیاز به تعویض پیدا میکردند.
برخی شرکتهای سازنده ایمپلنت زیرکونیا این نگرانی را برای بیماران ایجاد کرده اند که در صورتی که نوع دیگری فلز در دهان داشته باشید، ایمپلنت تیتانیوم شوک پیزوالکتریکی ایجاد مینماید.
با این حال این نگرانی ثابت نشده است و هیچ مدرکی بر این ادعا و جایی برای نگرانی بیماران وجود ندارد.

سهولت کاشت

ایمپلنت تیتانیومی در درمان جایگزینی دندانها سالها به عنوان درمان استاندارد در نظر گرفته شده و روز به روز افراد بیشتری ترجیح میدهند به جای دندان مصنوعی یا بریج، ایمپلنت بکارند.
ایمپلنت تیتانیومی درمانی بسیار متداول است و بدون پیچیدگی و عوارض به سهولت کار میشود.
مشخص شده است که کاشت موفقیت آمیز ایمپلنت زیرکونیا چالش بر انگیزتر است.
بیشتر ایمپلنتهای زیرکونیا یک تکه هستند و نمیتوان آنها را در زیر لثه پنهان کرد.
همچنین کاشت ایمپلنت زاویه دار که در برخی موارد اهمیت پیدا میکند در ایمپلنت زیرکونیای یک تکه امکان پذیر نیست. گاهی اوقات به علت تراکم استخوان و نیمرخ دندان موقعیت بهینه دندان، کمی زاویه دار است.
با این حال مدلهای جدیدتر دو تکه ای ایمپلنت زیرکونیا نیز ساخته شده است که این مشکل را مرتفع میسازد.
اگر چه هنوز به صورت گسترده مورد آزمایش قرار نگرفته است.

مقاومت و دوام

استحکام و قدرت ایمپلنت تیتانیومی کاملا شناخته شده بوده و بسیار مناسب است.
از طرفی از ویژگی انعطاف پذیری بالا و مقاومت در مقابل شکستگی نیز برخوردار است.
زیرکونیا خاصیت کشسانی و انعطاف کمتری دارد که این موضوع ممکن است منجر به ایجاد شکستگی های میکروسکپی بیشتری در آن شود اما با این حال باید در نظر داشته باشید که زیرکونیا نیز بسیار سخت و محکم و مقاوم است.


دکتر بهنام خرمی

متخصص جراحی فک و صورت و زیبائی

اصفهان،خیابان توحید میانی،روبروی بانک سامان،ساختمان تندیس واحد5
تلفن:36272377 031
09140303013