کاهش سریع و رفع ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی

روش هایی برای کاهش و رفع ورم

کاهش سریع و رفع ورم بینی | چندین روش خانگی برای کاهش سریع و رفع ورم بینی بعد از عمل و کمک به فرد برای مقابله بهتر با موقعیت بعد از عمل وجود دارد. این‌ها روش‌های ساده‌ای هستند که می‌توان آن‌ها را در خانه انجام داد و تا کنون هیچ عوارضی برای آن گزارش نشده است.

سرتان را بالا نگهدارید .

کاهش سریع و رفع ورم بینی | بالا قرار دادن سر، گردش خون به ناحیه صورت را بهبود می‌بخشد که این می‌توان تا حد زیادی ورم کنار بینی و دور چشم‌ها را کاهش دهد. هنگامی که دراز می‌کشید می‌توانید با گذاشتن بالش زیر سرتان، آن را در سطحی بالاتر از قلبتان قرار دهید تا گردش خون افزایش بیابد. استفاده از یک مبل ریکلاینر (مبل ریلکسی) یا یک پشتی طبی گزینه بهتری است، چرا که در هنگام خواب احساس راحتی بیشتری به شما می‌دهند.

به خاطر داشته باشید که سرتان را در زاویه‌ای حدوداً 30 تا 45 درجه‌ای نسبت سطح زمین نگهدارید تا عضلات گردنتان بیش از حد کشیده نشوند. رسیدن مداوم خون به ناحیه صورت سرعت فرایند بهبود را افزایش داده و درد را کاهش می‌دهد، و به این ترتیب از شدت مشکلتان کم می‌کند.

کمپرس سرد

کاهش سریع و رفع ورم بینی | کمپرس سرد یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای کاهش و جلوگیری از تورم و همچنین کاهش احساس درد ناشی از عمل است که می‌توان آن را در خانه انجام داد. برای انجام کمپرس سرد، می‌توانید مکعب‌های یخ را در یک حوله نخی نرم بپیچید و آن را روی نواحی اطراف بینی و چشم‌ها قرار دهید. این کار را روزی دو تا سه بار و هر بار به مدت حدوداً 25 دقیقه انجام دهید. برای این کار می‌توانید از یک کیسه یخ نیز استفاده کنید.

مراقب باشید که هنگامی که بانداژ هنوز روی صورتتان است از کیسه یخ استفاده نکنید. استفاده از کمپرس سرد بر روی جایی از بینی که روی آن عمل جراحی انجام شده توصیه نمی‌شود. گاهی اوقات کیسه یخ بیش اندازه سرد است و به جای تسکین درد باعث احساس ناراحتی می‌شود. در چنین مواردی، می‌توانید از یک بسته نخود فرنگی یخ زده یا هرگونه سبزیجات یخ‌زده دیگر استفاده کنید. برای حافظت از صورتتان در برابر سرما بسته سبزیجات یخ زده را با حوله بپوشانید.

جراح بینی اصفهان | استحمام بعد از رینوپلاستی

از حمام کردن با آب داغ اجتناب کنید .

کاهش سریع و رفع ورم بینی | خیلی از افراد بعد از یک عمل جراحی با آب داغ حمام می‌کنند، زیرا گفته می‌شود که این کار باعث بهبود زودتر زخم‌ها می‌شود. البته، ما حمام آب داغ را توصیه نمی‌کنیم زیرا می‌تواند باعث تشدید تورم شود. همچنین حما‌م‌های آب داغ می‌توانند دوره بهبودتان را طولانی‌تر کنند، به همین دلیل بهتر است از این کار اجتناب کنید مگر آنکه پزشک آن را توصیه کرده باشد. در عین حال، حمام‌های آب گرم به شدت برای درمان التهاب و کاهش درد ناشی از جراحی مفید هستند. همچنین می‌توانید زیر دوش آب گرم بروید و به اندازه کافی به ناحیه عمل شده بخار و گرما بدهید.

حمام‌های آب گرم محرک بهبود زخم‌ها و همچنین کاهش دهنده ورم نزدیک بینی و چشم‌ها هستند. یک کمپرس گرم‌ هم نتیجه‌ای مانند یک حمام آب گرم دارد. البته قبل از این کار حتماً با جراح زیبایی‌تان مشورت کنید تا به عوارض جراحی پلاستیک بینی دچار نشوید. در هر صورت، تمام این کارها باید بعد از برداشتن اسپلینت و بانداژ انجام شوند.

از داروهای ضد التهاب که بدون نسخه عرضه می‌شوند استفاده کنید .

کاهش سریع و رفع ورم بینی | به طور کلی پزشک از شما می‌خواهد که قبل از جراحی از مصرف داروهای ضد التهاب خودداری کنید اما می‌توانید در دوران بهبود با اجازه پزشک از این داروها استفاده کنید تا از میزان التهاب بینی شما کاسته شود. در صورتی که از میزان تورم بینی کاسته شود سطح درد نیز کاهش خواهد یافت. انتخاب بهترین داروی مسکن به نظر پزشک بستگی دارد. اگر شما قبل از جراحی از انواع خاصی از قرص مسکن استفاده می‌کردید باید پس از جراحی با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید تا اطمینان حاصل نمایید که مصرف آن دارو مشکلی را برای شما ایجاد نخواهد کرد.

مصرف سدیم را کم کنید .

کاهش سریع و رفع ورم بینی | هنگامی که دچار هرگونه التهاب هستید، سدیم می‌توانید باعث بروز عوارض بسیاری شود. در چند هفته اول بعد از جراحی بینی هم دچار نوعی ورم می‌شوید و به همین دلیل باید در طول این دوره از خوردن نمک یا هرگونه غذایی که حاوی مقدار زیادی سدیم است خودداری کنید، چرا که سدیم به تجمع مایع در بدن کمک کرده و باعث بدتر شدن تورم می‌شود. خوردن نمک یا سدیم را به حداقل ممکن برسانید، و در صورتی که دچار تورم شدید هستید چند روزی از خوردن آن‌ها اجتناب کنید.

برخی از مواد غذایی دارای خاصیت ضد التهابی هستند که به کاهش التهاب بینی کمک می‌کنند. مصرف سبزیجات برگ سبز یک انتخاب عالی است که می‌توانید در دوران بهبود از آنها استفاده کنید و میوه و ماهی‌های چرب را نیز در رژیم غذایی خود بگنجانید. مغزها یکی دیگر از منابع عالی پروتئین محسوب می‌شوند که می‌‌توانید از مصرف آنها لذت ببرید. سعی کنید میزان مصرف غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید. مصرف برخی از مواد خوراکی از قبیل غذاهای سرخ کردنی باعث افزایش التهاب می‌شود بنابراین سعی کنید مصرف آن‌ها را محدود نمایید.

مصرف مواد خوراکی حاوی قند باعث بروز مشکل خواهد شد به این ترتیب از مصرف آنها خودداری کنید. ممکن است حذف قند از رژیم غذایی دشوار باشد زیرا معمولاً در اکثر مواد غذایی وجود دارد بنابراین سعی کنید سطح قند را در رژیم غذایی خود محدود نمایید.

از اسپلینت استفاده کنید .

کاهش سریع و رفع ورم بینی | اکثر افرادی که جراحی بینی انجام داده‌اند مجبورند، تا زمانی که زخم‌های جراحی شروع به خوب شدن کنند، چند روزی از بانداژ یا اسپلینت استفاده نمایند. گذاشتن اسپلینت یا نوار چسب به کاهش ورم کمک می‌کند، که به همین دلیل استفاده از آن‌ها یکی از بخش‌های اصلی فرایند بهبودی است. حتماً باید اسپلینت تا زمانی که پزشک توصیه کرده روی بینی بماند و همچنین از آن مراقبت شود تا در زمانی که بر روی بینی قرار دارد حداکثر بهبودی حاصل شود.

در تمام دوره استفاده از اسپلینت باید آن را خشک نگهدارید تا از بروز عفونت و تورم جلوگیری شود. در زمان استفاده از اسپلینت از هیچ‌گونه کمپرس سرد یا گرم استفاده نکنید زیرا این کار نیز می‌تواند باعث عفونت شود.

جراح بینی اصفهان | جراحی بینی می توان ورزش

حرکت و فعالیت‌هایتان را محدود کنید .

کاهش سریع و رفع ورم بینی | پس از جراحی بینی باید از انجام فعالیت‌هایی که باعث می‌شوند خون به نواحی مختلف صورت هجوم بیاورد اجتناب کنید. دست کم باید یک ماه از انجام فعالیت‌هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن و غیره اجتناب کنید، تا از بروز تورم و کاهش سرعت بهبود زخمتان جلوگیری شود. در عین حال توصیه می‌شود که فوراً پس از انجام جراحی فعالیت‌های سبکی مانند پیاده‌روی را انجام دهید زیرا باعث افزایش گردش خون و افزایش سرعت بهبودی می‌شوند. روزی چند دقیقه پیاده‌روی کنید، زیرا پیاده‌روی مستقیماً فشاری به ناحیه جراحی شده وارد نمی‌کند و به همین دلیل برای بهبود و جلوگیری از تورم مفید است.

صبور باشید .

ورم اجتناب‌ناپذیر است، پس بهترین راه مقابله با این بخش ناراحت کننده از جراحی بینی داشتن صبر است. اگر پیش از عمل متوجه شوید که نتیجه نهایی عمل جراحی‌تان را بعد چندین ماه خواهید دید. بهتر می‌توانید دوره بهبودی را سپری کرده و انتظار دیدن نتیجه نهایی را تحمل کنید. خیلی مهم است که انتظارات واقع‌بینانه‌ای از نتیجه جراحی بینی‌تان داشته باشید. جراحی می‌تواند نتایج بسیاری خوبی به همراه داشته باشد . که پس از چند ماه قابل مشاهده خواهند بود . یعنی هنگامی که تورم شروع به کاهش می‌کند؛ البته انتظار اینکه نتیجه جراحی بدون نقص باشد غیرواقع‌بینانه است. جراحی اصلاحی نیز تنها زمانی باید انجام شود که مشخص شود . نتیجه عمل نهایی شده و متوجه شوید که از نتیجه بسیار ناراضی هستید؛ خواه این نارضایتی از زیبا نبودن بینی باشد و خواه از بدشکلی آشکار آن باشد.

مقالات خواندنی دکتر بهنام خرمی جراح بینی اصفهان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *