تکنیک های کاشت ایمپلنت دندان

انواع مختلف تکنیک های ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان | انسان‌ها از دیرباز اهمیت حیاتی دندان‌ها را درک کرده‌اند و صدها سال است که روی دندان‌های جایگزین آزمایش می‌کنند تا بتوانند با بهترین متریال، جایگزین مناسبی برای دندان ها انتخاب کنند. برای دندان های از دست رفته، انواع مختلف تکنیک های ایمپلنت دندان وجود دارد که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

امروزه ایمپلنتولوژی (علم ایمپلنت های دندانی) یک رشته پزشکی پیشرفته است که می تواند به طور موثر طیف متنوعی از نیازهای جایگزینی دندان را برطرف کند. علاوه بر استفاده از مواد با ظاهر طبیعی و زیست سازگار، ایمپلنت‌های دندانی با پیشرفت‌های فناوری پزشکی ارتقا یافته‌اند. دندانپزشکان ایمپلنت (به نام ایمپلنتولوژیست) اکنون از تصویربرداری دیجیتال سه بعدی و نرم افزار برنامه ریزی جراحی ایمپلنت برای تجزیه و تحلیل دقیق آناتومی صورت افراد و ترسیم یک برنامه درمانی دقیق برای هر بیمار استفاده می کنند.

دندانپزشک ایمپلنت در ابتدا با شما مشورت خواهد کرد تا یک برنامه درمانی فردی ایجاد کند که سلامت، عملکرد و زیبایی لبخند شما را بازیابی کند.


مطالب خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :


جراح بینی اصفهان | ایمپلنت تخصصی دندان

کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک ریشه دندان مصنوعی است که با جراحی در فک شما قرار می گیرد تا به عنوان یه پشتبان ثابت برای یک یا چند دندان مصنوعی ایجاد کند. از آنجایی که ایمپلنت‌های دندانی با بافت‌های لثه و ساختار استخوانی دهان شما تعامل دارند، به بهترین نحو عملکرد و ظاهر دندان‌های طبیعی شما را تکرار می‌کنند. دو نوع اصلی ایمپلنت دندان وجود دارد:

1. اندوستال

ایمپلنت های اندوستال رایج ترین نوع ایمپلنت دندان هستند. این نوع ایمپلنت دندان به معنای “در داخل استخوان” است که از طریق جراحی مستقیماً در استخوان فک قرار می گیرد. در طول هفته‌های پس از کاشت ایمپلنت اندوستئال، استخوان در اطراف ایمپلنت رشد می‌کند (موسوم به osseointegration) و به طور ایمن ایمپلنت را در جای خود محکم می‌کند.

دو نوع ایمپلنت اندوستال وجود دارد – سیلندر و تیغه. ایمپلنت های سیلندر پیچ های تیتانیومی هستند و رایج ترین ایمپلنت اندوستال هستند. ایمپلنت های تیغه ای قطعات نازک و صاف تیتانیومی هستند که ممکن است زمانی که فرآیند آلوئولی (بخشی از استخوان فک شما که دندان های شما را نگه می دارد) آتروفی شده است، استفاده شوند. هر دو نوع ایمپلنت اندوستئال دارای یک پایه (اباتمنت) هستند که بالای بافت لثه قرار می گیرد و در نهایت دندان یا دندان های مصنوعی روی آن قرار می گیرد.

2. زیر پریوست

اگر چه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، ایمپلنت های ساب پریوستال برای بیمارانی که از دست دادن استخوان را تجربه کرده اند و برای کسانی که فاقد استخوان فک طبیعی کافی برای حمایت از ایمپلنت اندوستال هستند، بدون انجام عمل بزرگ کردن یا پیوند استخوان در نظر گرفته می شود. این نوع ایمپلنت دندانی در زیر لثه قرار می گیرد – یا روی لایه بیرونی بافت همبند یا بالای آن که سطح استخوان فک را می پوشاند (که پریوستوم نامیده می شود).

ایمپلنت‌های ساب پریوستئال، فریم‌های تیتانیومی نازکی با یک پایه متصل هستند که به‌صورت سفارشی ساخته می‌شوند تا با خطوط منحصربه‌فرد استخوان فک هر بیمار مطابقت داشته باشد. لثه در اطراف قاب بهبود می یابد و آن را در جای خود محکم می کند. سپس یک دندان مصنوعی روی پایه ای که بالای سطح لثه قرار دارد قرار می گیرد.

جراح بینی اصفهان | عوارض کاشت ایمپلنت

انواع جایگزین های دندان

دندان های مصنوعی شما به صورت سفارشی ساخته می شوند تا نتیجه زیبایی را ایجاد کنند که با ویژگی های دهان و دندان های باقی مانده مطابقت داشته باشد.

تاج ها
تاج دندان که برای جایگزینی یک دندان استفاده می شود، یک دندان مصنوعی جذاب و طبیعی است که از چینی، طلا یا آلیاژ یا از ترکیبی از این مواد ساخته شده است.

پل های تحت حمایت ایمپلنت
بریج دندانی متکی به ایمپلنت که برای جایگزینی دو یا چند دندان مجاور استفاده می‌شود. مجموعه‌ای از روکش‌های دندانی است که برای تشکیل یک پل پیوسته به هم متصل می‌شوند.

پروتزهای متکی به ایمپلنت
پروتزهای متکی به ایمپلنت که برای جایگزینی کل ردیف بالایی یا پایینی دندان ها استفاده می شود. مجموعه ای از دندان های مصنوعی متحرک هستند که حداقل توسط دو ایمپلنت دندانی حمایت می شوند. این دندان مصنوعی دارای پایه اکریلیک است که شبیه لثه با دندان های مصنوعی چینی یا اکریلیک است.

تکنیک های کاشت دندان
از آنجایی که وضعیت هر بیمار منحصر به فرد است، می توان از تکنیک های متعدد ایمپلنت دندان برای جایگزینی موفقیت آمیز یک، چند یا همه دندان های از دست رفته استفاده کرد.

تقویت استخوان
برای حمایت بهتر از ایمپلنت های دندانی، ممکن است استخوان فک نیاز به ترمیم یا بازسازی داشته باشد. تقویت استخوان از مواد پیوند استخوان استفاده می کند . که حاوی کلاژن و پروتئین است تا رشد استخوان را تشویق کند و استخوان فک شما را قبل از کاشت ایمپلنت تقویت کند.

لیفت سینوس

همچنین به عنوان افزایش سینوس و بلند کردن سینوس شناخته می شود . لیفت سینوس می تواند کیفیت و کمیت استخوان ناکافی در فک فوقانی را برطرف کند، علاوه بر آن کف سینوس را که برای کاشت ایمپلنت بسیار پایین است، بالا می برد. در طی عمل لیفت سینوس، کف سینوس تغییر موقعیت داده می شود . و سپس از مواد پیوند استخوان برای تقویت استخوان سینوس قبل از کاشت ایمپلنت استفاده می شود.

گسترش پشته

همچنین به عنوان اصلاح ریج شناخته می شود، انبساط رج به کمبودها و ناهنجاری های استخوان فک بالا و پایین می پردازد .که در غیر این صورت نمی توانند ایمپلنت را در خود جای دهند. برای افزایش چشمگیر موفقیت و زیبایی ایمپلنت، از مواد پیوند استخوان برای ایجاد برجستگی (فرآیند آلوئولی) قبل از کاشت ایمپلنت استفاده می شود.

جراح بینی اصفهان - جراح فک اصفهان | انواع برند ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی بارگذاری فوری

همچنین به عنوان ایمپلنت های یک روزه یا دندان در روز شناخته می شود . یک درمان ایمپلنت دندان با بار فوری، هم ایمپلنت دندان و هم دندان مصنوعی موقت را در یک ویزیت قرار می دهد. ایمپلنت های دندانی با بار فوری زمانی استفاده می شوند . که بیمار به اندازه کافی استخوان فک سالم داشته باشد . تا بتواند ایمپلنت را ایمن نگه دارد و فشار وارده بر دندان مصنوعی موقت را تحمل کند.

مینی ایمپلنت های دندانی (MDIs).

همچنین به عنوان ایمپلنت های با قطر کوچک یا باریک شناخته می شود . MDI ها ایمپلنت های اندوستال باریکی هستند . که عمدتاً برای چسباندن پروتزهای متکی به ایمپلنت بر روی فک پایین استفاده می شوند. MDI ها یک درمان ایمپلنت کمتر تهاجمی در نظر گرفته می شوند . و گزینه ای برای کسانی هستند که زوال استخوان را تجربه کرده اند . و کاندیدای ایده آل برای درمان های پیوند استخوان نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *