پیشگیری و درمان شکستگی بینی

روش‌های درمان شکستگی بینی

در برخی موارد آثار شکستگی بینی را می‌توان به‌سادگی جا انداخت. اگر شکستگی بینی خفیف باشد، یعنی استخوان‌ بینی جابه‌جا نشود، با کمپرس سرد و داروهای ضداحتناق و مسکن می‌توان آن را درمان کرد. اما معمولا برای درمان عملکرد و زیبایی ظاهر بینی به عمل شکستگی بینی نیاز است. بسته به‌شدت علائم شکستگی بینی، ممکن است به یک یا چند عمل جراحی نیاز باشد. در این مطلب سعی میکنیم تا همراه با جراح بینی اصفهان به طور خلاصه به پیشگیری و درمان شکستگی بینی می پردازیم.

جااندازی بسته شکستگی بینی

پس از ضربه به بینی، بیمار 7 تا 14 روز فرصت دارد که برای جااندازی استخوان شکسته بینی به پزشک مراجعه کند. در این روش، بینی بیمار بی‌حس می‌شود که در حین جاانداختن استخوان، دردی احساس نکند.

پیشگیری و درمان شکستگی بینی | جراح بینی اصفهان

| جهت بازدید اینستاگرام دکتر بهنام خرمی اینجا کلیک کنید |

جا اندازی باز شکستگی بینی

پس از دو هفته، استخوان‌های جابه‌جا شده بینی در موقعیت جدید خود محکم شده‌اند، بنابراین برای برگرداندن استخوان‌های بینی به وضعیت اولیه و دسترسی به استخوان‌های شکسته باید شکاف‌هایی در بینی ایجاد شود.

درمان شکستگی بینی همزمان با جراحی زیبایی بینی:

متخصصان توصیه می‌کنند، بهتر است جراحي زيبايي بيني با درمان شكستگي بيني تازه شکسته همزمان نباشد. آنها معتقدند، چون در عمل زيبايي بيني، استخوان‌ها تراش داده مي‌شوند بايد استخوان محكم باشد تا بيني خوش‌فرم و خوش‌حالت شود. بنابراین تراش روی بینی تازه شكسته‌شده امكان‌پذير نیست. اگر هم قابل انجام باشد، احتمال اينكه نتيجه خوبي در انتظار نباشد يا نتايج برگشت كند يا انحراف بيني به‌طور كامل اصلاح نشود يا قوزي روي بيني باقي بماند و… وجود دارد.

در مرحله اول توصیه می‌شود، استخوان‌های بینی جا بیفتد، يك هفته گچ گرفته شود. بيمار باید حداقل سه ماه صبر كند تا استخوان‌ها كاملاً محكم شوند. بعد براي جراحي زيبايي بيني اقدام كند. هرچند اغلب متخصصان بر این باورند که بيمار باید شش ماه صبر كند تا استخوان‌هاي بيني املا ترميم شود و به حالت اول برگردد.

پیشگیری از شکستگی بینی | پیشگیری و درمان شکستگی بینی

همواره پیشگیری بهتر از درمان است . شما می‌توانید با رعایت نکاتی خطر شکستگی بینی را کاهش دهید.

  • استفاده از کفش‌های مناسب
  • عدم استفاده از الکل و موادمخدر
  • هنگام دوچرخه‌سواری و استفاده از موتور‌سیکلت برای محافظت از کلاه ایمنی استفاده کنید.
  • حین رانندگی از کمربند ایمنی استفاده کنید و کودکان را در صندلی مناسب و تایید شده قرار دهید.
  • هنگام ورزش و فعالیت‌های فیزیکی نکات ایمنی را رعایت کنید.

انواع شکستگی بینی

شکستگی بینی و علائم آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *