پیوند استخوان در کاشت ایمپلنت دندان

منظور از پیوند استخوان چیست ؟

پیوند استخوان دندان معمولاً در صورتی انجام می‌شود که فرد یک یا چند دندان اصلی خود را از دست داده یا به بیماری لثه مبتلا شده باشد. هر دوی این شرایط می‌توانند باعث از دست رفتن استخوان در فک شوند.این روشی است که برای افزایش مقدار استخوان در قسمتی از فک که استخوان آن از بین رفته است یا به پشتیبانی بیشتر نیاز دارد انجام می‌شود.


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان –  جراح فک اصفهان  :


جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان |  پیوند استخوان در کاشت ایمپلنت دندان

پیوند استخوان به روش های مختلفی انجام می شود :

روش اول پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

این روش زمانی انجام شود که میزان تحلیل رفتن استخوان بسیار زیاد باشد. به همین دلیل قبل از کاشت پیچ ایمپلنت، عمل پیوند استخوان را انجام می دهند تا فرصت کافی برای افزایش ضخامت استخوان به حد مورد نظر وجود داشته باشد. این مدت زمان از ۲ تا چند ماه قبل از مرحله جراحی ایمپلنت انجام می شود.

روش دوم پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

در مواردی که مقدار تحلیل رفتن استخوان خفیف باشد، می توان پیوند استخوان را همزمان با کاشت ایمپلنت انجام داد. این مورد اغلب برای کسانی اتفاق می افتد که مدت زیادی از کشیدن دندان های آنها گذشته باشد. در این صورت برای تقویت جوش خوردن پیچ ایمپلنت با استخوان همزمان با کاشت، عمل پیوند انجام می شود.

برای تشخیص نیاز بیمار به پیوند استخوان عکس رادیوگرافی دندان ها و فک بایستی مورد بررسی قرار گیرد. پزشک پس از ارزیابی وضعیت استخوان فک و تعداد دندان های از دست رفته قادر به تشخیص پیوند خواهد بود. معمولا در افراد سالمند که چندين دندان خود را از دست داده اند احتمال نیاز به پیوند استخوان بیشتر است.

در روش پیوند استخوان دندان ، استخوان ممکن است از جای دیگر بدن گرفته شده و با جراحی به استخوان موجود در فک متصل شود. گاهی اوقات، از مواد استخوان مصنوعی استفاده می‌شود.اگر به مراحل بعدی مانند ایمپلنت دندان نیاز باشد، یا اگر از دست دادن استخوان بر سلامت لثه‌ها و دندان‌های اطراف تأثیر بگذارد، پیوند استخوان دندان ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *