پل بینی

پل بینی

فرورفتگی پل بینی ناشی از نقایص مادرزادی

نقایص مادرزادی ناشی از سندرم الکل جنینی (FAS) نیز ممکن است باعث ایجاد پل بینی پایین شود.

FASگروهی از نقایص مادرزادی است که در صورت مصرف نوشیدنی‌های الکلی در دوران بارداری، ممکن است فرزند شما به آن مبتلا شود. اگر در سه ماهه اول بارداری خود نوشیدنی‌های الکلی مصرف کنید، احتمال ابتلا به FASبالاترین است.

علل FAS

  • مشکلات سیستم عصبی
  • کمبودهای رشد
  • مشکلات رفتاری
  • ناتوانی‌های یادگیری
  • ناهنجاری‌های صورت

پل بینی کم در برخی از کودکان مبتلا به FAS دیده می‌شود.

پل بینی | جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان

دکتر بهنام خرمی ، جراح بینی اصفهان – جراح فک اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید.

فرورفتگی پل بینی در کودکان

ویژگی‌های صورت نوزادان و کودکان خردسال به طور طبیعی توسعه نیافته است. در غیاب بیماری زمینه‌ای، ویژگی‌های صورت کودک شما رشد کرده و برجسته‌تر می‌شوند.

اگر فرزند شما پل بینی پایینی دارد اما علائم یا نشانه‌های دیگری از مشکلات سلامتی یا ناهنجاری‌های ژنتیکی ندارد، به طور کلی هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اگر مطمئن نیستید که شکل بینی کودکتان طبیعی است، با پزشک اطفال او قرار ملاقات بگذارید.

فرورفتگی پل بینی ناشی از اختلالات ژنتیکی

علل زمینه ای پایین بودن پل بینی در بدو تولد وجود دارد. آنها معمولاً در زمان تولد یا مدت کوتاهی پس از تولد تشخیص داده می شوند. علل زمینه ای شامل اختلالات ژنتیکی، نقایص مادرزادی و بیماری های عفونی است.

ژن های غیرطبیعی که از والدین به فرزندشان منتقل می شود باعث اختلالات ژنتیکی می شود. این اختلالات قابل درمان نیستند اختلالات ژنتیکی زیر می تواند باعث ایجاد پل بینی پایین شود.

دیزوستوز کلیدوکانیال

دیزوستوز کلیدوکانیال باعث رشد غیر طبیعی جمجمه و استخوان ترقوه می‌شود. افراد مبتلا به دیزوستوز کلیدوکرانیال ممکن است پل بینی پایینی داشته باشند.

سندرم ویلیامز

سندرم ویلیامز یک اختلال رشدی است که بسیاری از نواحی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این به دلیل حذف مواد ژنتیکی از کروموزوم ۷ است. مواد حذف شده شامل بیش از ۲۵ ژن است.

این سندرم باعث ناتوانی‌های ذهنی خفیف تا متوسط، تاخیر در رشد و ویژگی‌های متمایز صورت می‌شود. سندرم ویلیامز همچنین باعث بدشکلی استخوان مانند پل بینی پایین می‌شود.

سندرم داون

ناشی از تریزومی ۲۱ است. این بدان معناست که هر سلول در بدن به جای دو نسخه معمول، سه نسخه از کروموزوم ۲۱ دارد. سندرم داون باعث ناتوانی‌های ذهنی خفیف تا متوسط، تاخیر در رشد و ویژگی‌های غیرعادی صورت و بدن می‌شود.

افراد مبتلا به این سندرم معمولاً دارای اجزای صورت صاف هستند که ممکن است شامل پایین بودن پل بینی باشد.

 


مطالعه بیشتر:

جراحی بینی راهکار بهبود تنفس و گرفتگی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *